Systémová sklerodermie, málo častá nemoc projevující se mimo jiné tuhnutím kůže, pacienty omezuje v práci. Často ale i deset let čekají na správnou diagnózu a není jim přiznávaný invalidní důchod.
Věděla jste, že vše, co jíte, pijete a dýcháte se před vstupem do krevního řečiště filtruje v játrech? Játra jsou po pokožce druhým největším orgánem lidského těla a v podstatě fungují jako jeho strážci – pomáhají odstraňovat toxiny z krevního oběhu, regulují hladinu cukru v krvi, ale také ukládají významné množství vitaminů A, D, E, K a B12, železa a mědi. Dohromady mají na starosti více než 500 životních funkcí.
Lékaři z londýnské nemocnice Royal Free Hospital oznámili, že pro lidi postižené hemofilií B objevili průlomovou léčbu, která je prakticky vyléčila. Terapie napravuje vadné geny, kvůli kterým mají tito lidé poruchu srážlivosti krve, a je tak u nich velmi obtížné zastavit krvácení, uvedl server BBC News. Podle lékařů by většina dospělých s hemofilií B mohla být vyléčena během příštích tří let.
Na seznamu FDA je více než 100 léků, které mohou způsobit fotosenzitivitu. Ne každý pocítí příznaky podobné sluneční alergii při užívání těchto léků, jde pouze o možný vedlejší účinek známý jako chemická fotosenzitizace.
Meningokokové onemocnění je v současnosti jednou z nejzávažnějších a nejobávanějších infekcí u nás. Způsobuje jej vysoce invazivní bakterie Neisseria meningitidis, která se krví přenáší do různých orgánů, v nichž vyvolává rozsáhlá a vážná poškození. Jde o prudce akutní nemoc, u níž jde doslova o minuty, což se týká diagnostiky i samotné léčby.1a
Onemocnět během léta je za trest. Dobrou zprávou ovšem je, že málokdy je třeba nasadit antibiotika, protože většina infekcí je virová a organismus si s nimi dokáže poradit. Které z nich nás ovšem trápí v létě častěji než jiné? Existují nějaká specifika u dětí? Kdy můžeme mít podezření na bakteriální původ? Je možná nějaká prevence? Vyzpovídali jsme praktickou lékařku MUDr. Ludmilu Bezdíčkovou a pediatra MUDr. Daniela Dražana.

Stránky