Fibrilace síní se léčí v Českých Budějovicích novou metodou

Českobudějovická nemocnice odstraňuje fibrilaci srdečních síní pomocí nové metody. Jde o léčbu pulzním elektrickým polem. Nová metoda je účinnější a pro pacienty zároveň šetrnější než dříve používaná radiofrekvenční energie. 

Novinářům to  řekl vedoucí lékař kardiocentra českobudějovické nemocnice Alan Bulava.

"Fibrilace síní se podle nových dat týká přibližně čtyř procent populace. V případě České republiky je to 400.000 pacientů, což je významné množství," uvedl Bulava.

Fibrilace síní patří mezi nejčastější poruchy srdečního rytmu, takzvané arytmie. Jde o nekoordinované, extrémně rychlé elektrické impulzy chaoticky se šířící v srdečních předsíních, v jejichž důsledku nastává mechanická zástava srdečních předsíní, nepravidelný a většinou rychlý srdeční tep. U pacientů s neléčenou arytmií může často vzniknout krevní sraženina v srdci a následně cévní mozková příhoda. Rychlá a nepravidelná tepová frekvence způsobuje mnohdy i srdeční selhání. Pacienti s touto arytmií jsou z dlouhodobého hlediska ohroženi pokročilejší demencí a předčasným úmrtím.

Pacienti s fibrilací původně užívali pouze léky. "Ale ta účinnost nebyla ideální, jednalo se přibližně o 20 procent," řekl Bulava. Na přelomu 80. a 90. let lékaři začali používat radiofrekvenční energii. Pacientovi s fibrilací zavedli do srdce katétr, s nímž pak způsobili termický efekt a spálili tím tkáň v předem určeném místě. "Efektivita nebyla bohužel optimální. Proto pacienti museli výkon podstupovat i opakovaně a u některých nebylo výkon vůbec možno dokončit," uvedl Bulava.

Nová metoda léčby pulzním elektrickým polem podle výzkumu zajišťuje stoprocentní účinnost. Čas zákroku se také o polovinu kratší. "Dříve to trvalo hodinu nebo 90 minut. Nyní se vše zvládneme za půl hodiny a pro pacienty je příznivější i rekonvalescence," řekl Bulava.

Kardiocentrum českobudějovické nemocnice patří k nejvýznamnějším pracovištím svého druhu v Česku. Po pražské nemocnici Na Homolce a středisku IKEM se řadí na třetí místo v republice. Bulava uvedl, že českobudějovické kardiocentrum ročně provede 650 zákroků, při nichž odstraňuje arytmii.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama