5 tipů pro skvělou kondici mužů po padesátce

Pět křížků na krku ještě neznamená, že člověk patří do „starého železa“... Dnešní muži na prahu padesátky mohou překypovat vitalitou! Jejich kondice ovšem závisí na různých faktorech – a mnohé z nich ovlivní sami. Dáme vám tipy, jak získat sílu a užívat si života! 

1. Buďte aktivní!

Pravidelný pohyb je klíčem k dobré kondici a nikdy není pozdě s ním začít! I v případě, že jste se dosud sportu příliš nevěnovali, nebojte se udělat změnu a zařaďte do svého života cvičení – máte k tomu dobrou příležitost, protože po padesátce často přibývá i času, který člověk může věnovat sám sobě. Zároveň však v tomto věku často začínají problémy s klouby, jež mohou radost z pohybu zkalit a sebrat chuť se sportu věnovat. S přibývajícími roky totiž dochází k degeneraci a změně integrity chrupavky, provázené bolestí zprvu během pohybu, ale později i v klidovém stavu. Vzniká takzvaná osteoartróza, kterou trpí miliony obyvatel na celém světě. V populaci nad 60 let postihuje dokonce 40 % lidí! Problémy se mohou vyskytnout i v nižším věku, již mezi 35. a 45. rokem má potíže s artrózou 5–15 % populace. Zvláště pokud trpíte nadváhou, volte proto sporty, které jsou ke kloubům šetrné – například jízdu na kole, nordic walking, plavání, ale velice prospěšné jsou i „obyčejné“ procházky.

Tip: Aby vás klouby při pohybových aktivitách netrápily, dopřejte jim potřebnou regeneraci. Důležité je pečovat nejen o kloubní chrupavky, ale také o okolí kloubu, především pouzdra, vazy a šlachy. Podstatnou roli přitom hraje glukosamin sulfát, což je tělu vlastní látka, jež přirozeně zajišťuje pružnost a zároveň výživu kloubní chrupavky. Můžete ji doplňovat i prostřednictvím doplňků stravy.

2. Kondice souvisí s prostatou!

Častým problémem stárnoucích mužů je takzvaná benigní hyperplazie prostaty neboli BHP – laicky řečeno zvětšení prostaty čili předstojné žlázy. Nachází se na spodině močového měchýře, skrz kterou prochází močová trubice. Když s přibývajícími roky zvětší prostata svůj objem, utlačuje močovou trubici. To vede k tomu, že muži mají slábnoucí či přerušovaný proud moči, často musí navštěvovat toaletu a mnohdy je tato potřeba budí i ze spaní. Uvedené potíže postihují přibližně 40 % mužů po padesátce. A právě s prostatou úzce souvisí i celková kondice... Nevyspání vede k únavě, může docházet ke zhoršení hygieny kvůli úniku moči, potíže se objevují i v sexuální oblasti... Když se k tomu připočtou ještě hormonální změny, související s takzvanou andropauzou, je zaděláno na problém.

Tip: Prostatu lze ovlivnit pomocí některých ověřených bylin - slivoň africká či saw palmetto (minipalma).

3. Myslete na správný jídelníček i tekutiny!

Jsme to, co jíme! Díky úpravě jídelníčku lze ovlivnit i celkovou kondici a také eliminovat některé nemoci. Budete-li držet kila na uzdě, prospějete tím nejen svému kardiovaskulárnímu systému, ale také kloubům, jelikož nebudou tolik zatěžovány. Nemusíte přitom držet drastické diety! Dbejte na pravidelné stravování, nešiďte se a vynechejte přemíru alkoholu, vysoké dávky kofeinu, tučná a sladká jídla. Ideální je sestavit si dopředu vyvážený jídelníček tak, aby byl pestrý a obsahoval ideální poměr sacharidů, tuků a bílkovin, ale také dostatek vitaminu, minerálů i vlákniny. Pokud si s tím nevíte rady, nestyďte se vyhledat odborníka, který vám poradí, jak váš metabolismus bude fungovat lépe. Dbejte rovněž na kvalitu potravin a naučte se v obchodě číst jejich složení. A zapomínat byste neměli ani na správný pitný režim.

Tip: Zkuste bylinky na podporu vitality! Například sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus) je známý jako významný adaptogen. Jedním z klíčových mechanismů účinku adaptogenů je podpora imunitního systému, díky čemuž se může organismus lépe adaptovat na náročné a stresující situace, je odolnější vůči různým nepříznivým faktorům vnějšího prostředí, s čímž souvisí i účinek na zvýšení vitality. Účinky sibiřského ženšenu byly prokázány klinickými studiemi.

4. Trénujte mozek!

Mozek je jako sval – a stejně jako vám budou atrofovat nohy při polehávání na gauči, tak ani mozek nebude správně fungovat, když ho nebudete trénovat. Cvičte proto svou paměť a i když známé pořekadlo praví, že „starého psa novým kouskům nenaučíš“, nenechte se tímto tvrzením odradit od toho, abyste se neustále posouvali kupředu a učili se nové věci. Zároveň nespoléhejte příliš na moderní technologie – čím chytřejší telefon, tím hloupější mozek!   

Tip: Aby byl mozek v dobré kondici, můžete mu pomoci také zdravou a pestrou stravou. K jeho správné funkci přispívají například ořechy, dýňová semínka, borůvky, potraviny obsahující omega mastné kyseliny (např. ryby) ... Činnost mozku podporuje také ginkgo biloba, kterou lze pořídit i jako doplněk stravy.

5. Nezanedbávejte prevenci!

Vyšší věk také bohužel znamená i vyšší riziko nejrůznějších onemocnění. Proto si dejte předsevzetí, že budete pečliví v dodržování preventivních prohlídek! Díky nim totiž lze zavčasu odhalit i velmi vážná onemocnění, která o sobě zprvu nedávají nijak vědět, ale přesto mohou mít fatální následky. Po padesátce mají muži každé dva roky nárok na prevenci u praktického lékaře, při které jim bude provedena kontrola hladiny cukru v krvi, orientační vyšetření moči, každé čtyři roky vyšetření EKG a v 50 a 60 letech také vyšetření koncentrace tuků v krvi. Zároveň je nejvyšší čas začít navštěvovat pravidelně urologa. Většinou je mužům doporučeno, aby navštívili urologa v 50 letech. Pokud je v rodině anamnéza nádoru prostaty, pak již ve 40 letech,“ doporučuje urolog MUDr. Vladislav Klemenc. Důležitý je také test okultního krvácení ve stolici – od 50 do 55 let se provádí jednou ročně, posléze jednou za 2 roky a jednou za 10 let lze podstoupit endoskopické vyšetření střev. Dvakrát ročně je možné absolvovat stomatologické vyšetření a nezapomeňte také na prohlídky očí u oftalmologa, které mohou vedle nutnosti korekce zraku odhalit i šedý zákal, anebo dokonce zelený zákal, jenž na sebe nijak neupozorňuje, přesto může skončit slepotou.

Tip: Abyste nezapomněli na preventivní prohlídky a screeningové programy, na něž máte nárok, využijte mobilní aplikace zdravotních pojišťoven, které vás upozorní, kdy se máte k lékaři vypravit!

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Miriam
  Miriam (anonym)

  Můj manžel je ukázkový příklad, přes léto na kole ujede přes 5tis km, hlídá si stravu, dodržuje různé diety před létem, v zimě spolu běháme. Minulý rok jsem od něho dostala na vánoce wurmex na detoxikaci, kterou jsem drželi spolu, tak doufám, že letos bude pod stromečkem třeba i kabelka :)

  Čer 27, 2021
 • Obrázek uživatele Kája
  Kája (anonym)

  Já si také myslím, že pokud se člověk nepasuje v padesáti jako důchodce, může být velmi vitální a v kondici :)

  Čer 28, 2021
 • Obrázek uživatele Kája
  Kája (anonym)

  Já si také myslím, že pokud se člověk nepasuje v padesáti jako důchodce, může být velmi vitální a v kondici :)

  Čer 28, 2021
 • Obrázek uživatele andy
  andy (anonym)

  Nabízím generický lék zn.Viagra 100mg por.tbl.flm.4x100mg za nejlepší cenu na trhu 480kč za balení 4 kusů. Dále nabízím množstevní slevy a bonusy zdarma. Jedná se o original produkt zn.Pfizer,original baleno včetně návodu k užití,číslo šarže a lhůta do roku 2022. Veškeré info bud email: darling84@protonmail.com

  Črv 24, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama