Inkontinence aneb únik moči u můžů lze operativně řešit
Nejenže se muži, kteří inkontinencí trpí, stahují do ústraní, v ojedinělých případech může vést až k sebevraždě. Negativním následkům se však lze vyhnout, důležitá je ovšem osvěta mezi lidmi, řekl Pacík novinářům.
Zatímco ženy jsou v komunikaci o inkontinenci otevřenější, muži se naopak uzavírají do sebe. “U žen se o tom mluví víc, ale muži se stydí, nekomunikují a nikam nechodí. Nikdo jim nenabídne žádné řešení, a proto se omezují. Značně to ovlivňuje kvalitu jejich života,“ uvedl Pacík.
Možnosti řešení přitom existují. “Medikamentózní léčba není žádná, ale u lehčích forem je možná rehabilitace. Pokud nepomůže, je po pečlivém vyšetření a analýze příčin na místě další operační korekce. I když jsou k dispozici metody spojené s implantací umělé pásky, nejspolehlivější a nejlepší efekt má implantace umělého svěrače močové trubice,“ řekl Pacík.
Podle něj jsou zařízení jednoduchá a funkční. “Díky nim lze vést obvyklý život. Muži mnohdy nevidí žádné východisko a může je to zasáhnout natolik, že to vyústí ve fatální následky. Znám případ, kdy kvůli tomu dotyčný spáchal sebevraždu,“ sdělil lékař.
Inkontinence je vůlí neovladatelný únik moči z těla. Mezinárodní epidemiologické studie podle Pacíka upozorňují na vysoký výskyt inkontinence v populaci. Může být urgentní a stresová. Při urgentní lidé nestihnou jít na toaletu, u stresové moč unikne například při kýchnutí nebo zakašlání. Porucha postihuje až 16 procent evropské populace. “Z toho 70 procent je žen a zbytek mužů. Kvalifikovaný průzkum odhaduje, že v České republice je asi 700.000 lidí inkontinentních,“ poznamenal Pacík.
Porucha může vzniknout například při onemocnění nervové soustavy, mozkové příhodě nebo u diabetiků. Dalšími příčinami jsou problémy močového měchýře počínaje zánětem a konče nádorem. U mužů vzniká také po operacích prostaty.
Zdroj: ČTK
- Odpovědět
Pošli odkaz