Reklama

Vitamin K2 je důležitý v boji s osteoporózou

Osteoporóza. Tak často opakované onemocnění známé také jako tichý zabiják kostí. Dnes jej považujeme za společensky nejzávažnější chorobu postihující pohybový aparát. Netýká se jen seniorů, ale každého z nás. Jak s ním ale souvisí vitamin K2 a proč je zrovna on tak důležitý?

Osteoporóza postihuje hlavně starší osoby a ženy v přechodu. Odhaduje se, že rizikem osteoporotické zlomeniny je ohrožena asi každá třetí žena a asi každý šestý muž ve věku nad 50 let. To představuje 6 - 8 % populace. Nejhorší  formou tohoto onemocnění jsou zlomeniny, které osteoporóza přináší. Nejčastěji jde o zlomeniny kostí předloktí, obratlů a horního konce pažní a stehenní kosti. Nejobávanější je pak zlomenina krčku stehenní kosti. Osteoporóza nezhoršuje jen kvalitu života, ale může způsobit i úmrtí.

Přesná příčina onemocnění není zcela známa. K ubývání kostní hmoty dochází fyziologicky v průběhu stárnutí u každého člověka. To má za následek senilní osteoporózu. U žen však hrozí zvýšené riziko i po menopauze, kdy se snižuje tvorba ženských pohlavních hormonů v ovariích. Asi u třetiny se pak vyvine tzv. postmenopauzální osteoporóza.

Vznik onemocnění ovlivňuje i genetika. „Množství kostní hmoty je totiž asi z 60 % dáno geneticky, proto je významným rizikovým faktorem přítomnost osteoporotických zlomenin u matek, což má za následek vysoké riziko osteoporózy u dcer.“ říká vedoucí osteologické ambulance MUDr. Pavol Masaryk, PhD. Vedle tří hlavních rizikových faktorů, jako je věk, menopauza a genetika, byly zjištěny i další příčiny jako faktory vzrůstu, u žen předčasný přechod před 45. rokem, důsledek jiného onemocnění nebo užívání některých léků a faktory životního stylu. Z pohledu výživy se jedná zejména o nedostatečný příjem vápníku, hořčíku, vitaminu D3 a K2 a stopových prvků. A naopak nadměrný příjem fosforu, sodíku, živočišných bílkovin nebo třeba nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu a kouření.

Až 99 % vápníku je vázáno v kostech a zubech. Pokud je strava člověka nevyvážená a chybí v ní vápník, tělo ho odebere z kostí, a ty poté začínají řídnout. V určitém věku je proto dobré hlídat si pravidelný příjem vitaminů a stopových látek. Například vitamin D3 zvyšuje vstřebávání kalcia a má schopnost zlepšit hustotu kostí. Rovněž pozitivně ovlivňuje pohybový aparát.“ dodává MUDr. Masaryk. Je doloženo, že úprava hladiny vitaminu D3 významně zlepšila svalovou výkonnost a dále platí, že snižuje riziko pádu u starých osob.

Reklama

Nicméně ani vitamín D3, ani vápník, nepomůže zdravé mineralizaci kostí bez dostatečného množství vitamínu K2, který udržuje vápník na správném místě. Vitamin K2 totiž směřuje vápník přímo do kostí a zubů, kde je potřebný, a dokáže zabránit, aby se ukládal v cévách a tkáních. Poslední studie popisují dokonce jeho schopnost „odstranit“ vápník z tepen, čímž dochází i ke snižování kardiovaskulárních rizik. Studie také prokázaly, že užívání vitaminu K2 u žen po menopauze, významně snižuje ztrátu kostní hmoty.

Získat dostatečné množství tohoto vitamínu ze stravy je téměř nemožné, protože jej vytvářejí pouze určité typy kvasných bakterií. Je tedy nutno poptávat takový doplněk stravy, kde synergicky působí nejen vápník, ale i vitamín K2 a D3.
 

Reklama

Komentáře

Jana Kučerová (St, 13. 2. 2019 - 13:02)
Dobrý den,

ano, tyto řádky mohu potvrdit.S osteoporozou bojuji již několik let, přišlo se na ni až ve chvíli, kdy jsem si zlomila nohu.Dost možná to bylo zapříčiněno právě nedostatkem vitaminu K2, možná i genetická dispozice, protože babička ji měla také.
Po konzultaci s lékařem mi bylo doporučeno, abych začala užívat právě tento vitamin a k němu ještě D3.Ten přispívá k normální hladině vápníku v krvi, díky němu správně funguje imunitní systém a přispívá právě k udržení zdravých kostí.Kupuju si vitamin K2 a D3 a jsem spokojená.
Marta Sedláčková (Po, 25. 2. 2019 - 14:02)
U mě se osteoporoza poprvé projevila v době, kdy jsem byla v 6 měsíci těhotenství.Zlomila jsem si kotník a po vyšetření bylo jasné, o co jde.a to mi nebylo ani 30 let.D3 a K2 jsem si začala dodávat do těla hned po konzultaci s gynekologem.Jenže, vyberte si ty správné preparáty, když je toho dneska na trhu nepřeberné množství.Vím, že osteoporozu už mi to nevyléčí, ale alespon může pozastavit její projevy.Zatím žiju život bez nějakých větších omezení.
Lucie Králová (Pá, 27. 3. 2020 - 09:03)
Dobrý den, mám podobný problém.
Osteoporozu mi zjistili nedávno, když jsem šla na operaci vazů v kotníku, měla jsem to po úrazu.Udělali mi vyšetření a oznámili, že jde o tuto nemoc, kterou máme bohužel v rodině.Také mi není ještě ani 30 let.Přesně, na trhu je toho mnoho a vyznejte se v tom, že.....Prošla jsem si internet a načetla spousty recenzí, článků o této nemoci i případnými doplňky.Ještě jsem se radila i s obvodní lékařkou, co by mi tak doporučila a vzhledem k tomu, že mám i špatnou imunitu, tak D3 byla jasná volba.K ní tedy i zmíněnou K2.A navíc mám ještě i kalcium.Také mám Biomin a jsem zatím spokojená.Teď jsem momentálně v 5 měsíci těhotenství, takže tyto vitamíny se hodí dvojnásob.
Helena Mlynářová (Po, 29. 3. 2021 - 13:03)
Dobrý den,

mě diagnostikovali tuto nemoc před měsícem, tak jsem si ty vitamíny také koupila a beru již třetí týden, tak jsem sama zvědavá, jak to bude dál semnou.Je pravda, že ty tobolky jsou fajn, jdou mi lehce spolknout a chválím jejich složení.Konkrétně to D3 - to jsem byla hodně překvapená, na co všechno se používá a co v těle ovlivňuje.Je mi 40 let a do teď jsem to nevěděla, až se za to stydím.Děkuji všem, které se o tomto vitamínu zmínily.
Jitka Nováková (St, 22. 12. 2021 - 09:12)
Dobrý den,

moc děkuji za příspěvky, našla jsem to náhodou,mám již tedy déčko, které beru pouze jednou týdně a k tomu tu K2.Je mi pod 40 let a bojuji s tím až teď tedy, což je nepříjemné, byla bych raději, kdyby mě to nepotkalo vubec, jenže podle doktorky jsem zanedbala tak trochu prevenci, takže teď si nesu následky.Věřím, že mi to pomůže a budu spokojená, jako vy tady.Helčo, také jsem si to zjišťovala a byla též hodně překvapená, že to v tomto věku nevím, na co je to déčko dobré.No, budu doufat, že to bude mít efekt.Díky, ahoj
Reklama