Reklama

Co způsobuje nevhodná obuv

Nejčastější příčinou řady obtíží, které nám mohou připravit vlastní nohy, jsou špatně padnoucí boty, které dřou a tlačí. Co všechno nám mohou způsobit?

Nejčastější příčinou řady obtíží, které nám mohou připravit vlastní nohy, jsou špatně padnoucí boty, které dřou a tlačí. Co všechno nám mohou způsobit?

 • Kuří oka jsou vystouplé plošky ztvrdlé kůže, nejčastěji na prstech nohou. Každý z těchto útvarů má tvrdý kuželovitý střed z nahromaděné odumřelé kůže, směřující špičkou dolů do podkoží. Při tlaku na kuří oko se špička dotýká nervů v podkoží a vyvolává nepříjemnou bolest. Kuří oka se mohou dělat také mezi prsty, kde jsou však změkčována potem, nebo vzácněji na chodidlech, kde obvykle bývají jen velikosti zrnka rýže. Častěji bývají postiženi lidé s vysokou nožní klenbou, protože při chůzi vynakládají větší tlak na prsty, a vzniklé tření nohy o botu tak zvyšuje riziko vzniku kuřích ok.

 • Mozoly jsou mírně vystouplé plošky tvrdé kůže na chodidlech. Na rozdíl od kuřích ok mozoly nebolí. Vznikají při některých vadách, které brání stejnoměrnému rozdělení tělesné váhy na chodidlo. (Mozoly mohou být také na rukou, kde vznikají vesměs při těžké manuální práci třením kůže o používané nástroje.)

 • Puchýř je polštářkovitý útvar vyplněný tekutinou, někdy krví. Tvoří se zpravidla po straně palce, v místě kloubu mezi palcem a záprstní kůstkou. Bývá zarudlý a značně citlivý. Přirozený tvar palcového kloubu může být u někoho poškozen botou, která tlačí na prsty, nebo vůbec špatně padne a je příliš tuhá. Dochází pak k tření a vznikají puchýře.

 • Nehet na prstech nohou (nejčastěji u palce) zarůstá, když tlak na něj zatlačuje rostoucí okraje do přilehlé kůže. Někdy dochází k zánětu a k infekci, což působí při chůzi značnou bolest. Kromě tlaku bývá příčinou nesprávné zastřižení nehtu a stále propocená kůže na nohou, nejčastěji při nošení ponožek a bot ze syntetických materiálů, které nedovolují vsakování a vypařování potu nebo jsou příliš těsné.

  PREVENCE:

  Choďte bosí, pokud je to jen trochu možné. V kulturách, kde jsou boty spíše výjimkou, kuří oka či zarostlé nehty neznají. Noste boty z přírodních materiálů, které umožňují nohám dýchat ( kůže, plátno ). Boty si pečlivě vybírejte a dbejte na to aby vám dobře padly.  Zdroj: Léčíme se s přírodou - Readers Digest Výběr

  Tato kniha se dá zakoupit na www.001shop.cz

 • Reklama
  Reklama

  Komentáře

  Peťule (Čt, 30. 12. 2004 - 21:12)
  Ahoj. Celé 2 měsíce jsem byla jako tělo bez duše, protože mi brutálně zarůstal nehet u palce, bolelo to jako čert a omezovalo mě to. Nechtěla jsem se s tím někam jít, bála jsem se že mi ho strhnou. Ale měla jsem to čím dál tím horší, takže jsem na chirurgii šla. Narazila jsem ale na suprovou paní doktorku, která mi palec pořádně umrtvila a o celém zákroku moje nožka vůbec nevěděla. Nehet mi nestrhávali, vyčistili mi to, vyřízli kus nehtu po straně...atd..)
  Katka (Út, 3. 5. 2005 - 14:05)
  Dobrý den,
  již rok nebo dokonce dva roky bojuji se zarustajícím nehtem na palci u nohy. Jednou u levé, podruhé na pravé noze. Poctivě ihned běžím na chirurgii, kde mi paní doktorka odstraní zarůstající část nehtu. Vždy mám na několik týdnů pokoj, ale po nějaké době mi nehty začnou zarůstat znovu. Přitom nechodím na podpatcích a ani nemám boty s úzkou špičkou. Chtěla jsem Vás požádat o radu, kam konkrétně se mohu obrátit se svým problémem, kde by mi konečně někdo pomohl. Děkuji.
  mirek (St, 23. 4. 2003 - 17:04)
  kluci,

  zarusta mi nehet a chteji mi uriznout pulku nehtu a ja se branim, neznate nekdo nejaky jiny zpusob lecby?
  diky,
  m
  Zdeněk Vokoun (Pá, 15. 8. 2003 - 14:08)
  Zarostlé nehty trápí především dospívající. Zde bývá vyvolávajícím mechanizmem často např. chybné zastřižení nehtu (hodně do oblouku), dispozičním faktorem jsou pak často široké nehty. Ty u ostatních prstů sice obvykle nevadí, ale u palců nohou se do prostoru, vymezeném mohutnějšími postranními valy, "nevejdou", pak po stranách působí nehet jako cizí těleso: dráždí a vyvolává zánět. Z toho plyne, že je třeba řešit primárně tuto příčinu. Po částečném nebo úplném odstranění nehtové ploténky dojde sice rychle ke zhojení rány, avšak během odrůstání nehtu se potíže zpravidla obnoví. Vytvoří-li se však operací přiměřeně široká nehtová ploténka, za současné úpravy postranních valů, k recidivě nikdy již nedojde. Resp. u našich nemocných, kontrolovaných až do úplného, trvalého zhojení, nebyla zaznamenána. Občas třeba i přicházejí, ale s problémy na neoperované straně nebo i druhým palcem. Rovněž kosmetický výsledek je bezvadný, pakliže při předchozích zákrocích nebyla např. narušena podélným rozstřižením nehtu při jeho odstraňování jeho zárodečná tkáň. Pak roste např. rozpůlený, to se bohužel už nedá napravit, nebo i jinak deformovaný. Chybou je, když se při správně indikovaném odstranění nehtu pro zánět, (na ruce i noze), ve snaze o větší radikalitu, chirurgickou lžičkou rozhmoždí oblast zmíněné zárodečné tkáně. (Tzv. eponychium, kde jsou zárodečné buňky, odkud nehet roste). Na místě nehtu pak zbývá jen nevzhledná drť. Je smutné vysvětlovat takto poškozeným, že se to již nedá kosmeticky napravit. I zde však průvodný zánět lze trvale odstranit.
  S věkem stoupá i výskyt plísňových onemocnění nehtů. Ta způsobí jeho kornoutovitou deformaci a výše popsané obtíže. Léčba mykozy přísluší kožním lékařům. Průvodný zánět lze podle uvedených zásad i zde chirurgicky řešit.
  vokoun"cmail.cz
  Jarda (Út, 17. 12. 2002 - 01:12)
  Kuří oka
  Kuří oka jsou velmi nepříjemným a bolestivým problémem velkého množství žen všech věkových kategorií. Jsou důsledkem nošení nepohodlné obuvi, zejména lodiček s úzkými špičkami na vysokých podpatcích. Chůze v takové obuvi přetěžuje přední část nohou a dochází časem ke změnám klenby chodidel (tzv. zborcení příčné klenby) a rovněž ke zkrácení šlach prstů na nohou a změně jejich postavení (tzv. kladívkové prsty). Dochází mimo jiné rovněž k velkému tlaku obuvi na horní části prstů v oblasti kloubů a takt se začínají tvořit silné otlaky v podobě značně ztvrdlé kůže. Pokud tlak obuvi působí často a delší dobu, vrstva tvrdé kůže se zvětšuje a zesiluje i směrem do hloubky, kde po čase začíná tlačit na kloub nebo kost prstu. Postupem času se tak začínají dráždit i nervová zakončení, což způsobuje silnou bolest zejména při chůzi. V místě největšího tlaku se často vytváří tzv.
  Monika (Čt, 20. 4. 2006 - 13:04)
  Chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi kuřím okem a bradavicí?Mám totiž na plosce nohy asi tak 3 kuří oka/pata a místo pod malíčkem/ a netuším co vlastně mám zda bradavici nebo kuří oka.Před 6 lety jsem byla jedno chirurgicky odstranit a je to tam zpět.Poraďte,děkuji.
  Tonka (So, 13. 5. 2006 - 12:05)
  Mam 14 rokov a mam dost zhrubnutu kozu na vonkajsej strane palcov na nohach.Asi je to tym ze som dost sportovala.Nemozem si dat ani slapky v lete,bolo by to skarede.Prosim poradte mi,ak s tym matd niekdo skusenost.Dakujem
  Ja (So, 13. 5. 2006 - 13:05)
  Mila Tonko,mne se liby,kdyz ma devce na palecku stvrdlou kuzi,nevim proc,ale je to tak.A bych ti ji zmekcil jazyckem.
  www (So, 13. 5. 2006 - 17:05)
  Každej jsme nějakej.Já ku příkladu milují ženský podpaží,voňavoučké,když ho můžu libat,hladit......no nevím proč,ale vzrušuje mne to.8-)
  arka (St, 22. 11. 2006 - 11:11)
  Milá Katko, proti zarůstajícím nehtům na nohách nejlépe ochrání správné zastřihování nehtů. Na rukou se nehty mají stříhat do obloučku, zatímco na nohou do roviny s tím, že okraje, které tak často zarůstají, se musejí také ustřihnout. Asi v úhlu 45° od roviny nehtu. Mám to vyzkoušené na sobě. O ničem jiném, co by 100% pomáhalo, nevím.
  Lucka (Ne, 11. 5. 2008 - 16:05)
  Dobrý den, já mám na noze 2 kuří oka a nemůžu se jich zbavit.Použila jsem náplast na kuří oka ale ten vůbec nepomáhal.Teď zkouším vlaštovičník ten zatím moc nepomáhá.
  marcela (St, 16. 5. 2012 - 11:05)
  Ahoj. Celé 2 měsíce jsem...Tak to buďte opravdu moc ráda, že jste nic necítila! Já na tom byla před rokem, zákrok bolel, jako by mě mučili. A protože se mi problém udělal znovu, musím zítra zase na celkové odstranění nehtu a už hrůzou pár dní nemůžu spát.
  Bota12 (Čt, 19. 2. 2015 - 20:02)
  Dobrý den všem,
  já už si dávám na kvalitu u bot velký pozor! Nechci ničit nohy sobě ani dětem. Takže vybírám kvalitní materiál a vhodné proporce. Často mi vyhovují botky Vans http://www.vansboty.cz
  hmm (Po, 9. 3. 2015 - 15:03)
  Dobrý den všem,
  já už si...Dobrá reklama:D boty vans nedoporucuju na kotniku se mi jiz dvakrat udelalo takove krvave oko ze ktereho mi tece voda..a to po hodine chozenii..boli to jak krava
  Dětem (Po, 9. 3. 2015 - 15:03)
  jednoznačně kvalitní obuv.Jinak se mi i stalo,že jsem si koupila drahé,kvalitní a přitom mi moc dlouho nevydržely.
  Reklama