Reklama

Nová metoda chirurgické léčby inkontinence

České pacientky mohou využít novou operační metodu léčby samovolného úniku moči. Pochází z USA a ve srovnání s dosud používanými postupy používá pouze krátkou polypropylenovou pásku ke stabilizaci močové roury. Celý operační výkon, který provádí Gynekologicko-porodnická klinika 1. Lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice, trvá zhruba 15 minut a představuje pro pacientky minimální zátěž. Hospitalizace trvá den či dva a úspěšnost zákroků se pohybuje přibližně mezi 85 až 95 procenty. Novinářům to řekl přednosta kliniky Alois Martan.

První takový zákrok provedl Martan loni v září a dosud bylo operováno 42 žen. Na klinice se s novou metodou seznámilo již 25 českých lékařů a řada jejich evropských kolegů.


Podle Martana inkontinence trápí třetinu žen, ale jen polovina z nich se svým problémem svěří lékaři. Existují dva typy úniku moči. Při stresové inkontinenci, kterou lze léčit chirurgicky, dochází k úniku moči v okamžiku zvýšeného nitrobřišního tlaku, například při kašli či poskoku. Urgentní inkontinence nutí ženu navštěvovat toaletu velmi často a dochází i k úniku moči. Urgentní inkontinence se léčí farmakologicky a operace by problémy ženy mohla ještě zhoršit. Proto je důležitá dobrá diagnostika ve specializovaných centrech.


První operace s použitím podpůrných pásek byly zavedeny před 12 roky a byly spojeny s řadou komplikací způsobených zejména tím, že se zaváděly za stydkou kost, kam lékař neviděl. Postupně se pásky zmenšily a zavádějí se z jiného místa.


Na klinice 1. Lékařské fakulty "U Apolináře" se loni uskutečnilo zhruba 160 operací, při nichž byly zavedeny podpůrné pásky, a další přibližně dvě stovky operací, které inkontinenci řešily jiným způsobem. Ročně se v ČR podrobí operaci po inkontinenci různými metodami 3500 žen.


Příčinou stresové inkontinence může být porucha podpůrného mechanismu močové roury a změny v její struktuře, které nastávají po porodu velkého dítěte, při porodu kleštěmi, při těžké fyzické práci. Na rozvoji poruchy se podílí změny hormonální hladiny v přechod. Prevencí jsou cviky svalů pánevního dna.


Martan uvedl, že muži mají problémy s inkontinencí méně často. Do potíží se dostávají zejména po operaci prostaty.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Anonym (Po, 26. 3. 2007 - 11:03)
Jsem půl roku po zavedení TVT pásky a jsem spokojená. Mohu poskakovat, kašlat i nosit předměty. Mám ale malý problém - sex. Chce to trpělivého partnera.
vally (Út, 1. 5. 2007 - 12:05)
Mám taky problém se stresovou inkontinenci a byla mi navržena klas.chir.léčba(čeho se však trochu bojím a radeji bych tu pásku)- jestli je to možné prosím popište mi jak se to delá a pocity v prvních dnech...a ješte neco taky si myslím,že ta páska musí rušiť pri sexu,jaký je to pocit?
Mirka (Ne, 6. 5. 2007 - 18:05)
Už rok mě trápí inkontinence,je mi 17let,urolog nic nezjistil,dává mi prá訚ky,které,ale nepomáhají a je to čím dál horší,myslím,že mě trápí oba druhy inkontinence,co mám dělat,kam zajít??Prosím poradte,už se mi ani nechce žít,je to stašný..
Ludmila (Út, 22. 5. 2007 - 13:05)
Dobry den,me zkusenosti s TVT paskou jsou pouze nagativni.Byla mi zavedena asymetricky a uz dva roky mam kazdodenni bolesti.Chtela bych se zeptat,jestli ma nekdo podobnou zkusenost a vi o nejakem pracovisti,kde by mi ji mohli odstranit?Dekuji
eva (Út, 8. 1. 2008 - 18:01)
tvt paska my byla zavedena pred 3 mesici a jsem moc spokojena
eva (Út, 8. 1. 2008 - 19:01)
tvt paska my byla zavedena pred 3 mesici a jsem moc spokojena
zdena (Po, 12. 1. 2009 - 12:01)
Jak vadí při sexu?
admin (So, 28. 3. 2009 - 15:03)
http://enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz/
Anous (So, 16. 5. 2009 - 18:05)
Já občas trpím inkontinenecí ale bojím se jít k lékaři, neznáte něco na prevenci?
Návštěvník (Čt, 9. 7. 2009 - 14:07)
http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/kulicky-pro-panevni-dno/kulicky-luna.html
Kristýna (St, 27. 10. 2010 - 19:10)
Jsem půl roku po zavedení...Zajímalo by mě, k jakým obtížím dochází při sexu. Dále bych se chtěla zeptat na bolestivost po operaci. Děkuji.
Milena (So, 6. 4. 2013 - 22:04)
I tak by sis měla k němu zajít, pro jistotu.. Já jsem zašla užívat přírodní Elison, který jsme si objednala telefonicky,k takže žádné trápení a vysvětlování v lékárně.. Jsem s ním spokojená, zlepšilo se mi snad vše a o úniku moči a hledání wc všude, kde jsem přišla ani nemluvím!
Hana (Pá, 26. 4. 2013 - 10:04)
Děkuji za radu Mili. Taky jsem si ho objednala a ikdyž ho beru jen chvilku, tak vidím pokroky!! Navíc už nemám tendenti chodi a hledat po marketech záchod, takže moc děkuji.
Kapicka7 (Po, 6. 5. 2013 - 17:05)
Já občas trpím...Asi nejúčinnější prevence, pokud nemáte nějaké jiné vážnější problémy, je poctivě cvičit cviky pánevního dna. Ale opravdu poctivě :-) On se do toho člověk musí dokopat, ale stojí to za to :-)
Já po dvou dětech radši cvičím více, hlavně na míči, cviky mi poradila kámoška na stránkách Moliklubu a objednala jsem si i DVD s cviky, které zasílají zdarma!
http://www.moliklub.cz/home-cz/dvd-s-cviky-pro-posileni-svalu-panevniho-dna
Kámoška to bohužel trochu zanedbala a už musí nosit vložky, má právě oblíbené od Molimedu.
elilly (Út, 7. 5. 2013 - 10:05)
Už rok mě trápí...Ahoj,
pokial ti urolog nic nezistil, a Ty problem stale mas - zasla by som za inym specialistom .. skus cvicit, mne pomohli cviky, myslim ze ich tu uz niekto spominal z DVD od Moliklubu .. medzicasom mozes riesit problem vlozkami (vzorky poslu zdarma) a naozaj by som zasla za inym lekarom, ktory Ti poradi. Drzim palce
Alena (So, 25. 5. 2013 - 14:05)
Dobrý den,
byla mi zavedena TOT páska a pár dní od operace mám stále problém s doběhnutím na záchod, ukapává mi moč a mám nucení. Pacientky, které byly v nemocnici tyto problémy, už po operaci neměly. Může se stát , že spíše i po měsíci, když páska zaroste mohu mít tyto problémy i v lehčí míře? Zarazilo mě, že na pokoji pacientky, už tento problém neměly.
Děkuji za informaci.
jalicho (Ne, 4. 8. 2013 - 17:08)
Dobrý den,
byla mi zavedena...Měla a mám stejný problém a je to tím, že mám kombinaci stresové a urgentní inkontinence (bývá to časté). Páska vyřešila 100% jen stresovou, ale ne urgentní. Ta se však dá upravit pomocí prášků. Mě pomáhá Vesicare.
Vždy je něco za něco. Díky pásce jsem suchá,ale na druhé straně, mám občas tlak v podbřišku, poměrně časté záněty močových cest, bolestivý sex. Není to však nic strašného s čím by se nedalo poradit. Únik moče se však zastavit nedá a s postupem věku je to stále horší.
Mila (St, 12. 2. 2014 - 17:02)
ja bych take do sebe rezat nenechala.Davam si velke latkove plinky a celoigelitove kalhotky.Nekdy to stihnu,nekdy ne,ale nikdo nic neuvidi.A o tom to je...
Reklama