Reklama

Zvětšená prostata

Obtíže spojené se zvětšenou prostatou (nezhoubné zvětšení prostaty), odborně řečeno s benigní hyperplazií prostaty (BHP), jsou nejčastější příčinou návštěvy urologické ambulance. Jedná se o nejčastější mužský nezhoubný nádor a nejčastější urologické onemocnění u mužů.

Výskyt nezhoubného zvětšení stoupá s věkem - již kolem 50 let věku postihuje přes polovinu mužů. Přestože se nejedná o zhoubný nádor, vedou jeho příznaky ke zhoršení kvality života pacienta a v pokročilých stádiích může vést až k nevratnému poškození funkce močového měchýře a ledvin. Proto je důležitá nejen časná diagnostika, ale v řadě případů i včasné nasazení adekvátní terapie. V ČR je ročně medikamentózně léčeno 230 000 pacientů a operačních výkonů se provádí cca 5 400.

Po 20. roce věku je průměrná velikost prostaty přibližně 4 x 3 x 2 cm a váha 20-40 gramů. Se zvyšujícím se věkem se prostata zvětšuje a mění - především vlivem mužského pohlavního hormonu - testosteronu, ale nepřímo i estrogenů.  Dochází  ke zvětšování oblasti žlaznatých buněk okolo močové trubice či zmnožení svalových a vazivových vláken, což prostatu mnohonásobně zvětšuje. V extrémních případech může dosahovat hmotnosti přes 200 gramů.

Kolem 50 let věku postihuje zvětšená prostata přes 50 % mužů, přičemž 40-50 % mužů má s tímto onemocněním spojené potíže. Ve věku šedesáti let má klinické příznaky BHP již více než 60 % mužů, u devadesátníků je určité zvětšení prostaty téměř ve 100 %,“ upozorňuje  MUDr. Aleš Petřík, Ph.D. z urologického oddělení Nemocnice České Budějovice, a dále dodává, „vzhledem k prodlužující se délce života význam BHP dále narůstá, a stává se nejen medicínským, ale i sociálně ekonomickým problémem.“

Příznaky
Zvětšování prostaty může některým mužům způsobovat potíže s močením. Potíže mohou být u každého muže vyjádřeny v různém rozsahu a nemusí přímo úměrně odpovídat velikosti prostaty. Nejčastějšími příznaky jsou zpožďování startu mikce, močení s úsilím, slabý močový proud, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře (rezidua) až močová retence. Jsou-li tyto příznaky zanedbány, mohou vést k závažným zdravotním důsledkům. Nemocného však do ordinace přivádějí spíše příznaky jímací (iritační), projevující se obtěžujícím drážděním k močení (urgencemi) a zkracujícími se intervaly mezi jednotlivými mikcemi (polakisuriemi).

Reklama

Tyto symptomy (jsou-li způsobeny BHP) nejsou ze zdravotního hlediska ohrožující, mají však zásadní vliv na kvalitu života pacienta. „Obdobné potíže však mohou způsobovat i jiná závažná onemocnění - nádory měchýře a prostaty, konkrementy v měchýři a terminálním močovodu, zúžení močové trubice či neurologická onemocnění. Proto je nutné zdůraznit, že každého pacienta „s prostatickými obtížemi“ by měl včas vyšetřit urolog,“ zdůrazňuje MUDr. Petřík za Českou urologickou společnost.

Léčba
V oblasti léčby zvětšené prostaty existují tři možné způsoby. Zaprvé jde o metodu konzervativní (“watch and wait“), která spočívá ve sledování pacienta a poučení o režimových opatřeních vhodných pro  počáteční  stadia onemocnění. Druhou možností je medikamentózní léčba, která je určena pro pacienty s mírnými až středními močovými obtížemi. Mimo jiné není léčba pomocí léků vhodná u pacientů, u nichž se kvůli zvětšené prostatě opakovaně vyskytla zástava močení, močová infekce, kameny v močovém měchýři, selhávání ledvin či krvácení do moči. V těchto případech bývá nutno řešit zvětšení prostaty včasným operačním výkonem.

Za svůj život podstoupí operaci prostaty každý třetí muž. K tradičním chirurgickým možnostem léčby patří odstranění části prostaty přes močovou trubici (transuretrální resekce prostaty - TURP), laser techniky (HOLEP a KTP) či otevřené operace. „Ročně se u nás provádí cca 5400  operačních výkonů, přičemž nejčastěji se využívá metoda TURP (74 %), otevřená operace (22 %) a následně laserové techniky KTP (2 %) a HOLEP (2 %). Medikamentózně je pak ročně léčeno 230 000 pacientů,“ dodává MUDr. Petřík.
Více informací naleznete na: http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/lecba-obtizi-souvisejicich-se-zv...
 

Reklama

Komentáře

petr (Ne, 30. 4. 2017 - 20:04)
Tak mi začla prostata tak pře půl rokem. Na záchodě jsem strávil až moc dlouhou dobu a trápil jsem se. Zaletěl jsem do lékárny a tam mi lékárník poradil no-prosta l.. Po 4 měsících užívání jsem v klidu. Vyzkoušejte a nebudete litovat
Urina (Po, 1. 5. 2017 - 18:05)
Tak mi začla prostata tak... Užívám 2 roky Urizia jeden denně, viditelné zlepšení bylo hned asi po třech měsících. Beru poctivě, může se ráno hned na lačno, jen se mě letos stalo že jsem vypil pět piv, ale asi že byla studená, jsem měl problém, tenký proud, dlouho to trvalo, tak jsem se zlil čajem a druhý den bylo vše v pořádku. Pivo piji doma, ale ne z ledničky, jen jedno chladné, je pravda že mě pivo poslední dobou nechutná, mám po něm tlak v podbřišku, kolikrát ani nedopiji půllitr. Také mě po pivu někdy pálí žáha.
iši (Ne, 17. 11. 2019 - 16:11)
pij piva víc ať propláchneš měchýř
Petr 2 (Út, 2. 5. 2017 - 08:05)
Na preventivní urologické prohlídce jsem byl v roce 2014, ultrazvukem vypočtena velikost prostaty 20 gramů. Letos, tj. po 3 letech, doktor naměřil stejnou metodou 21 gramů, což ohodnotil jako "mírně zvýšená". Jaká je přesnost měření (metoda Tans Rectal Ultra Sono)? A dá se vůbec na základě jediného měření konstatovat mírné zvýšení? Je mně 60 let.
Urina (Út, 2. 5. 2017 - 10:05)
Na preventivní urologické... Petře myslím si že se dá prostata změřit přesně, dá se změřit zbytková moč, množtví a jak rychle vytéká moč, pokud dojde ke zvětšení prostaty uzavírá se močová trubice, ale s tím jedním gramem bych si hvu nelámal.
Problém je že musím z doktora tahat informace.Ukázal mě graf,nic k tomu mě neřekl ale moc moudrý z něho nejsem, to jsem měl lékařku na ledviny, ta mě všechno na sonu vysvětlila, lékařky jsou někdy lepší než jejich kolegové.
jirka (Út, 16. 5. 2017 - 09:05)
Tak mi začala prostata tak pře půl rokem. Na záchodě jsem strávil až moc dlouhou dobu a trápil jsem se. Zaletěl jsem do lékárny a tam mi lékárník poradil no-prostal. Po 4 měsících užívání jsem v klidu. Vyzkoušejte a nebudete litovat
Adam (St, 30. 8. 2017 - 13:08)
Podrobně jsme rozebrali téma zvětšené prostaty na našem intimním blogu ZDE ... https://www.vimax.cz/zvetsena-prostata/
Adam (St, 6. 9. 2017 - 10:09)
Pridavam i druhy dil clanku o prostate - konkretni seznam leku a metody lecby -- https://www.vimax.cz/lecba-zvetsene-prostaty/
Mansie (Út, 5. 6. 2018 - 10:06)
Pridavam skvely clanek o pricinach a prevenci bolave zvetsene prostaty. Objednejte si i nejaky preventivni prasek - vyzivu prostaty, aby byla silna a nestradala -- vse zde - https://www.erekce.cz/zvetsena-prostata/
Vladislav (Po, 24. 8. 2020 - 10:08)
Ahoj, našel jsem dobrý článek o léčbě prostaty tady https://prostata.regen50-nutrilago.cz/ . Je tam pár užitečných článků, mně to pomohlo
matyšs (Út, 12. 10. 2021 - 09:10)
časte močení i nepříjemný pocit při něm pociťuji už nějakou dobu.. velmi pravděpodobně to bude zvětšená prostata ne? dá se to nějak řešit podomácku??? nejvíce mě asi štve to neustálé vstávání v noci díky kteremu se skoro vubec nevyspím.
Jindrich (Čt, 25. 11. 2021 - 14:11)
Je mozne ze budete mit zvetsenou prostatu zkuste se ncehat vysetrit.
po domacku jsou dobre na prostatu bylinky na moje moceni dobre pusobila serenoa plaziva prezdivana taky saw palmeto-
zkuste taky nejake doplnky stravy kde maji hodne bylinek a ucinych latek na prostatu ja mel dvoumesicni baleni uniprosta a po dobrani balicku jsem chodil jen dvakrat za noc na zachod predtim asi sedmkrat.
Zkuste vynechat alkohol a kavu
Reklama