Reklama

Inkontinence aneb únik moči u můžů lze operativně řešit

Mužská inkontinence, neboli únik moči, snižuje kvalitu života a může vést až k fatálním následkům. Podle přednosty Urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Dalibora Pacíka je tato problematika jedním z aktuálních témat urologie.

Nejenže se muži, kteří inkontinencí trpí, stahují do ústraní, v ojedinělých případech může vést až k sebevraždě. Negativním následkům se však lze vyhnout, důležitá je ovšem osvěta mezi lidmi, řekl Pacík novinářům.

  Zatímco ženy jsou v komunikaci o inkontinenci otevřenější, muži se naopak uzavírají do sebe. “U žen se o tom mluví víc, ale muži se stydí, nekomunikují a nikam nechodí. Nikdo jim nenabídne žádné řešení, a proto se omezují. Značně to ovlivňuje kvalitu jejich života,“ uvedl Pacík.

    Možnosti řešení přitom existují. “Medikamentózní léčba není žádná, ale u lehčích forem je možná rehabilitace. Pokud nepomůže, je po pečlivém vyšetření a analýze příčin na místě další operační korekce. I když jsou k dispozici metody spojené s implantací umělé pásky, nejspolehlivější a nejlepší efekt má implantace umělého svěrače močové trubice,“ řekl Pacík.

    Podle něj jsou zařízení jednoduchá a funkční. “Díky nim lze vést obvyklý život. Muži mnohdy nevidí žádné východisko a může je to zasáhnout natolik, že to vyústí ve fatální následky. Znám případ, kdy kvůli tomu dotyčný spáchal sebevraždu,“ sdělil lékař.

Reklama

    Inkontinence je vůlí neovladatelný únik moči z těla. Mezinárodní epidemiologické studie podle Pacíka upozorňují na vysoký výskyt inkontinence v populaci. Může být urgentní a stresová. Při urgentní lidé nestihnou jít na toaletu, u stresové moč unikne například při kýchnutí nebo zakašlání. Porucha postihuje až 16 procent evropské populace. “Z toho 70 procent je žen a zbytek mužů. Kvalifikovaný průzkum odhaduje, že v České republice je asi 700.000 lidí inkontinentních,“ poznamenal Pacík.

    Porucha může vzniknout například při onemocnění nervové soustavy, mozkové příhodě nebo u diabetiků. Dalšími příčinami jsou problémy močového měchýře počínaje zánětem a konče nádorem. U mužů vzniká také po operacích prostaty.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

chlap (Po, 21. 7. 2014 - 16:07)
Valerie, pokud jsi chlap, tak buzna, pokud baba, tak tu nepíšou o krávách.
Ladik (St, 23. 7. 2014 - 23:07)
Nevím, co myslel tím, že neexistuje medikamentozní léčba, mně můj urolog před týdnem doporučil koupit Incovenal v lékárně, je to na bázi bylin a vitamínů a prý by to mělo být dost dobré.
Silva (Po, 10. 11. 2014 - 11:11)
Moc hezký článek, dobrý souhrn. Podrobné informace a hlavně pomůcky jsou i na stránce inkoblog.cz. Mně zaujalo hlavně DVD se speciálními cviky pro posílení pánevního dna. Tyto cviky mi pomohli při inkontinenci po silném zánětu močového měchýře a taky po porodu druhé dcerky. Držím všem palce a úspěšnou léčbu.
Markéta (Ne, 21. 12. 2014 - 22:12)
Prodám balíky plenkových kalhotek Tena Slip M pro střední až těžký únik moči - již je nevyužijeme. Zapínají se na boku, nejsou natahovací. V každém balíku je 30 ks. Možno prodat i zvlášť - 200,-/balík. Původní cena balíku 480,-. Kdo má zájem, napište na email [email protected] nebo tel. 605509665
Miki (Po, 22. 12. 2014 - 11:12)
Ja mam lehkou urgentni inkonenci.Od lekaru nic nepotrebuji,latkove plenky si kupuji za svoje penize a gumove kalhotky take,vcetne igelitovych prosteradel ,kremu a zasypu na intimni oblasti.Sice to komplikuje zivot,ale da se to vydrzet.Jsou horsi veci,ktere mohou cloveka potkat
Markéta (Po, 22. 12. 2014 - 13:12)
Prodám balíky plenkových kalhotek Tena Slip M pro střední až těžký únik moči - již je nevyužijeme. Zapínají se na boku, nejsou natahovací. V každém balíku je 30 ks. Možno prodat i zvlášť - 200,-/balík. Původní cena balíku 480,-. Kdo má zájem, napište na email [email protected] nebo tel. 605509665
Ahoj Marketo (Po, 22. 12. 2014 - 14:12)
Prodám balíky plenkových...prosim te neplakatuj na cele Doktorce,kazdej ti na tvoje pamprsky prdi.I ja si davam bavlnene plinky,takze nehrozi.Nabidni je pres Annonci,nebo podobnym zpusobem.Mej se!
Silva (St, 31. 12. 2014 - 20:12)
U každé formy inkontinence je důležitá správná diagnostika problému a správný postup léčby. Močový měchýř je potřeba trénovat a cvičit správně na posílení panvového dna. Další možnosti řešení problému už určí lékař. Potřebné informace na jednom místě najdete zde: http://www.inkoblog.cz/2014/12/lecba-urgentni-inkontinence-1-dil/
Petra Urbová (Pá, 14. 10. 2016 - 08:10)
trápil mě únik moči tak dlouho až jsem zašla k doktorce a řekla mi.. paní Urbová už jste starší, to je normální.. tak mi dala příručku se cviky a doporučila mi ať si koupím nějaký doplněk stravy, tak jsem si zašla pro Ive a inkontinence se mi zlepšuje..
Reklama