Reklama

Hyperaktivní měchýř trápí hodně lidí

Téměř pětinu lidí starších 40 let trápí hyperaktivní močový měchýř. Ve vyšším věku se tímto problémem setkává stále více osob. Nejprve jsou častěji postiženy žen, ale kolem 60. roku se počet žen a mužů vyrovná. Nejtěžším stupněm hyperaktivního močového měchýře je urgentní inkontinence, kdy postižený má stěží ovládnutelný pocit, který ho nutí okamžitě vyhledat toaletu. Novinářům to řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Alois Martan.

Přesto, že urgentní inkontinence lidi stresuje a u třetiny pacientů vyvolává deprese, mnozí se o svých potížích bojí s lékařem promluvit a řada praktických lékařů i gynekologů se aktivně nevyptává. 

 

S problematikou příliš aktivního měchýře se mohou zájemci lépe seznámit na stránkách www.hyperaktivni-mechyr.cz nebo mohou ve všední den od 16:00 do 20:00 zavolat na bezplatnou telefonní linku 800 660 100. 

 

Podle Reného Buřiče, předsedy sdružení, které webové stránky a telefonní linku provozuje, telefonovalo během půl roku 3500 pacientů. Internetové stránky, kde je mimo jiné uveden seznam specialistů, kteří se léčbě této nemoci věnují, navštívilo již 45.000 lidí. Pouze třetina volajících podstoupila odborné vyšetření, ale třetina z nich v léčbě nepokračuje. Z hovorů je zřejmé, že zejména starší lidé se u praktických lékařů setkali s odmítnutím a názorem, že něco takového je ve stáří prostě běžné. 

 

Na vzniku urgentní inkontinence se pravděpodobně podílejí mozková centra, mícha, svalovina a sliznice močového měchýře. 

 

Reklama

U žen je častější stresová inkontinence, kterou lze léčit gymnastikou elektrostimulací, léky a také chirurgicky. K občasnému úniku moči dochází v tomto případě při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při kašli a při fyzické námaze. Mnohdy je důsledkem oslabením pánevního dna. Příčiny lze hledat mezi poraněními při porodu, obezitou, těžkou fyzickou prací, zácpou a vrozenými poruchami pojivových tkání. 

 

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

zdena Podhrazská (Po, 23. 7. 2007 - 12:07)
obrý den.Mám problém.Ležím vposteli a cítím,že se mi chce trochu čurat.V momentě,když si sednu na postel,se mi cce tolik,že nemohu stoupnout.Tak sedím třeba půl hodiny snažím se to potlačit.Někdy se mi to povede,něky ne a cestou na wc už ukapávám.Mám cukrovku,2 IM.s operací po ruptuře zaní stěny LK,mám cirhozu jater idiopatickou,bércový vřed.Tento problém mě trápí už rok.užívám kromě jiných léků FURO 40 1x denně a půl furorese 125 denně.Před asi 2 roky jsem měla stejný problém:Při hosoitalizaci mi zjistili bakterii v močových cestách.Při léčbě prášky,mi problém zmizel.Ale je tu opět.Pros im o radu jak se této nepříjemné záležítosti zbavit.Děkuji za radu.S pozdravem Zdena Podhrázská Telč.Je mi 61 let.
Minnie4 (Ne, 9. 3. 2008 - 18:03)
Zdenka skuste Uroval-Manosa, mozete si o tom precitat viac na nete :-) Drzim palceky!!!
Kadlička (Út, 17. 3. 2009 - 17:03)
Mívám trošku problém, no jak se to říká
Anous (St, 18. 3. 2009 - 12:03)
No tak to chapu, že je pěkná nepříjemnost. S mou kámoškou to bylo podobný, chvíli to
admin (So, 28. 3. 2009 - 15:03)
http://enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz/
Návštěvník (Út, 21. 7. 2009 - 21:07)
http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/kulicky-pro-panevni-dno/kulicky-luna.html
Reklama