Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Vitamín K2 účinný při revmatoidní artritidě (RA)

Stejně jako byla exploze pozitivních vědeckých studií o významu vitaminu D3, tak nyní i vitamín K2 ukazuje obrovský příslib při léčení a prevenci širokého spektra zdravotních potíží. Nová studie, publikovaná v srpnovém čísle časopisu European Journal of Pharmacology, ukazuje, že tato forma vitamínu K může být klíčem k jednomu z nejvíce oslabujících zánětlivých onemocnění - revmatoidní artritidy.

Revmatoidní artritida (RA) je chronický zánětlivý stav, který postihuje celé tělo, ale zejména klouby. Existuje množství důkazů, že RA je autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k tvorbě protilátek proti komponentám kloubních tkání. Co přesně spouští tuto autoimunitní reakci zatím není známo. Pozornost je soustředěna na genetické faktory, abnormální propustnost střev, životní styl a nutriční faktory, potravinové alergie a mikroorganismy. RA je klasickým příkladem multifaktoriálního onemocnění, kdy k tomuto onemocnění přispívá směs genetických, dietních a environmentálních faktorů.

Existuje několik forem vitaminu K. K1 je odvozen z rostlinných zdrojů a K2 je odvozen primárně z bakterií.

Ůloha, kterou má vitamin K1 při srážení krve, je dobře známá. Vitamín K2 hraje roli  pro zdraví kostí a kloubů. Klinické studie dokumentují dlouhodobý účinek 180 mikrogramů K2 (ve formě menachinonu MK-7) na zlepšení kostní denzity a celkového zdraví kostí.

Na základě preklinických studií, které prokazují účinnost jiné formy vitaminu K2 (MK-4) blokovat rozvoj artritidy v experimentálním zvířecím modelu RA, bylo navrženo, že MK-4 by mohla nabídnout výhody i u lidské RA. Studie na lidech následovaly a bylo prokázáno, že suplementace vitamínem K2 ve fromě MK-4 snižuje aktivitu RA a že dochází k výraznýému poklesu klinických a biochemických markerů. Vzhledem k tomu, že forma MK-7 má po perorálním podání větší biologickou dostupnost než MK-4, byli vědci velmi zvědaví, zda by s touto formou mohlo být dosaženo ještě lepších výsledků.

Nové údaje:

Aby potvrdili terapeutickou roli MK-7, přidali vědci tuto formu vitamínu K2 do normálního léčebného režimu pacientů s různými stádií onemocnění RA. 84 pacientů s RA (24 můžů, 60 žen) (průměrný věk = 47,2 let) bylo zařazeno v randomizované klinické studii. Pacienti byli rozděleni do skupiny léčené MK-7 (n = 42) a kontrolní skupiny (n = 42). MK-7 tobolky byly podávány v dávce 100 ?g / den po dobu tří měsíců v první skupině bez změny jiných léků.

K posouzení přínosů  MK-7 byly klinické a biochemické markery u pacientů léčených MK-7 a v kontrolní skupině hodnoceny před a po třech měsících. Výsledky ukázaly statisticky významný pokles hladiny markerů zánětu u skupiny léčené formou vitamínu K2 MK-7: sedimentace erytrocytů (ESR), aktivita RA onemocnění posuzována na 28 kloubech, C-reaktivní protein (CRP) a matricová metaloproteinázy (MMP -3). Navíc MK-7 také zvýšil hladinu aktivní formy osteokalcinu, což je důležitým ukazatelem zdraví kostí. Výhody zaznamenané u přípravku MK-7 byly přímo spojeny se zvýšenou hladinou MK-7 v krvi.

Autoři dospěli k závěru, že  “vitamín K2  ve formě MK-7 představuje novou slibnou látku pro RA v kombinační terapii s ostatními léky“.

Komentář:

Při léčbě RA je standardní léčebná terapie omezena nadměrným spoléháním na léky určené k potlačení chorobného procesu a jeho příznaků, aniž by se zabývala komplexními základními příčinami této nemoci. Mezi tyto léky patří silné chemoterapeutické látky jako je methotrexát, používané v kombinaci s novějšími biologickými látkami, jako je Enbrel. Bohužel, zatímco došlo k určitým zlepšením výsledků s těmito novějšími léčebnými režimy, remise bez léků je dosažena stále velmi zřídka a většina pacientů po vysazení léčby vykazuje vyšší aktivitu onemocnění. Často se musí přestat léčit kvůli závažným vedlejším účinkům, které tyto léky způsobují.

Přírodní léčba RA může být docela úspěšná. Samotná dieta může být u některých pacientů použita k úplné remisi a existuje mnoho klíčových doplňků, které mohou pomoci.
 
Odkaz:

Abdel-Rahman MS, Alkady EA, Ahmed S. Menaquinon-7 jako nová farmakologická léčba při léčbě revmatoidní artritidy: Klinická studie. Eur J Pharmacol. 2015 Jun 11; 761: 273-278.
Zdroj: greemedinfo.com

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Vladimír
  Vladimír (anonym)

  Bez vyřešení skutečné příčiny revmatoidní artritidy (RA) nepřináší aplikace kortikoidů ani léků na bolest trvalé výsledky. Příčinou vzniku RA jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující zánětlivé poškození střev a následné autoimunitní reakce těla, které napadají a ničí naše vlastní tkáně. Konkrétně u RA jsou takto ničeny tkáně velkých kloubů. Používám testy, které určí, jaké konkrétní potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jak si upravit stravu, abyste si RA sami trvale odstranili, zbavili se bolestí a kortikoidy jste nepotřebovali. Kontakt 608 155 338.

  Feb 25, 2018
 • Obrázek uživatele Romana
  Romana (anonym)

  Téměř u všech nemocí je základem léčby ozdravení střev a základních orgánů (v případě kloubních potíží hlavně ledvin). Dále pak dobré prokrvní tkání a dobrá výživa - v dnešní době hodně spoléhající na doplňky stravy.

  Lis 02, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama