Reklama

Potraviny pro zdravá játra

Některé potraviny mají blahodárný účinek na zdraví obecně a na játra zvlášť, avšak zpočátku mohou vyvolávat i negativní reakce. Svědčí to o tom, že játra nejsou ještě připravena základní prvky potraviny přijmout. Je možné si na tyto látky postupně zvykat. Například pokud vyvolává nevolnost olivový olej, přidávejte ho nejprve po kapkách do koření a do vašeho oblíbeného oleje. Dávky postupně zvyšujte, dokud ho nebudete schopni používat samotný. Dále naleznete seznam potravin, které nejvíce svědčí játrům.

Nepochybně nejblahodárnější vliv na játra má z olejů zastudena lisovaný olivový olej bez chemických rozpouštědel. Je to dobrý stimulující prostředek a pozoruhodný lék na játra, především v případech žlučníkových kamenů a všech dalších příznaků přetížení jater. Je to také jedno z nejlepších přírodních projímadel. Olivový olej má nejlepší účinky, smísí-li se se stejným množstvím citrónové šťávy a pije se ráno na lačný žaludek. Stačí jedna až tři čajové lžičky denně. Množství závisí na věku a na tom, jak ho člověk snáší.

Ovoce má všeobecně pozitivní vliv na játra. Některé ovoce má vliv obzvlášť příznivý. Citróny stimulují játra, zmírňují jejich překrvení a pročišťují je. Citron je nejlepší pomocník trávení, protože zároveň stimuluje činnost žlučníku. Během dne pijte šťávu z čerstvého citrónu s čerstvou vodou. Citronem nahrazujte ocet při veškerém použití. Také pomeranče, které dozrály v přirozeném prostředí, stimulují funkce jater. Totéž platí o hroznovém vínu, které napomáhá vylučování žlučových kamenů a současně podporuje vyměšování.

Mnoho druhů zeleniny slouží jako zdroj obranných látek a energie. Uveďme si například artyčoky a řepu, které slouží jako tonikum pro jaterní tkáň. Chřest obsahující dusičnan draselný, pomáhá redukovat záněty a díky obsahu manganu pročišťuje játra. Mrkev a čekanka zvyšují množství vylučované žluči. Celer a ředkvičky pročišťují játra a jsou výborné při léčbě žloutenky. Pórek pomáhá regenerovat jaterní buňky. Pampeliška stimuluje všechny funkce jater. Zvyšuje tvorbu žluče a podílí se na odbourávání cholesterolu a toxinů. Díky obsahu manganu je aktivním lékem proti žlučovým kamenům.

Med výborně podporuje činnost jater. Přispívá k přirozené rehabilitaci a léčbě poškozených jater. Nedoporučuje se však požívání u dětí do jednoho roku. Nejlepší je med rozmarýnový, protože blahodárně působí na funkce jater. Zvláště se doporučuje na odstranění volné tekutiny v dutině břišní, ztučnělá játra, cirhózu, žloutenku a překrvení.

Reklama

Aromatické byliny, které se používají jako koření, přispívají k podpoře trávení, odbourávání odpadních látek a k jejich vylučování, k pročištění střev a podpoře činnosti slinných žláz a žláz s vnitřní sekrecí. Některé z nich blahodárně působí na funkce jater. Na prvním místě je to rozmarýn, následuje tymián, kerblík krabilice, celer, estragon a cibule.

Zpracováno podle knihy: Zdraví pro celý život, nakladatelství Ivo Železný

Reklama

Komentáře

Alena (St, 30. 9. 2009 - 21:09)
Mám zvětšená játra o 3 cm.Můžete mě poradit,abych neměla větší problémy?Co mám proti tomu dělat?Děkuji
Mary (Čt, 1. 10. 2009 - 06:10)
Jak jsi k tomu přišla? Nevím, jak tě to trápí, ale jaterní dieta je - netučné, nesmažené, žádné uzeniny, žádný alkohol, prostě šetřit játra co to jde a navrch (na to nedám dopustit)- ostropestřec mariánský. Koupíš v lékárně buď semínka nebo tinkturu. Já si dám po ránu lžičku semínek, rozkoušu, zapiju. Měla jsem jen zvýšené jaterní testy.
Líza (Čt, 1. 10. 2009 - 19:10)
Též jsem chtěla doporučit denně čaj z Ostropestřce mariánského.Prodávájí v lékárně i v čajových sáčcích, ze semínek se také louhuje čaj.Manžel ho po žloutence pije už několik let.
Petr (Pá, 25. 1. 2019 - 15:01)
Cibuli bych raději nedoporučoval, protože nadýmá.
Reklama