Někteří lidé se nemohou zahřát, ať dělají, co dělají. Je jim zima i při běžné teplotě. Proč tomu tak je? Jaké zdravotní stavy či nemoci mohou být příčinou?
Fakultní nemocnice Brno použila poprvé v České republice titanový implantát vytištěný na 3D tiskárně jako náhradu za rozdrcenou kost v kotníku. Implantát dostal motorkář, který se zranil při nehodě.
OTÁZKA: Nerozumím odborné terminologii, kterou lékař používá. Mohu požadovat, aby mi vše vysvětlil? Nemůže mě v takovém případě odmítnout vyšetřit?
Nejčastější chybou domácího měření krevního tlaku je ta, že měříme buď moc často anebo naopak málo. Naopak nejvíce informací nám podá průměr nejméně ze tří a lépe ze sedmi dní, kdy měříme ráno a večer, vždy dvakrát za sebou.
Játra jsou životně důležitý orgán – plní stovky funkcí souvisejících s metabolismem, ukládáním energie nebo filtrací odpadních látek. Vytvářejí žluč, přeměňují živiny ze stravy na energii, odbourávají tuky, alkohol a léky nebo regulují hladinu cukru a hormonů. Slouží také jako čistička toxických látek z krevního oběhu. Dlouhodobá zátěž, nejčastěji způsobená nezdravým životním stylem, je však může trvale poškodit.
Výskyt vaginálních mykóz souvisí s vyšší spotřebou cukru a alkoholu. Častější jsou v létě a kolem Vánoc, mohou se objevovat také po sexu nebo pravidelně kolem menstruace. Podle průzkumu se s těmito potížemi za život potkají tři čtvrtiny žen, polovina z nich opakovaně.
Odpradávna se říká, že ticho léčí. Paradoxně ve zdravotnických zařízeních ovšem ticho velmi často nepanuje. Například v nemocnicích se za uplynulých 40 let zvýšila průměrná úroveň hluku o 27 % na 70 dB. Přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pro zotavování maximální míru hluku na úrovni 35 dB.
Lupénka neboli psoriáza je především kožní onemocnění, ve 20-30 % případů však může postihovat i klouby.1 V České republice se s tímto autoimunitním onemocněním potýká zhruba 250 000 lidí všech věkových kategorií.1
Unikátní služba takzvané rané péče zlepšuje život dětem s různými formami postižení již 32 let. Na děti se zrakovými vadami se zaměřuje Společnost pro ranou péči, která za posledních deset let zachránila zrak 4500 dětem, jen za loňský rok to bylo 614.
Ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace patří k běžným projevům Parkinsonovy choroby. Odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT ve spolupráci s neurology z 1. lékařské fakulty UK vyvinuli metody automatické videoanalýzy pohybů obličeje a akustické analýzy řeči, podle nichž dokáží odhalit Parkinsonovu chorobu v počátečních fázích onemocnění.

Stránky