Reklama

29.říjen - Mezinárodní den mrtvice

Mrtvice se stává buď tehdy, když je přerušen přívod krve do části mozku kvůli krevní sraženině, nebo když dojde k ruptuře mozková tepny a ke krvácení.

Mrtvice je vedoucí příčinou úmrtí a postižení po celém světě, ale většinu mrtvic lze předcházet tím, že se zaměříme na malý počet klíčových rizikových faktorů, včetně krevního tlaku. Co je vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak postihuje přibližně polovinu lidí na světě a často nemá žádné zřetelné příznaky. Pokud není léčen, poškozuje cévy a může vést k řadě vážných onemocnění, včetně mrtvice. Více než polovina všech mrtvic souvisí s hypertenzí nebo vysokým krevním tlakem. Jednoduchým měřením krevního tlaku lze zjistit, zda máte vysoký krevní tlak, a odborník na zdraví vám může poradit, zda lze vaši situaci řešit změnou životního stylu a/nebo správnými léky. Jak se diagnostikuje vysoký krevní tlak?

Jediným způsobem, jak zjistit vysoký krevní tlak, je nechat si ho změřit. Při měření krevního tlaku zaznamená zdravotní odborník dvě čísla, která se nazývají systolický a diastolický tlak. Systolický tlak, vyšší z těchto dvou čísel, měří sílu, s níž se krev pumpuje do vašeho těla. Diastolický tlak měří úroveň odporu toku krve vaším tělem.

Kategorie:

Reklama
 • Systolický tlak v mm Hg (horní číslo) a Diastolický tlak v mm Hg (dolní číslo)
 • Normální: Méně než 120 a Méně než 80
 • Zvýšený: 120-129 a Méně než 80
 • Vysoký krevní tlak (Hypertenze) Stupeň 1: 130-139 nebo 80-89
 • Vysoký krevní tlak (Hypertenze) Stupeň 2: 140 nebo více nebo 90 nebo více
 • Hypertenzní krize (okamžitě kontaktujte lékaře): Vyšší než 180 a/nebo Vyšší než 120 Jak je vysoký krevní tlak spojen s mrtvicí?

Trvalý nebo zvýšený krevní tlak způsobuje, že váš oběhový systém – srdce, tepny a krevní cévy – pracuje tvrději při pohybu krve po vašem těle. Tato dodatečná zátěž způsobuje poškození, které může způsobit ztuhnutí a zúžení krevních cév, včetně těch v mozku, v průběhu času. Tento proces, známý jako ateroskleróza, zvyšuje riziko ucpání krevních cév v mozku. Pokud dojde k přerušení nebo omezení dodávky krve do části mozku, může to vést k trvalému poškození mozku nebo smrti. Ateroskleróza může také zvýšit tlak, kterým krev protéká krevními cévami v mozku, což může způsobit jejich prasknutí a krvácení. To se nazývá hemoragická mrtvice, která také může způsobit trvalé poškození mozku nebo smrt.

Co způsobuje vysoký krevní tlak?

Vysoký (zvýšený) krevní tlak je spojen s následujícím:

 • Věk – pokud jste starší 65 let, jste vystaveni většímu riziku zvýšeného krevního tlaku.
 • Genetika – pokud máte rodinnou historii hypertenze, jste ohroženi.
 • Etnický původ – pokud pocházíte z polynezského, africkokaribského nebo jihoasijského prostředí máte vyšší riziko vysokého krevního tlaku.
 • Těhotenství – hormonální změny během těhotenství zvyšují riziko zvýšeného krevního tlaku a mrtvice.
 • Zdravotní stavy – lidé s diabetem mají pravděpodobně zvýšený krevní tlak; onemocnění ledvin může být důsledkem zvýšeného krevního tlaku a hypertenze může také způsobit další poškození ledvin.

Další faktory zahrnují:

Nedostatečný pohyb – Pravidelný pohyb vám pomůže předcházet a řídit krevní tlak. Doporučuje se 30 minut rychlého cvičení pětkrát týdně k snížení rizika mrtvice a dalších onemocnění.

Nadváha nebo obezita - Nesení příliš velkého váhového břemene, zejména kolem středu těla, klade dodatečnou zátěž na vaše srdce a další orgány a zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a diabetu - oba faktory, které zvyšují riziko mrtvice.

Nevhodná strava - Zpracované potraviny obsahují vyšší hladiny soli, tuku a cukru, které všechny přispívají k vysokému nebo zvýšenému krevnímu tlaku a zvyšují také riziko obezity. Konzumace zdravé stravy bohaté na ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny, zdravé tuky a s nízkým obsahem soli vám může pomoci předcházet a řídit hypertenzi.

Cholesterol - Více než polovina lidí s vysokým krevním tlakem má také vysoký cholesterol. Konzumace stravy s nízkým obsahem nasycených tuků a pravidelné cvičení může pomoci předcházet ateroskleróze. Pokud nelze cholesterol ovlivnit změnou stravy a užíváním doplňků stravy, užívání léků k jeho snížení pomůže snížit riziko mrtvice.

Alkohol - Pravidelné a nadměrné užívání alkoholu je spojeno s vysokým krevním tlakem, ale také s poruchami srdečního rytmu, které zvyšují riziko mrtvice. Vyvarování se alkoholu nebo dodržování doporučené denní dávky ne více než 2 jednotky alkoholu denně sníží vaše riziko.

Kouření - Kouření tabáku dočasně zvyšuje krevní tlak a přispívá k poškozeným arteriím, vysokému krevnímu tlaku a mrtvici, stejně jako k řadě dalších onemocnění.

Stres - Stres dočasně zvyšuje krevní tlak. Pokud jste vystaveni vysokému stresu na pravidelné bázi, může to po čase poškodit vaše arterie a zvýšit riziko mrtvice a dalších onemocnění. Stres může také přispět k špatné stravě, fyzické neaktivitě a nadměrnému konzumu alkoholu, což zvyšuje vaše zdravotní riziko.

Produktový Tip - Bio tekutý extrakt z olivových listů -500ml pomáhá udržet normální krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Reklama

Komentáře

Default User Image
Vojta (Ne, 29. 10. 2023 - 09:10)

Kde najdu tu produktovou slevu?

Default User Image
Diana (Út, 31. 10. 2023 - 22:10)

Sleva byla jen toho 29.11. a byla na 001shop.cz. Budou další slevy při příležitosti různých mezinárodních dnů. Zítra je Mezinárodní den veganství.

Default User Image
Dáša (Út, 9. 1. 2024 - 19:01)

Problém s vysokým krevním tlakem mám už nějakou dobu. Dlouho se snažím s tím bojovat, aby mě to co nejméně omezovalo. Abych měla pořád přehled o tom jak na tom jsme, tak jsem si i pořídila chytré hodinky, které dokáží měřit tlak. Vybrala jsem je za libovou cenu armodd.cz Jsem hodně ráda, že si tak mohu tlak kdykoliv kontrolovat. 

Reklama