Reklama

Revmatická onemocnění a biologická léčba

Skoro polovina obyvatel trpí revmatickým onemocněním Revmatická onemocnění nejsou spojena jen s vyšším věkem, jak si většina lidí myslí. Existuje i mnoho forem, které postihují mladší věkové skupiny i děti.

Revmatickými chorobami a možnostmi jejich léčby se zabývala na semináři Kateřina Jarošová z Revmatologického ústavu. Zaměřila se především na zánětlivá revmatická onemocnění, která vznikají v důsledku poruchy imunitního systému. Mezi ně patří revmatoidní artritida, juvenilní idiopatická artritida postihující děti, takzvaná Bechtěrevova nemoc a psoriatická artritida, která provází lupenku. "Tato chronická destruktivní onemocnění postihují asi jedno procento populace a to není zanedbatelné číslo," zmínila Jarošová.


Prvotními příznaky jsou ztuhlé, oteklé a bolestivé klouby. Postupně nemoc napadá chrupavku a narušuje kost. Pokud není včas započata léčba, nastává nevratné poškození kloubů. Čím dříve se tedy podaří stanovit diagnózu, tím dříve se zastaví nebo alespoň zpomalí další poškození.


Léky na zánětlivá revmatická onemocnění mají ale často vedlejší účinky. Dokazuje to případ pětatřicetiletého pacienta Michala, kterému se v důsledku léčby projevila osteoporóza a narušen byl i jeho zažívací trakt. "Beru velkou dávku kortikoidů a mám s vedlejšími efekty obrovské problémy, které se začínají vyrovnávat samotné nemoci," popsal svou situaci.


Řešením se zdá být podle Jarošové biologická léčba založená na proteinech zkonstruovaných v genetickém inženýrství. Tyto léky blokují prozánětlivou látku v těle pacienta a většinou zánět zastaví. "Biologická léčba je extrémně účinná, ale také drahá. Trvalá invalidita je však dražší a to si některé zdravotní pojišťovny neuvědomují," poukázala na problém s proplácením těchto medikamentů pojišťovnami.


Účinky biologické léčby pociťují nemocní okamžitě. "Nástup efektu je okamžitý, už během infuze jsem cítil uvolnění," dodal Michal. "Po 13 letech nemoci jsem byl najednou schopen sednout si na kolo nebo zvládnout běžné domácí úkony, které pro mě byly do té doby problémem." Ne každému však mohou být tyto léky předepsány. "Pravidla pro předepsání léčby jsou poměrně přísná, protože máme omezené finanční prostředky. Pacienty zapisujeme do seznamu čekatelů, přičemž čekací doba je zhruba jeden rok," uzavřela Jarošová.

Šárka Dvořáková - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

morby (St, 21. 5. 2008 - 17:05)
Zdarec všici. Máte s tím někdo zkušenost? Já mám Bechtěreva. Nedokážu si představit, že by něco konečně mohlo po všech těch letech pomoct.
Návštěvník (St, 21. 5. 2008 - 23:05)
najed si zde na diskuzi "biologicka lecba" je tam toho dost.je pravda ze Remicade se da povazovat za zazrak.
Davy (So, 24. 5. 2008 - 22:05)
Já jo. Taky diagnoza MB. Co přesně tě na biologický zajímá? Rád se podělím o info. Mě taky nakopli až lidi z diskuse. Můj doktor je starší pán, hodnej ale na novinky si teda nepotrpí. tak mě od toho zrazoval. Naštěstí mě na netu přesvědčili abych se poptal i jinde.
morby (Ne, 25. 5. 2008 - 21:05)
zajímá mě všechno. V jakým stavu musí být člověk, aby se na léčení dostal, jak to pomůže, jak často musím do nemocnice, jestli je to opravdu takový zázrak, jak se většinou prezentuje....
AK a EK (Ne, 25. 5. 2008 - 23:05)
Pokud mate zajem konzultovat tento zdravotni problem s nami (nase znama leci MB pomoci techto preparatu) a zvladat ho pomoci prirodnich preparatu, ozvete se (eva.jm"seznam.cz) nebo se podivejte na www.energy-nature.blog.cz
Davy (Po, 26. 5. 2008 - 14:05)
Co se týče podrobnosti kolem léku a postupu aplikace, tak si najdi Remicade na netu. Máš tam dávkování, kontraindikace, pro koho je léčba určená.... Jak tělo reaguje...no, řek by sem že to je velice individuální. Mě přešla bolest a zlepšila se hybnost kloubů, páteř zůstala. Ale i tak po těch letech. Moc dobrý. Ale nemusíš se při hledání soustředit jenom na diskuse o Bechtěrevovi. Pomocí Remicade se léčí ještě revmatoidní artritida, Crohnova nemoc, ulcerozní kolitida a lupenka. Tak to zkus i na těchle forech. Je to sice na delší lokte, ale čím víc je člověk v obraze, tím líp pro něj.
Bohumil (Po, 26. 5. 2008 - 16:05)
Vím o produktu používaném při revmatické léčbě.Máte-li zájem dozvědět se více, napište mi na: bjaeger"tiscali.cz
val (So, 31. 5. 2008 - 08:05)
Ahoj, potřebovala bych vědět, od jakýho stupně Bechtěreva se nasazuje biologická. Jsou tam ještě nějaký jiný hlediska při posuzovaání, jestli to je nebo není vhodný?
Karina (St, 11. 6. 2008 - 22:06)
Val, nevím, jestli se ještě budeš vracet k této diskusi, ale zkus si najít víc o Bechtěrevově nemoci na www.bechterevik.com anebo jestli tě zajímá konkrétně biologická léčba, tak je tady mezi diskusemi jedna niť, která se zabývá přímo tímto způsobem léčení. A nejsou tam jenom běchtěrevici, ale i lidé s dalšími diagnózami, kteří se takto léčí. Ona je pravda, že třeba na internetu můžeš najít hodně o tom konkrétním přípravku, ale ale podle mého není nad konzulataci s konkrétními ldimi, kteří se tak léčili.
hope (Čt, 12. 6. 2008 - 11:06)
Vážená paní Karino. Dle mého názoru je mnohem cennější než nějaké plkání v dikusích najít konkrétní informace vydané odborníky, případně se moci podívat na web týkající se tohoto produktu, který bude ovšem profesionálně zpracovaný. Určitě sama víte, jak konkrétně ve zdravotnictví emoce hrají důležitou roli a zcela zkreslí veškeré použitelné informace. Kde bych mohl tyto informace získat? Bohužeš dosud jsem podobný zdroj informací nenašel.
Karina (Ne, 15. 6. 2008 - 16:06)
Teď jste mne zaskaočil. je pravda, že já i když sestra, to beru asi spíš přez ty nemoce. O konkrétním webu týkajícím se biologický léčby nevím. Ale všechny léky by měli být schvalovaný Evropskou komicí pro léčiva, takže když si zadáte EPAR REMICADE, měl by jste nají dostatečně výmluvný prohlášení týkající se tý látky. Ale tam se nedozvíte, jak se lidi po aplikaci cítí a jestli jim to orpavdu pomohlo.
Alex (Po, 16. 6. 2008 - 09:06)
teda ja nevím s těma webama, ale kdyby jsi napsal kvůli jaký nemoci tě to zajímá tak určitě najdeš víc na konkrétních webech těch nemocí. Jsi u článku s revmatem, tak počítám že klouby. Remicade je na revmatoidní artritidu a Bechtěreva, tak si najdi konkrétní weby těchto nemocí.
hope (Čt, 19. 6. 2008 - 11:06)
Dosud jsem si nezvykl na familiérní atmosféru panující na tomto informačním médiu. Ale i tak vám děkuji za radu. Tu zprávu o léku Remicade jsem si vyhledal, je velmi informativní.
Adela (Čt, 19. 6. 2008 - 12:06)
Někdy je dobré, když se má kde člověk svěřit se svým problémem. Zjistí, že není sám a možná se i něco chytrého dozví. Nespoléhala bych ale na tyto weby. Mohl byste nabýt dojmu, že jste beznadějný případ a že to stejně nikomu nepomohlo, nebo že všichni nadávají, že jim nikdo nepomůže. Rozum do hrsti a najděte si odborníka v daném oboru.
Bohumil (Po, 11. 8. 2008 - 15:08)
Vím, jak vývoj této nemoci značně zpomalit. V jednotlivých případech i zastavit. Chce to však dvoustrannou konzultaci v zhledem k náročnosti a specifickým podmínkám jednotlivce. Chcete-li svůj problém řešit, napište mi na adresu: B.Jaeger"seznam.cz
Lenka (Pá, 26. 9. 2008 - 08:09)
ahojte všichni, já jsem se včera vrátila z nemocnice, byla jsem na kapačkách od bolesti, mám Bechtěrejeva, a večer jsem se už zase rvala Aulinem.Nedá se to vydržet.15.10.jdu na první infuzi Remicade,jsem zvědavá ,jestli to pomuže.
kaša (So, 14. 2. 2009 - 16:02)
ppro všechny pátraly po informacích:nové stránky o revmatických nemocech jsou:
www.revmaticke-nemoci.cz
Je tam i poradna a mnoho informací,pravidelně přibývají články a novinky!
mějte se.
spivan (Ne, 2. 8. 2009 - 11:08)
Ahoj, nevíte někdo jak je to s invalidním důchodem? Má někdo s bechtěrevem aspoň částečný invalidní důchod? Měl bych dostat biologickou léčbu. Na stupnici pro její dosažení mám 9,9 (musí být 10). Snad na to dosáhnu. Asi 9 let sem bral coxtral, teď mám čerstvě profenid ale moc mi nezabírá. Mám dost fyzicky náročnou práci a dost si od biologické léčby slibuju že mi pomůže. Doktor mi radí abych se zaměřil na to abych tu biologickou léčbu dostal a přestal mít myšlenky na invalidní důchod.. Jenže do práce budu chodit tak i tak. Tak proč ho nemít, když by to nebylo nemožné? Může někdo poradit?
Radek (Pá, 28. 8. 2009 - 20:08)
Ahoj.Mám Morbus Bechtěrev už od 18 roků kdy mi daly asi po 4 letech částečný.Dnes je mi 36 a mám plný invalidní důchod.je to nemoc,která je neléčitelná.Pouze ti mohou pomoci od bolesti ale ne zastavitBohužel.Hodně štěstí
VLASTA (Út, 13. 7. 2010 - 23:07)
Dobrý den a Ahoj všem,prosím Vás o radu a nějaké informace.Moje dcera Aneta má 5 let a nedávno nám doktoři řekli,že dcera má juvenilní idiopatickou arktritidu,má napadnuté veškeré klouby v těle.Ted jí léčijou Methotrexatem a chtějí přejít na Biologickou léčbu a slyšela jsem,že to pojištovna nehradí a stojí to na jeden rok půl milionu korun,je to pravda? Jak moc pomáhá tahle léčba a jaké nebezpečí představuje,bude to mít vliv na její dospělost-děti? Existuje i n2co jin0ho co by j9 mohlo vyléčit nebo nějakým jiným způsobem pomoc? Děkuji všem za veškeré informace Vlasta.
VLASTA (Út, 13. 7. 2010 - 23:07)
Prosím o veškeré informace na můj email [email protected] Děkuji předem všem moc moc kdo nám může poskytnout jakékoliv užitečné informace...
Kiki (Čt, 22. 7. 2010 - 07:07)
Ahoj všichni.................
Mám také problémy,bolesti a otoky kloubu a měla jsem biologickou lečbu HUMIRA,ze začátku mi zabýrala,ale po půl roce mi přestala zabýrat,a nyní mám novou biologickou lečbu,chodím jednou měsíčně na infuzi a moc jsem spokojená.Mějte se
všichni moc hezky.
Zdravím všechny Kiki
Jiří (So, 31. 7. 2010 - 14:07)
Ahoj a dobrý den všem,
MB(Bechtěrev) je bohužel mým nejvěrnějším"přítelem",známe se již 16let(je mi 36)a je opravdu neodbytný a nepřející pohodovému životu,pokud mám pocit,že se vzdálil,rychle a důrazně dá o sobě vědět,budu s ním navždy.Mám 5.stupeń a jsem v ĆID,máte někdo PID na tuto nemoc?a jak jste to dokázali,prosím,moji žádost zamítli se slovy,že jsem ještě poměrně zdravý a podle tabulek nemám nárok,přijd´te za 3roky.Bylo by fajn,kdyby si posudková mohla(nebo musela)vyzkoušet,jaké to je.
Mám také dotaz ohledně biologické léčby,ne a ne se tam dostat,není to náhodou"tlačenková"záležitost?podmínky podle mé lékařky splnuji,a čekám,čekám,prý se ozvou.Slyšel jsem,že to docela pomáhá,tak bych to rád zkusil,bez ohledu na rizika.
Prosím,podělte se o vlastní zkušenosti s touto léčbou.
Předem děkuji všem a mějte se fajn
Martin (Út, 10. 3. 2015 - 11:03)
Sem na Humiře 7 let (mam Crohna) a ted se mi objevila Lupénka.. Takze mam ted dve nevylecitelne nemoci.. no neni to skvele! s Humirou bych rad prestal a presel na Remicade.. zda to pude nevim.. Sem super nadsenej... PS: ale o crohnovi sem 7 let nevedel i diky operaci (nejen humire)
Vladimír Proke… (Út, 10. 4. 2018 - 05:04)
Bez vyřešení skutečné příčiny Bechtěrevovy nemoci nepřináší aplikace kortikoidů, cvičení ani jiné léky trvalé výsledky. Příčinou vzniku této nemoci jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující zánětlivé autoimunitní reakce těla, které napadají a poškozují naše vlastní tkáně. Konkrétně u Bechtěrevovy nemoci to vede k poškození páteřních obratlů a kloubů. Používám testy a měření, které určí, jaké konkrétní potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jak si upravit stravu, abyste si Bechtěrevovu nemoc sami trvale odstranili a nemuseli chodit další roky s bolestmi po doktorech, aniž by to někam vedlo jako dosud. Kontakt 608 155 338.
magtech (Ne, 5. 9. 2010 - 14:09)
Kiki - rád prosím bych konzultoval přípravek Humíra.Mám M.B.5st.,jsem po aplikaci 4-té injekce.Email: [email protected]
Děkuji.m
Reklama