Reklama

Vitamín K

Vitamín K je rozpustný v tucích. Je nezbytný pro tvorbu proteinu protrombin a dalších faktroů podílejících se na srážení krve. Jde o protikrvácivý vitamín. Lidé s narušenou střevní mikroflórou mohou trpět jeho nedostatkem.

Vitamín K existuje v přírodě ve dvou formách. Vitamín K1 se vyskytuje ve vojtěšce alfalfa, evropské chlorelle, špenátu, zelí, sójových bobech, květáku, v menším množství v pšenici a ovsu. Bohatými dodaveteli jsou i olivový a sójový olej. Vitamín K2 je produkován bakteriemi ve zdravém střevním traktu. Živočišným zdrojem je kravské mléko. Maso obsahuje vitamínu K velmi málo, vyjimku tvoří játra jako zásobní orgán vitamínu K.

Vitamín K může být zničen působením silných zásad, kyselin, radiace, rentgenového záření, zmražené stravy, aspirinu, analgetik, žluklých tuků, minerálních olejů, konzervačních látek v potravinách, znečištěného ovzduší a dalších faktorů.

Studie ukázaly, že 50% vitamínu K uloženého v játrech pochází ze stravy a 50% z bakteriální produkce ve střevech. Vitamín K se vstřebává společně s tuky ze stravy. Produkce žluči je pro jeho absorbci nezbytná.

Vitamín K je důležitý pro prevenci vnitřního krvácení a tvorbu hemoragií. Pomáhá zmírnit silné menstruační krvácení žen. Je též potřebný pro normální funkci jater.

Reklama

Vitamín K má významnou roli při metabolismu našich kostí, pojivové tkáně a také pro správnou funkci ledvin. Ve všech těchto případech se vitamín K podílí na vestavbě a při použití vápníku a spolupůsobení vápníku a vitamínu D.

Nedostatek vitamínu vzniká pokud se nízký příjem z potravy spojí s užíváním antibiotik, které ničí potřebné střevní bakterie. Lidé trpící tzv. candidózou mohou mít nedostatek vitamínu K. Též nízký příjem tuků ve stravě a nepřítomnost žlučových kyselin může snížit resorbci vitamínu K ve střevech. Kdo svůj podíl tuků odebírá převážně z uzenin a fritovaného jídla, získává ze stravy jen málo vitamínu K.

Projevem nedostatku je prodloužená doba srážení krve, zpomalené hojení ran, krvácení z nosu, únava, krevní výrony po těle, menstruační či střevní potíže.

Autor. mk

Reklama

Komentáře

vicanová dana (St, 21. 5. 2008 - 22:05)
je možné při antikoagulační léčbě normální přísun vitamínu k děkuji za odpověd·
lenka (Čt, 22. 5. 2008 - 11:05)
To asi těžko, když vit. K ruší účinek warfarinu.
Pokud jde o injekční léčbu, tam se to hlídat nemusí.
pavel (Čt, 7. 8. 2008 - 20:08)
jsem15 let dárce krve,asi poslední dva roky mi trvá hodinu až dvě než zastavím krvácení ze vpichu.krevních destiček mám dost,protože mi je při nedávném odběru nějak odebírali zvlášť protože jsem jich měl malý nadbytek.
jitka (Po, 25. 8. 2008 - 15:08)
Mám tak hustou krev,že mi jakýkoli odběr krve trvá velice dlouho.Poraďte čím to změnit.
jitka (Po, 25. 8. 2008 - 15:08)
Mám tak hustou krev,že mi jakýkoli odběr krve trvá velice dlouho.Poraďte čím to změnit.
Klára Doubravová (Čt, 28. 2. 2019 - 10:02)
Já mám díky dráždivému tračníku, konktrétně časté průjmy, obtíže v těle udržovat správné hladiny všech možných důležitých látek a vitamin K2 mezi ně určitě patří také.Špatné srážení krve je u mě dost problematické.Vždy to musím hlásit předem.
Minule mi byl doktorem v nemocnici doporučen K2 vitamin od Biominu, který je vyráběný přímo od výrobce léčiv.Jedno balení jsem si už pořídila, tak budu doufat, že mi to zabere.
Jindra Machová (Pá, 19. 3. 2021 - 15:03)
Já beru jako doplněk stravy tento vitamín kvůli tomu, že mám problém s osteoporozou a tenhle vitamín směřuje vápník přímo do kostí a brání jeho ukládán do měkkých tkání a cév..Jinak kamarádka ho právě bere kvůli již zmíněným věcem uvedených v článku výše.Dost často je právě na ATB, což je pak špatné kvůli střevům.
Erika (Po, 22. 3. 2021 - 17:03)
Pěkný den :) Chci se zeptat… doplnujete vitamín K? Já bych ráda začala. Jako není to z mé hlavy, ale doktorka mi ho doporučila. Chci ale nějaký s přidanou hodnotou, ne jen Kacko v tabletach… Máte tip?
Reklama