Reklama

Mozková mrtvice - mozková cévní příhoda

Mozková mrtvice je onemocnění tepen v mozku, které zajišťují jeho prokrvení a výživu. Nejčastěji dochází k uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou (trombem) nebo vmetkem (embolem). Následuje přerušení přívodu okysličené krve do příslušné oblastli mozku. Jedná se o ischemickou formu mozkové mrtvice. Druhým typem mozkové mrtvice je krvácení (hemoragie) do mozku v důsledku cévních malformací, výdutí či tumorů. Projevy mrtvice záleží na rozsahu a lokalitě postižení. Projevují se různými neurologickými příznaky: poruchami vědomí, řeči, paměti, hybnosti (ochrnutí)...

Rizikové faktory:
Vysoký krevní tlak
Ateroskleróza - kornatění cév
Cukrovka
Nadměrná krevní srážlivost
Onemocnění srdce
Kouření a konzumace vyšších dávek alkoholu
Nadváha
Onemocnění cév a nádory, které hrozí vznikem mozkové embolie (zejména kožní nádor melanom)
Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce a substituční hormonální terapie zejména v kombinaci s kouřením či jínými rizikovými faktory.

Prvním varovným signálem může někdy být tzv. tranzitorní ischemická ataka (TIA), kdy se příznaky objevují náhle a rychle mizí do 5 minut, jakmile dojde k rozpuštění ucpávky v tepně. Pokud se této skutečnosti nevěnuje pozornost, může se za několik dní nebo týdnů dostavit skutečná mrtvice. Vždy je proto třeba, co nejdříve navštívit lékaře.

I po prodělání velké mrtvice je nejdůležitější co nejrychlejší hospitalizace a léčba, aby nedošlo k odumření buněk v důsledku nedostatku kyslíku a k trvalému poškození mozku. Velký význam pro obnovení funcí mozku má i následná rehabilitace.

Při hemoragické formě mozkové mrtvice je nejdůležitější co nejrychlejsí chirurgický zákrok.

Reklama

V prevenci ischemické mozkové příhody a pro následnou rehabilitaci po jejím prodělání se z přírodních prostředků doporučují především:
Korolen, který působí ozdravně na cévy, srdce a mozek. Uplatňuje se jak v prevenci, tak při rehabilitaci cévních mozkých příhod.

Omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevních tuků. Zároveń jsou důležité pro správné fungování nervového systému.

Gingo biloba, který zlepšuje cirkulaci krve v mozku a je velmi účinný po ischemické mrtvici.

Lecitin pomáhá uchovat i do staršího věku paměť a kvalitní mozkové funkce. Je ochranou proti onemocněním srdce, cév a proti mozkovým příhodám.

Česnek - je prevencí vzniku ischemické shoroby srdeční a mozkové příhody, jelikož snižuje hladinu cholesterolu v krvi a brání vzniku krevních sraženin.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

coroner (St, 7. 6. 2006 - 19:06)
Česnek může v poslední době naopak za nejeden případ mozkové mrtvice, protože zmíněná riziková skupina obyvatel, které je česneková prevence doporučována, má jednak velmi křehké cévy a v krevním řečišti aterosklerotickou "vystýlku".
Česnek patří mezi zeleniny s extrémní dilatační energií, která může způsobit u zmíněných dvou stavů:

1. Prasknutí křehké cévy vlivem jejího rozšíření zmíněnou dilatační energií, což třeba v mozku způsobí mozkovou mrtvici.
Praskne-li cévka v oku, může dojít k jeho oslepnutí.

2. Odtržení aterosklerotického plátu, který pak v rizikovém místě ucpe krevní řečiště.

Nikde totiž nemáme zaručeno, že česnek pouze zabraňuje vzniku krevních sraženin a snižování hladiny cholesterolu.
Pokud už obojí v našem organismu dosahuje patologických koncentrací, může nás nešetrně prováděná česneková kůra zabít.
Skutečný pachatel je v těchto smutných případech vždy neznámý, protože v tak zdravé zelenině, jakou je všude opěvovaný česnek, by jej určitě nikdo nehledal.

O štestí může mluvit ten, kdo to přežene večer s česnekem na topinkách a ráno se probudí s krví zalitým okem, na které vidí
Návštěvník (Čt, 4. 1. 2007 - 17:01)
chtel mi znasilnit
Peta (Čt, 24. 7. 2008 - 12:07)
Coronerovi: Co to povidate s tim cesnekem za hlouposti? Jinak ja moc neverim ze mozkova prihoda je v dusledku koureni atd. Nekdo huli doslova jak komin a je ziv az do 80...Samozrejme tim koureni vubec nehajim.
A kdyby opravdu mela ceva v mozku prasknout, tak by nikdo nesmel udelat ani stojku na hlave, ze? Moc na prasklou cevu v mozku neverim.
Návštěvník (Pá, 23. 1. 2009 - 19:01)
o tom česneku to je zajímavé. Ať to pravda je nebo není, tak mě to potěšilo. Česnek totiž nesnáším v žaludku a štvalo mě to, protože až dosud jsem věřila tomu, že zdravý je...
formole (Pá, 23. 1. 2009 - 20:01)
jsi to ty?
filip (Čt, 25. 2. 2010 - 20:02)
chci se zeptat...
Pavel (Čt, 25. 11. 2010 - 07:11)
Krevní tlak mám dobrý 120/75/80,přesto mě Paní lékařka chtěla léčit(symbol bl.pl)2x egilokem,1x ramiprilem.EKG OK.Na dovršení všeho mě vnutila sklenici vody.Po hodině bolesti u srdce,hadrovej,jako když jsem brával prenessu.Léčím se argininem,super.Za 48 hodin 191/113,nevím,co mi ta svině dala.Začal jsem se cpát česnekem,celou noc.Zachránil jsemse,ale krevní tlak a tep nedostanu na původní hodnoty.Doktorský hajzlové ,svině,vrazi.Důkazy na stahuj ulož to rapidshare pod NWO
Hanka (Ne, 17. 11. 2013 - 12:11)
Rada čínského profesora – návod, jak zabránit následkům mozkové mrtvice.
 
Mějte doma injekční stříkačku nebo jehlu. Tímto zvláštním a netradičním způsobem můžete zachránit postižené mozkovou mrtvicí. Návod si přečtěte pozorně až do konce a pak jej pošlete dále. Nikdy totiž nevíte, komu ještě může pomoci a čí život na vás závisí.
 
«Můj otec ochrnul a později zemřel na následky mozkové mrtvice. Škoda, že jsem o tomto způsobu první pomoci nevěděl dříve. Během záchvatu mozkové mrtvice dochází k postupnému přerušení kapilár. Při prvních příznacích mrtvice zachovejte klid. Postiženého nepřesunujte, a to nezávisle na tom, kde se nachází, protože při přemísťování mohou mozkové kapiláry prasknout.
 
Pomozte postiženému, aby se usadil v poloze, v níž nemůže znovu upadnout. Poté můžete začít s pouštěním krve.
 
Máte-li doma sterilní injekční stříkačku a jehlu, jsou k tomu nejvhodnější, v opačném případě můžete použít šicí jehlu nebo špendlík.
 
1. Podržte jehlu nebo špendlík nad ohněm, aby byly sterilní. Potom jehlou probodněte konečky všech 10 prstů na rukou.
 
2. Nejsou to žádné konkrétní akupunkturní body. Prostě píchnete milimetr od nehtu.
 
3. Bodněte tak, aby vytékala krev.
 
4. Jestliže krev nezačne kapat, stlačte propíchnutý prst svými prsty.
 
5. Když všech 10 prstů krvácí, počkejte několik minut, načež se postižený probere.
 
6. Pokud má postižený zkřivené rty, potáhněte za uši, až zčervenají.
 
7. Potom do každého ušního lalůčku dvakrát píchněte tak, aby z každého lalůčku vytekly dvě kapky krve. Za několik minut se musí postižený probrat.
 
Počkejte, až se stav postiženého normalizuje a neprojevují se žádné nezvyklé příznaky. Teprve potom nemocného převezte do nemocnice. V případě, že je nemocný spěšně odvezen sanitkou do nemocnice, mohou otřesy při jízdě způsobit, že mozkové kapiláry postiženého praskají.
 
Jestliže se postiženému podaří vstát a jít, je zachráněn. O pouštění krve, jež slouží k záchraně života, jsem se dozvěděl od odborníka čínské tradiční medicíny doktora Cha Bu Tina, který žije v San-Juke.
 
S touto metodou mám praktické zkušenosti, a proto mohu říct, že je účinná na 100 %.
 
V roce 1979 jsem přednášela ve škole. Jednou jsem byla ve třídě, když jiný učitel přiběhl do mé třídy a vzrušeně řekl: „Paní učitelko, rychle pojďte. Náš vedoucí prodělal mozkovou mrtvici!“ Hned jsem k němu běžela. Byl bledý, jeho řeč byla nesrozumitelná a rty zkřivené. Měl všechny symptomy mozkové mrtvice.
 
Hned jsem požádala jednoho ze studentů, aby koupil v lékárně injekční stříkačku a jehlou jsem píchala postiženého do všech 10 prstů. Po několika minutách, když se na prstech objevily kapky krve (velké jako hrách), se postiženému do obličeje vrátila barva a začal nás normálně vnímat. Avšak jeho rty byly pokřivené. Potáhla jsem ho za uši, aby se naplnily krví. Až byly červené, dvakrát jsem píchla do pravého i levého ušního lalůčku. Na každém lalůčku se utvořily dvě kapky krve. Tehdy se stal zázrak. Během 3-5 minut tvar rtů se normálně upravil a jeho řeč byla srozumitelná.
 
Dovolili jsme mu, aby si trochu odpočinul a vypil šálek horkého čaje. Potom jsme mu pomohli sejít po schodech a odvezli jsme ho do nemocnice. Zůstal v ní přes noc a následující den byl propuštěn domů. Mohl se vrátit do školy a učit! Všechno fungovalo normálně. Neměl žádné následky, přestože postižení mozkovou mrtvicí obvykle trpí nenapravitelným přerušením mozkových kapilár při cestě do nemocnice. V důsledku se tito postižení nikdy neuzdraví. Mozková mrtvice představuje druhou nejčastější příčinu smrti. Šťastlivci, kteří zůstali naživu, však mohou být ochrnuti na celý život. Tak hrozná věc se nemusí přihodit nikomu.
 
Jestliže si všichni zapamatujeme tuto metodu pouštění krve a neprodleně zahájíme záchranu, postižený se během krátké doby zcela zotaví.
 
Pošlete, prosím, po přečtení uvedený návod všem svým známým. Můžete tak zachránit někomu život při mozkové mrtvici.
Reklama