Reklama

Otékající nohy u lidí jinak zdravých způsobuje špatná obuv

"Vhodná je obuv s plnou patou a špičkou a se silnou měkkou podrážkou. To však rozhodně neodpovídá tomu, co lidé v létě nejčastěji nosí," poznamenal.

Špatné postavení záprstních kostí v nevhodných botách podle odborníka způsobí, že místo našlapování na první a pátý prst, tedy vnitřní a zevní okraj nohy, našlapuje člověk na celou plochu chodidla. Napínání vazů spojujících prsty napříč působí bolestivě. Člověk mění styl chůze a omezuje pohyb některých svalů. Tím se mění oběhové poměry v noze a následně vzniká otok, popsal lékař.

Lidé, u nichž otoky přetrvávají i po výměně obuvi, by si podle něj měli opatřit do bot pomůcky z nabídky zdravotnických prodejen. Při mírném postižení klenby obtíže ustoupí. V těžších případech je nutno navštívit ortopeda, aby předepsal speciální vložky do bot zhotovené na míru, někdy je nutná i operace.

Bartík připomněl, že nejčastěji otékají nohy lidem s nadbytečným množstvím tuku v těle. Pohyb s tukovým břemenem vyžaduje větší svalovou práci, ale současně se filtruje voda z krevního oběhu do okolního prostoru, odkud se v důsledku nižšího prokrvení obtížně vstřebává. Voda se tak v nohou postupně hromadí a vznikají otoky. Riziko zvyšuje i chronická zácpa, otoky jsou časté v těhotenství.

Reklama

Otokům lze podle Bartíka předcházet polohováním nohou. "Obrazně řečeno, dejte si nohy na stůl. Nestačí je položit jen na nízkou stoličku. Skutečně musí být pánev níže než kolena a kotníky, aby se mechanismus uplatnil," řekl. Proti otokům pomáhá také chůze, cvičení bez nadměrné zátěže a plavání.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Novák (Út, 12. 6. 2007 - 16:06)
no a kde teda mám sehnat tu dobrou, když nejsem milionář. Radit umí každej:)
hanicka (Út, 12. 6. 2007 - 16:06)
Pracuji osm let jako pedikérka ,většinou pro pečovatelskou službu.Čili mám zkušenosti s otoky nohou převážně u starších lidí.Starší generace šetří a nakupuje levně na tržnicích,obuv není vevnitř tvarovaná,má rovnou stélku,je nekvalitní a podpatky se bortí.Spousta zákazníků si nakoupí na tzv.jednodenních akcích zbytečnosti za desetitisíce,ale zaplatit za kvalitní obuv třeba patnáct set jim připadne absurdní.
Otoky nohou způsobuje onemocnění ledvin,srdce či cévní problémy.Jen vyjímečně posílá lékař pacienta na odborné vyšetření,napíše diuretika a sbohem.U žen má oteklé nohy 90% zákaznic,většina z nich bere léky na odvodnění i 5let(i 3!! prášky denně,aniž by je lékař poslal na odborné vyšetření).Některé ženy mají nohy jako konve-rozpraskané,rýhy,pukliny-a od lékaře slyšíjen:co chcete ve vašem věku?
Tak by mně zajímalo,co s tím.
hanicka (Út, 12. 6. 2007 - 16:06)
Pane Novák,nemusíte být milionář,dá se koupit slušná obuv do patnácti set korun,navíc si nekupujete boty každý rok.Pak Vás nemusí bolet záda,hlava,v lýtkách,pálit chodidla-to všechno může zapříčinit levná nekvalitní obuv
Honza (Út, 12. 6. 2007 - 18:06)
Jestli si koupím křápy z tržnice za 400 nebo křápy Humanic za 1500 je prostě jedno, oboje je z Číny a stejná kvalita, jenomže jedno má značku:)
Slušná a pohodlná obuv, to je dneska tak tak 10-15 českých, kamarádi:)
Jája (Út, 12. 6. 2007 - 19:06)
Přesně tak,Honza má pravdu.
Děda (Út, 12. 6. 2007 - 19:06)
Já tomu sice nerozumím, ale jsou lidi co kupují levné boty
a nohy jim neotékají. Jestiže lékař specialista napíše,
že otékající nohy mají nemocní lidé, protože nosí
nevhodnou obuv, tak ať jim poradí, jak se mají vyléčit,
aby tu levnou obuv nosit mohli.
hanicka (St, 13. 6. 2007 - 14:06)
Lékař nepsal,že oteklé nohy mají nemocní lidé,protože nosí špatnou obuv,přečtěte si článek pořádně.U nemocných jsou to problémy cévní,srdce,ledvin.
U zdravých si všimněte,jaké nosí boty,hlavně v létě.Někdy zírám-tenoučké podrážky,rovné pantofle s jedním páskem,vysoké podpatky,špice jak šašci za dávna-to všechno se snaží udržet na noze několika prsty,aby jim boty nespadly z noh.Tím se fakt mění cesta krevního obědu.
A je blbost,že jsou boty tak drahý,pokud nelpíte na určité,,značce¨.Stačí jít do zdravot.potřeb,mají slušný výběr do dvou tisíc,a v prodejnách obuvi ve stejné ceně třeba od Scholla mají perfektní výběr a máte nohy jak v peřince.Takže žádných deset patnáct českých,to jsou výmluvy!
123 (St, 13. 6. 2007 - 15:06)
Já patřím k těm, kteří za boty nešetří. Pro oblečení jsem ochotna zajít do sekáče, ale boty chci kvalitní. Můžu doporučit Gabor. A když mají slevičky, je to ještě příjemnější. Nohy, přátelé, máme jen jedny a musí nosit naše kila, takže proč jim trochu toho pohodlí nedopřát, že:-))
Karel (Út, 6. 3. 2012 - 09:03)
Mě otékají nohy - kotníky - když jsem celý den doma a chodím jen v ponožkách. Nevím, zda ty ponožky také nejsou z Číny, když příčinou otoků jsou údajně čínské boty. Nohy mám zcela určitě vlastní, původem z Prahy - z Číny rozhodně nejsou.
Napadá mě však v té souvislosti jedna otázka : Jak je možné, že lidem u nás otékaly nohy i v době, kdy se k nám čínské boty ještě nedovážely? Možná, že ty otoky třeba s čínskými výrobky vůbec nijak nesouvisí, jen si zde někdo dělá reklamu.
Reklama