Reklama

Rozhovor s MUDr. Jan Šulou: Zapomínáme na to, že veselá mysl je půl zdraví

Promoval v roce 1985 v Praze na LF UK. Klinickou práci začíná v České Republice a následně studuje ve Švýcarsku, Itálii a Německu. Po atestaci z ortopedie v roce 1991 odchází do Kanady a pak do USA, kde se na Floridě věnuje studiu významu membránových receptorů při rozvoji autoimunitních onemocnění pod vedením Prof. Felixe Kaufmanna.

Po návratu do Evropy v roce 1993 nadále spolupracuje na vývoji přírodních preparátů pro léčbu kloubních onemocnění s pracovišti v Anglii a ve Švýcarsku. Za své práce je přijat v roce 1999 do Královské lékařské společnosti Spojeného království Velké Británie a Severního Irska jako první český lékař. Další rozvoj  biomodulačních léčiv spojuje s univerzitami ve Skotsku a v Oxfordu. Od roku 2007 je členem Italského řádu lékařů v Neapoli a vedoucím imunologem italské společnosti Ischia Salus. Mezinárodně působí jako konsultant ve 12 zemích a je členem Oxford Research Institute of Immunology a italské psychoneuroimunologické společnosti. Žije střídavě v Itálii a v Anglii. 

Proč se chřipka objevuje zejména v říjnu a listopadu a pak v únoru a březnu?
Teorií vzniku chřipky právě v tomto období je mnoho, ale já osobně se přikláním k teorii snížení imunity vlivem poklesu slunečního světla, tedy oslabení osy hypotalamus hypofýza, která dává našim T-lymfocytům povel se buď vzchopit a bojovat, nebo to nechat být, protože to stejně nemá cenu a všichni onemocníme. 
Dále je to změna stravy a určitá deprese z toho, že už je tady zase podzim. Na jaře je to pak vyčerpání a projev únavového syndromu, protože příroda nutí člověka odpočívat. 
Já osobně ale mám za to, že pokud tedy člověk podlehne davovému šílenství, že už to mají všichni, tak já to asi dostanu také, potom se to skutečně stane. Při pečlivém studiu epidemiologických studií je skutečně tato morbidita vyvolána z velké části sdělovacími prostředky a médii, které jsou zase nástrojem výrobců vakcín a vitaminů, kdy je nutné zvýšit prodeje a vytvořit davovou psychózu, což se jim již několik desetiletí velmi dobře daří. Člověk, který zdravě žije a myslí, nikdy chřipkou neonemocnění. To je jednoznačný fakt, ale není zájem, aby lidi byli veselí a jedli pomeranče a jablka, ale je nutné je očkovat a vytvořit 
dvakrát do roka nárůst prodeje vakcín a imunomodulátorů. 
Jak je to s nemocností podle krevních skupin? Jsou na tom všechny stejně, případně, která je nejvíce ohrožena?
Krevní skupiny jsem velice pečlivě studoval jak díky dietám, tak díky analýze nemocnosti, ale jednoznačně mohu říct, že objektivně není přímá souvislost mezi chřipkovým onemocněním a krevní skupinou. Spíše je tam souvislost podle znamení zvěrokruhu, tedy podle živlové rovnováhy, ale všechny krevní skupiny mají stejné obranné mechanismy. Rozdíl je tedy jen v tom, jak se každá jedna z těchto krevních skupin zachová v konfrontaci s medializací problému. Tedy jestli mu podlehne nebo ho ignoruje. Např. skupina O, která velmi dobře asimiluje, tak je snad náchylnější, ale velmi to závisí od typu osobnosti, respektive znamení a ascendentu.

Mají lidé s poruchou krvetvorby větší odolnost?
Určitě ne, protože pokud mají jakékoliv poškození, tak to znamená, že nejsou v rovnováze a krvetvorba je jeden ze základních pilířů obranyschopnosti, protože v kostní dřeni z ezoterického hlediska sídlí duše neboli princip našeho bytí, respektive tvorba kmenových buněk, které se stále obnovují. Pokud je porucha tam, pak je latentně všude a obrana nemůže být dokonalá.

Je možné, že psychotici mají menší sklony chytit chřipku?
Jak jsem již uvedl, chřipková epidemie je vždy produktem společnosti a pokud se psychotik zajímá více o toho, koho kdy a kde zabije či znásilní, tak logicky nevnímá, že se zrovna nachází v období a místě chřipkové epidemie a nemá tedy vůbec ani pomyšlení na to, aby onemocněl, tak nemá vůbec žádný sklon tu chřipku chytit.

Reklama

Očkovat ? ano, či ne? Je očkování efektivní a je možné očkovat, když je někdo alergický?
Já jsem zásadně proti jakémukoliv očkování chřipky, protože vždy z toho někdo umře, kdo by nemusel, kdyby se neočkoval, a pak ty vedlejší účinky jsou brutální, např. ochrnutí, roztroušená skleróza, lupénka, revmatická artritida či systémový lupus. Logicky jak úmrtí, tak chronické následky se tají, o tom se nikde nedočtete a jen musíte hledat ve specielních statistikách. 
Pokud je někdo alergický, tak si tu alergii jenom zhorší, pokud náhodou nezemře na 
anafylaktický šok atd. Prostě to nepřipadá v úvahu. Očkování tedy jen pro rizikové skupiny a s vakcínou na míru individuálně připravenou.

Jestliže člověk posiluje imunitní systém zdravou výživou, otužováním, sportem, saunováním, jak je možné, že onemocní?
Jednoduše proto, že se věnuje tělu a ne mysli. Pouze silná mysl a silný duch zabrání nemoci. Podívejte se na případy v koncentračních táborech, nikdo tam nejedl řádně, ani se nemyl, ale neonemocněli jen ti, kteří věřili, že přežijí. Harmonie a čistota těla jsou nástrojem k harmonii mysli. Velmi přesně je toto popsáno v knize Dr. Candance  Pert Molekuly emocí, která naprosto jasně ukázala v laboratoři, jak deprese a úzkost snižuje imunitu. Pokud budete skvěle jíst a cvičit a budete se bát rakoviny, pak ji stejně dostanete. S chřipkou je to stejné.

Je správné na podzim a v zimě jíst citrusové plody, které mají velký obsah vitaminu C?
Určitě ano, všechny přírodní vitaminy mají větší  biokompatibilitu a organismus si jich více váží a spotřebuje je všechny, zatímco ty syntetické vyloučí. Jde ale i o jiné prvky výživy jako vláknina atd. Pokud mám zácpu, tak mohu jíst kilogramy pomerančů a je z toho menší užitek než z půl kila jablek a správné funkce tlustého střeva.

Jakým způsobem se vy osobně bráníte proti chřipce?
1. Žádnou chřipku ani jiné patologie si nepřipouštím.
2. Denně beru česnek, zinek a selen a také betaglukany.
3. Dvě hodiny 5x týdně sportuji ? jezdím na kole. 
4. Denně vypiju večer 350 ml červeného vína. 
5. Děkuji universu za to, že jsem tak zdravý a můj imunitní systém tak silný.

Jaká je podle vašeho názoru nejúčinnější prevence? 
Jednoznačně veselá mysl, půl zdraví. Víme to všichni, jen málo se to praktikuje. 
Jaroslav KŇAP
Foto AUTOR

Reklama

Komentáře

Návštěvník (St, 28. 1. 2009 - 09:01)
:-(
helena (St, 28. 1. 2009 - 10:01)
Doktore jste skvělej a budu se modlit, aby lidičkové a ti nahoře konečně začali SLYŠET, když už NEVIDÍ!
majka (St, 28. 1. 2009 - 16:01)
nevím, kde ten pan doktor to říkal, ale je to svatá pravda.
arno (St, 28. 1. 2009 - 23:01)
Doktore, nemohl bych se u vás léčit, až onemocním? Vynikající názor, díky
Jitka (Čt, 29. 1. 2009 - 07:01)
Více takových lékařů!
ja (Čt, 29. 1. 2009 - 08:01)
fakt střízlivost a přemýšlení včetně veselého naturelu je nejlepší obrana,
proč se děti neučí ve školách přemýšlet
nad tím, co v médiích slyší a vidí????
Udělalo by se víc prospěchu, než stálé a
opakované změny v systému školství....díky pane doktore.
sony (So, 31. 1. 2009 - 22:01)
Konečně jeden normální doktor,se vším co hlásá souhlasím,mám to odskoušené na sobé.Všechny média nám stále hlásají,že na očkování proti chřipce ješté není pozdé.
sony (So, 31. 1. 2009 - 22:01)
Konečně jeden normální doktor,se vším co hlásá souhlasím,mám to odskoušené na sobé.Všechny média nám stále hlásají,že na očkování proti chřipce ješté není pozdé.
Retigová (Ne, 1. 2. 2009 - 22:02)
Pane doktore, vás by měli naklonovat ! Jsem lektor zdravé výživy, ale větší pravdu jsem ještě neslyšela, nečetla a nevyřkla. Díky. Věřím, že 90 % nemoci je způsobeno psychikou.
Jiří Hampl (Út, 3. 2. 2009 - 10:02)
Studuji na mezinarodí univerzitě integrovaných věd se sídlem v Kalifornii ve městě Santarosa.Léčím lidi i přímo v nemocnicích a v Brněnské úrazové nemocnici, jsem se setkal s pacientem, který ochrnul po očkování. Naštěstí jsou tady tachyonizované byliny, mikrořasy, kyselina křemičitá atd. a tachyonové terapie, které zvyšují obrovsky imunitu a pacientům se pak navrací zdraví. Jejich těla a imunitní systém se vrací do harmonie. Základ je pozitivní myšlení, nepřijímat žádné negativní informace, nechat je jít kolem vás. Nedržet je v mysli. Zabývat se tím čeho chcete dosáhnout a cíl si držet neustále v mysli, soustředit veškerou energii na svůj pozitivní cíl. Samozřejmě k tomu zdravá, nejlépe syrová strava a šťávy, také přirozená chůze, nejlépe v přírodě. Také cvičení, ale nic nepřehánět, nezatěžovat tělo na maximum. Vynikající jsou meditace, pro začátek stačí soustředit se na svůj dech. Dělat hluboké nádechy do srdíčka, uvědomovat si plíce srdce. Takovým způsobem se dají projít všechny orgány i střeva. S výdechem se tam vědomě zanechává energie. Orgány se tak dostávají přirozeně do harmonie. Tak to učím své pacienty. Mám mnoho přátel mezi lékaři, kteří se mnou spolupracují. Všichni souhlasíme s panem doktorem!!! S pozdravem Jirka Hampl.
Michal (Út, 3. 2. 2009 - 11:02)
To, že veselá mysl je půl zdraví není nic nového, již před více než 3000 lety napsal kral Šalamoun, jak čteme v Bibli v knize Prísloví v 14 kap. a v 3 verši čteme, že "klidné srdce je životem pro tělesný organismus", nebo v Přísloví 4, 23 čteme: "Především střež a chraň své srdce, vždyť z neho vychazí život". Pravě Bible take nam přínaší pozitivní informace, protože ukazuje jaký má smysl naš život a vlastně tam najdeme odpověď na všechny životně důležite otazky, ano, čtení Bible skutečně uklidňuje, protože o tom, co jsme přečetli můžeme rozjímat, protože jsou tam nadherné Boží myšlenky a praktické rady pro život, na rozdil od meditaci, kdy vyprazníme mozek a po skončení meditace se vracíme do svých problemů.
Kitty (Út, 3. 2. 2009 - 13:02)
Take souhlasim, ze odolna psychika zpuli zaruci odolne zdravi. Jen me ale napada z vlastni zkusenosti, ze neni samozrejme brat vse v klidu a nenechat se ovlivnit negativnimi vlivy. Jako vsechno i tohle se vetsina z nas musi ucit, je nutne sbirat zkusenosti nebo si projit nejakou krizi, ktera nam ukaze jak na to priste a v budoucnu. Zavidim lidem, kteri jsou od prirody moudri a uvazlivi, osobne zadneho ale neznam - vetsinou jsou to uz postarsi lide, kteri maji neco za sebou.
Mgr. Lenka Svobodová (Po, 23. 2. 2009 - 21:02)
Působím jako certifikovaný poradce zdravého životního stylu (výživové poradenství, osobní fitness instruktor). Ze své praxe potvrzuji, že většina lidí je velmi negativně nalazených. Snažím se jim poradit, jak správně pečovat o své zdraví, jak své tělo pravidelně čistit, ozdravovat a omlazovat. Nástrojem mi je můj výživářský um, ale také moje psychologie. Velkou roli v moji praxi hrají však Zelené potraviny, včetně právě mikrořas, o kterých píše pan doktor Jiří Hampl. Mohu potvrdit, že ve spolupráci všech těchto věcí jsou moji klienti zdravější, krásnější a šťastnější...Zdraví Vás všechny Lenka nutricni-poradenstvi.cz
Návštěvník (Út, 24. 2. 2009 - 20:02)
Veselá mysl = půl zdraví. Čistota = také půl zdraví. Sečtením dostaneme Veselá mysl a čistota = celé zdraví. A nic dalšího netřeba.
JiPo (Pá, 18. 9. 2009 - 06:09)
Konečně jeden normální...Bohužel světu vládnou peníze, takže giganticky bohaté farmaceutické firmy skrze mainstreamová média provádí neuvěřitelnou až brutální (ve stylu pokud se nenaočkujete zemřete) reklamní kampaň (ve formě standardních novinářských zpráv) na různá očkování, všemožné farmaka či vitamínové doplňky. Na ruku jim jdou i někteří doktoři, kteří jsou rádi za každou drobnost, jako je dovolená v zahraničí, či nějaký prašivý notebook, aby prosadili lék (často nefunkční až nebezpečný, ale vždy předražený) té či té firmy. Smutné, ale v této "demokracii" standardní.
Saxana (Pá, 18. 9. 2009 - 11:09)
Plně se ztotožňuji s panem doktorem ve většině jeho názorů, pouze bych chtěl upozornit na to, že vakcinace není až takové zlo, jak možná z článku a hlavně z celé diskuse vyplývá. Prevence je vždy lepší než terapie a vakcinace je jednou z forem prevence. Určiě existují případy vážných vedlejších účinků po vakcinaci, ale pan doktor bohužel neuvádí procento těchto případů. Jsem přesvědčen, že se jedná spíše o promile než procenta. Na druhou stranu na obyčejnou chřipku, či komplikace s ní spojenými, zemřou na celém světě ročně desetitisíce lidí a pan doktor tedy správně uvádí "očkovat hlavně rizikové skupiny". Tedy nikoli "neočkovat vůbec".
Zdeňka (Ne, 15. 11. 2009 - 09:11)
Absolutně souhlasím z vlastní zkušenosti.Za posledních 10let jsem s chřipkou ležela jen jednou,přesně v okamžiku, kdy se volna v práci společně se státními svátky nasbíraly tak,že jsem z prac.procesu "vypadla" jen na 2 dny.Ted neonemocním,nemám totiž čas na nemoci ani myslet, do příštího pátku musím odevzdat významnou část projektu, který musí být dokončen v prosinci. A takhle to funguje už několik let.
názor (Čt, 14. 2. 2013 - 00:02)
Absolutně nesouhlasím. Veselá mysl je sice podstatná a určitě při obraně proti chřipce a jiným "neřádům" napomůže, ale není samospasitelná. Jak tedy vysvětlíte, že malé dítě, které zdravě jí, chodí dostatečně na vzduch, je optimisticky naladěné a deprese nemá, zprávy neposlouchá, noviny nečte, virů se nebojí, protože o nich v životě neslyšelo, jak to, že chřipku stejně dostane?
Pominu bláboly typu "vliv ascendentu na imunitu"?
A to pan doktor nevěří své veselé mysli, když musí své zdravé tělo zásobovat umělým zinkem a betaglukany? To nejsou výrobky farmaceutických firem?
S pozdravem Názor
Hela (Čt, 14. 2. 2013 - 05:02)
Helena Růžičková byla ta s veselou myslí, že by mohla rozdávat, i ze své rakoviny si dělala legraci a podívejte, jak skončila.
Ad Helena Růžičková, (Út, 10. 3. 2015 - 08:03)
Helena Růžičková byla ta...popátrejte mezi těmi kteří ji znali osobně a z pohledu 'mimo kameru'. Pak možná neleznete i zde potvrzení nádherných slov páně Šuly.
Petr (Út, 10. 3. 2015 - 08:03)
Dost dobře nechápu lidi, kteří ze své namoci a smrti dokážou udělat mediální show, tak jako to udělala paní Růžičková.
Martin Málek (Ne, 18. 2. 2018 - 07:02)
Pane doktore!Tyhle keci sice hezky vypadají,ale nic neřeší.Až přestanete cestovat mezi Anglijí a Itálijí,pusťte si kteroukoliv českou tv stanici a veselá mysl Vás rychle opustí a to nemluvím o tom,co na nás chystá EU se svými pochopy.Na co jste studoval lékařskou fakultu,když stačí veselá mysl k vyléčení rakoviny,nebo jen blbé chřipky?Myslím,že byste s těmito "recepty" moc nepořídil ani v Itáliji.Asi žijete v jiném světě.
Šula? To (Ne, 18. 2. 2018 - 08:02)
je hochštapler, že jo? :-)
Janka (Po, 15. 10. 2018 - 07:10)
Je něco nového s tímto šarlatánem?
Bohužel, (Po, 15. 10. 2018 - 07:10)
Je něco nového s tímto...ještě ho nezavřeli... :-(
Reklama