Reklama

Kontrolujte si pulz a srdeční rytmus jako prevenci mrtvice

Předejít mozkové mrtvici mohou lidé tím, že si hlídají pulz a kontrolují pravidelnost srdečního rytmu. Podle lékařů se spojitost cévní mozkové příhody s nepravidelným chodem srdce podceňuje. A to i přesto, že nepravidelnost nazvaná fibrilace síní zvyšuje riziko mrtvice až pětkrát.

V ČR postihne mrtvice ročně přes 35.000 lidí, až třetina zemře a třetina má trvalé následky.

    “Lidé, kteří zjistí nepravidelnost pulzu, nepřiměřeně rychlý nebo pomalý tep, by se měli nechat vyšetřit lékařem, včetně EKG,“ řekl dnes novinářům předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík.

    Při fibrilaci síní se u části nemocných vytvoří v srdci krevní sraženiny. Pokud se dostanou krevním řečištěm do mozku, vytvoří překážku v zásobení okysličenou krví.

    Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinou smrti, každých šest vteřin na ni ve světě umírá jeden člověk. Jeden za čtyř mužů a jedna z pěti žen žijících do 85 let prodělá mozkovou mrtvici. Loni na ni v Česku zemřelo 10.669 lidí.

Reklama

    Častěji se nepravidelný chod srdce vyskytuje ve vyšším věku, při vyšší konzumaci alkoholu, u lidí s chlopenními srdečními vadami, při vyšším krevním tlaku či zvýšené funkci štítné žlázy, doplnil Vrablík. Pokud by tito pacienti užívali léky snižující srážlivost krve, nemuseli by podle něj dospět až k mrtvici.

    “Odhadujeme, že celkem v Česku za péči o nemocné cévní mozkovou příhodou se vydá 40 miliard korun ročně,“ doplnil přednosta neurologického oddělení a iktového centra chomutovské nemocnice a člen výboru cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti Jiří Neumann.

    příznaky mrtvice
    -náhlá slabost nebo pokles ruky či nohy na jedné straně těla
    -pokles ústního koutku
    -potíže s řečí nebo porozuměním řeči
    -náhlá porucha zraku
    -náhlá porucha rovnováhy nebo koordinace
    -velmi silná bolest hlavy bez zjevné příčiny

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

dotaz (So, 8. 11. 2014 - 20:11)
(57let) mám v klidu občas pomalý srdeční někdy i tep 30t/min, je to už málo? (je nepravidelný)
Co je to pomalý tep?
Reklama