Reklama

Příznaky žlučníkových kamenů

Nejtypičtějším příznakem přítomnosti žlučníkových kamenů jsou prudké záchvaty bolesti - žlučníková nebo jaterní kolika. Bolest se dostavuje v podobě záchvatů trvajících od několika minut po několik hodin. Nejčastěji přichází náhle, jindy jí předcházejí "prodromální" symptomy - ztráta chuti, nevolnost, tíha pod žebry a pocit napětí v pravé podžeberní oblasti (možná v důsledku přeplnění žlučníku žlučí).

Žlučníkovou koliku způsobují nervové a fyzické vypětí, emoce, ochlazení těla, přeplnění a podráždění žaludku po jídle, zvláště ostrém. Žlučníková kolika u žen zhusta přichází v době menstruace nebo po porodu. Zpravidla se objevuje v první polovině noci, kdy je činnost jater a žlučníku maximální 3 - 4 hodiny po večeři, tj. ve chvíli nejsilnějšího proudění žluči do dvanáctníku a jeho maximálního naplnění a podráždění potravinovou kašovitou hmotou.

Bolest je bodavá, řezavá, jakoby na kousíčky sekající pravou stranu břicha. Na začátku záchvatu je rozšířená, ale vzápětí se koncentruje v oblastech, jež souvisí s energetickou dráhou žlučníku (bod žlučníku pod hrudní kostí, oblast žlučníku v nadbřišku, oblast žlučovodu a slinivky pod pupíkem, oblast ramen, body VIII., IX. a XI. obratle hrudního, bod úhlu lopatky a bod bráničního nervu pod klíční kostí).

Žlučníkovou koliku obvykle provázejí nevolnost a zvracení. Nejdříve vychází jídlo a následně hlen a žluč. V některých případech se silným zvracením žluči vyvrhujeme malé žlučové kamínky. Nemocní si často stěžují na ochlazení končetin. Někteří dokonce trpí křečemi lýtkových svalů a svalů na prstech rukou.

Zdroj: G.P. Malachov - Totální detoxikace, nakladatelství Eko-konzult

Reklama

Reklama

Komentáře

Al (Út, 3. 1. 2006 - 14:01)
O žlučníkových kamenech jsem četla a slyšela už milionkrát, ale o cholesterolóze ještě ani jednou. Zajímalo by mě jaké jsou příčiny vzniku a co s tím. Když je v začátku, dá se léčit? Víte o tom někdo něco?
Reklama