Mrtvice: 7 příznaků, kdy volat rychle záchranku

Kvůli mrtvici umírá podle lékařů v posledních letech v ČR kolem 8000 lidí za rok. Dvě třetiny lidí s příznaky mrtvice se dostanou k účinné léčbě pozdě.

"Zhruba třetina lidí dorazí v časovém limitu, dvě třetiny přijde pro léčbu pozdě," řekl primář Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole Aleš Tomek . Apeloval proto, aby si lidé včas volali pomoc zdravotnické záchranné služby, která pacienta odveze do specializovaného centra. Nejdůležitější je, aby se případný zásah, ať už léky nebo operativně, stihnul do 48 hodin od prvních příznaků, uvedl.

7 příznaků mrtvice:

ochrnutí končetin,

pokles koutku

porucha řeči.

náhlá porucha zraku,

náhlá porucha rovnováhy či vědomí

snížení vnímání dotyku na jedné části těla 

extrémní bolest hlavy.

V nemocnici pak lékaři podle Tomka dokážou včetně všech vyšetření od příjezdu sanitky v průměru pacienta dostat na operační stůl za 22 minut. V roce 2004 byl tento čas přes 70 minut. Přesto zemře do 30 dní od cévní mozkové příhody 12,5 procenta pacientů. Ostatní mají vyšší riziko, že se u nich mrtvice objeví znovu. Podle lékařů je proto zásadní určit její příčinu. U 88 procent pacientů je uzavřená přímo mozková céva, u ostatních cévní mozkovou příčinu způsobí krvácení.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama