Reklama

Porod často vede k poruše statiky pánevního dna

Oslabené svaly pánevního dna mohou u žen vést k řadě velmi nepříjemných obtíží, protože pánevní dno je oporou pro močový měchýř, dělohu a konečník. Přitom až polovina žen, které prodělaly přirozený porod, má nějaký defekt statiky těchto svalů. Novinářům to řekl zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě Ladislav Krofta.

Pětina žen je ohrožena ikontinencí nebo poruchami sexuálního života. Desetina žen prodělá chirurgický zákrok, který má zabránit úniku moči či poklesu pohlavních orgánů. Lékaři v současnosti často volí operaci, aniž by předtím vyzkoušeli konzervativní léčbu, jejíž součástí je i gymnastika.


Ochabnuté svaly pánevního dna lze posílit speciálními cviky. Zájemkyně se s nimi mohou seznámit na videokazetě Gymnastika svalů pánevního dna, kterou vydala Česká společnost podpory zdraví (ČSPZ) a lze si ji objednat na adrese U nemocnice 2, Praha 2, 128 08. Ideální je, aby si správné provádění cviků naučily pod vedením fyzioterapeutek. V současné době se kurzy této gymnastiky konají v Ústavu pro matku a dítě v Podolí.


Činnost zahájil první Pelvis klub, který vznikl při podolském ústavu. Název klubu vychází z latinského názvu pánve. Na odborném vedení klubu se budou podílet lékaři ústavu a cvičení povedou jeho fyzioterapeutky. V budoucnosti by podobné kluby měly vznikat v celé České republice. Připravují se i webové stránky www.pelvis-klub.cz.


Podle fyzioterapeutky Bohumily Drobilové je třeba se cvikům nejprve naučit, někomu to z počátku nejde, protože část žen pánevní svalstvo neovládá. Cvičení by mělo být dlouhodobé. Gymnastika má i preventivní význam.


Krofta uvedl, že po vaginálně vedeném porodu může dojít k poškození svalů, jehož následky se mohou projevit až ve věku kolem 50 let nebo ještě později. Na statiku pánevního dna může mít negativní vliv i samo těhotenství a existují symptomy poukazující na to, že žena by v budoucnu mohla mít závažné obtíže. Podstatně výše jsou ohroženy ženy, které otěhotněly ve vyšším věku. V současné době je 15 procent českých prvorodiček ve věku nad 35 let, což je jednou tolik než v 70. letech.


Žena by měla znát své individuální riziko poruchy statiky pánevního dna a rozhodnout se před porodem, zda bude rodit přirozenou cestou nebo císařským řezem.


Vedle porodu je rizikovým faktorem porušení závěsných struktur svalů pánevního dna také operace při níž je odstraněna děloha. Dalším rizikovým faktorem je věk a hormonální změny po přechodu.


Jitka Klejnová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

myshka (Út, 13. 3. 2007 - 14:03)
To se mi snad jenom zdá: "Žena by měla znát své individuální riziko poruchy statiky pánevního dna a rozhodnout se před porodem, zda bude rodit přirozenou cestou nebo císařským řezem." To tím jako autorka chce říct, že si jako žena můžu vybrat, jestli jsem ochotná cvičit a na porod a poporodní stav se připravovat, nebo jestli si radši nechám udělat císařský řez??? Pane bože, vždyť to je velká břišní operace vyhrazená pro komplikace při porodu!
Renata (St, 14. 3. 2007 - 11:03)
Já jsem pro výběr císařského řezu! kdybych někdy měla rodit, tak jedině císařským řezem!!! i kdybych měla doktora podplatit, tak prostě císařský řez budu mít! je to právo ženy vybrat si jakým způsobem chce prožít svůj porod!
. (St, 14. 3. 2007 - 11:03)
Ja rodila tak i tak a myslim ze porod je zbytecne precenovany.Da se to v pohode vydrzet a rozhodne bych si dobrovolne nevybrala cisarsky rez.
kacenka (St, 2. 5. 2007 - 10:05)
Proklamovat císařský řez jako prevenci porušení svalů pánevního dna!!!!! To může napsat opravdu jedině člověk, který netuší, která bije. Po sekci bývají komplikace mnohem závažnější. Navíc by byla celá debata zbytečná, kdyby ženy věděly proč a hlavně jak efektivně posilovat důležité svalové skupiny (důležitější než ty, které jsou vidět a kvůli kterým obvykle hekáme v posilovně nebo tělocvičně).
Monika Králová (Po, 10. 5. 2010 - 19:05)
Porod císařem a potom jizva, co se dlouho hojila a nebýt paní v lékárně, co mi doporučila curenzym, tak jsem mohla asi ještě dneska masírovat nehojící se ránu. Já už bych to znova nedala!
ilca (Po, 31. 5. 2010 - 20:05)
Porod císařem a potom...hojení po císaři je prevít - mně doporučila curenzym kámoška a taky mi na jizvu hodně pomohl
Peter Skuhravy (Út, 31. 7. 2012 - 15:07)
Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31. 1. 2012 MUSÍ BÝT STAŽEN z lékáren
http://www.obran.cz/doplnek-stravy-apo-curenzym-active-nattokinase-uvedeny-do-obehu-po-31-1-2012-musi-byt-stazen-z-lekaren/2012/07/26/
Reklama