Reklama

REVMADEN pomůže včas odhalit Bechtěrevovu chorobu

V sobotu 15. října 2016 se v Praze a Ostravě uskuteční akce REVMADEN?, během níž se návštěvníci mohou nechat zdarma vyšetřit na bolesti zad a přímo na místě zkonzultovat svoje potíže s přítomnými revmatology.
Řada lidí první příznaky chronické bolesti zad podceňuje a mylně je zvláště v mladém věku přisuzuje mechanickému přetížení.
Přecházení obtíží je jedním z důvodů, proč určení správné diagnózy někdy trvá i 10 let.
Chronickou bolestí v dolní části zad, známou jako Bechtěrevova choroba, trpí v Česku až 150 000 lidí.

Pro zánětlivá revmatická onemocnění zad je typický plíživý začátek. Přes den se ztuhlost zad zmírňuje fyzickou aktivitou a rozcvičením, naopak při odpočinku a během spánku se obtíže zhoršují. Chronická bolest v dolní části zad, známá jako Bechtěrevova choroba, postihuje o něco častěji mladé muže, kteří první příznaky nejčastěji pocítí mezi 20. a 30. rokem. V Česku tímto onemocněním trpí až 150 000 lidí. Mnozí však první příznaky podceňují a mylně je ve svém věku přisuzují mechanickému přetížení. Přecházení obtíží je jedním z důvodů, proč určení správné diagnózy někdy trvá i 10 let. Upozornit na Bechtěrevovu chorobu a pomoci pacientům rozpoznat její příznaky je  hlavním cílem akce REVMADEN®. Uskuteční se v sobotu 15. října v Praze a Ostravě. Návštěvníci se mohou nechat zdarma vyšetřit a zkonzultovat svoje potíže přímo na místě s přítomnými revmatology.

V souvislosti s revmatickými bolestmi zad panuje všeobecně rozšířený mýtus, že se týkají pouze starších lidí. Pravda je taková, že onemocnět revmatickou chorobou můžeme v každém věku. Převážnou většinu pacientů dokonce tvoří mladí lidé. „Zánětlivé bolesti zad se projevují mírně častěji u mladých mužů mezi 20. a 30. rokem života, ale některé formy revmatických onemocnění postihují pacienty už v dětském věku,“ říká prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., z Revmatologického ústavu v Praze. „Varovným signálem by měla být ztuhlost po ránu trvající déle než 30 minut, zlepšení bolesti i ztuhlosti po fyzické námaze a naopak její zhoršení v klidovém režimu. Pokud máte podobné obtíže a bolest trvá déle než 3 měsíce, neměli byste s návštěvou lékaře otálet,“ vyzývá prof. Pavelka.

Bechtěrevova choroba, odborně nazývaná jako ankylozující spondylitida, patří mezi zánětlivá revmatická onemocnění, která postihují především páteř a velké periferní klouby (ramenní a kyčelní). Zánět se však může projevit v podobě bolesti hrudníku, bolestivých pat, mezi časté projevy patří ?i opakované záněty Achillovy šlachy či zánět oční duhovky.
Centrální problém při Bechtěrevově chorobě však vzniká v páteři - v oblasti meziobratlových kloubů, kde se zánět rozvíjí.  Ten ve svém důsledku vede ke kostnatění vazů a srůstům mezi jednotlivými obratli. Páteř se stává stále méně ohebná. Pacient si nejprve nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit a u pozdního stádia páteř nabývá tvaru zakřivené tuhé tyče. Bechtěrevova choroba patří mezi chronická zánětlivá onemocnění, jejichž příčina vzniku je nejasná. Nemoc je podmíněna geneticky, ale dědíme k ní pouze sklon. Záleží na vnějších faktorech, které nemoc u někoho nastartují a u jiného ne.

Co dělat, když u sebe rozpoznáte první příznaky
Pozdní diagnóza významně ovlivňuje průběh i úspěšnost léčby. Proto je důležité déle než tři měsíce trvající zánětlivé bolesti v zádech nepodceňovat. Pokud u sebe rozpoznáte první příznaky, neotálejte s návštěvou obvodního lékaře, který vás v případě podezření na zánětlivou bolest zad odešle přímo k revmatologovi. Pro praktického lékaře je pro správnou diagnózu Bechtěrevovy choroby klíčové rozpoznat, kdy nejde o bolest zad způsobenou mechanickou zátěží, ale kdy se jedná o typické příznaky zánětlivého onemocnění. Ráno a v klidové fázi bývají bolesti páteře největší a jsou provázeny ztuhlostí, která se během dne zlepší rozcvičením. V takovém případě pacient nepatří do čekárny na ortopedii, ale přímo ke specialistovi na revmatické choroby - revmatologovi.

Reklama


Léčba Bechtěrevovy choroby je vždy komplexní. Lékem první volby jsou nesteroidní antirevmatika, která především tlumí bolest a ztuhlost a mají mírný protizánětlivý účinek. Jejich dlouhodobé užívání je však u části pacientů spojeno s výskytem nežádoucích účinků. Glukokortikoidy a chorobu modifikující léky jsou účinné pouze v ovlivnění periferních projevů nemoci.
Pacientům s vysokou aktivitou onemocnění, u kterých dosavadní terapie selhala, je určena biologická léčba, která je dnes poskytována ve 29 centrech pro biologickou léčbu po celé republice. Léčba blokátory tumor nekrotizujícího faktoru alfa, který zprostředkovává zánětlivé procesy v těle, dokáže ve většině případů ovlivnit zánětlivé projevy jak v oblasti páteře, tak v periferních kloubech a ve šlachových úponech, stejně jako potlačit záněty mimokloubní.
Nedílnou součástí léčby jsou ale i nefarmakologické přístupy v podobě pravidelného cvičení, rehabilitace či psychoterapie.

REVMADEN® v Praze a Ostravě nabídne konzultace s revmatologem zdarma
Na zlepšení informovanosti a včasnou diagnostiku revmatoidních onemocnění, především Bechtěrevovy nemoci, je zaměřena i osvětová akce REVMADEN®, konaná u příležitosti Světového dne artritidy. V sobotu 15. října od 10 do 18 hodin se mohou všichni zájemci v Praze v OC Chodov a v Ostravě v Avion Shopping Parku přijít zdarma otestovat a zkonzultovat svůj zdravotní stav s přítomnými revmatology. Ti je v případě nutnosti doporučí k dalšímu vyšetření na odborném pracovišti. Akce bude mít i fundraisingový rozměr. Při léčbě Bechtěrevovy choroby je nutností pravidelný pohyb, proto bude součástí akce i „Souboj o kroky“. Zapojit se může na běžícím páse každý podle svých možností. Město, ve kterém se dohromady uběhne více kilometrů, získá odměnu ve výši 10 tisíc korun pro místní pobočku pacientské organizace Revma Liga v ČR. Ta pomáhá lidem postiženým revmatickým onemocněním.

Užitečné odkazy:
www.revmaden.cz  
www.revmaliga.cz

Reklama

Komentáře

Reklama