Reklama

PC-sval: Tajemná křížová pumpa

Pubococcygeální sval, zvaný krátce PC-sval, se rozkládá na pánevním dnu v motýlovitém tvaru a spojuje konečník a genitálie s hýžďovou kostí a nohama. Probíhá od stydké kosti ke kostrči, podpírá konečník a sousedící vnitřní orgány (močový měchýř a ledviny) a zajišťuje, aby nepoklesly (výhřez dělohy, plotének a tlustého střeva). Současně má velký význam pro kvalitní sexuální život.

PC-sval je hlavním svalem pánevního dna a ovládá otevírání a uzavírání močové trubice, semenného kanálu (prostaty), vagíny, penisu a konečníku.

PC-sval leží 2-3 cm pod povrchem pokožky a z větší části ho ovládá takzvaný nervus pudendus (stydký nerv), který registruje aktivitu pohlavních orgánů a konečníku, vysílá signály do mozku a vede je zase zpět. Od PC-svalu vede nervové spojení k pánevnímu nervu. Odbočka pánevního nervu spojuje u ženy dělohu a močový měchýř, u muže měchýř a prostatu s dolní částí páteře.

Pokud je křížová pumpa - jak se také označuje PC-sval - silná, je velkým dárcem energie: skutečnou elektrárnou člověka. Napínání tohoto svalu stimuluje u muže prostatu a u žen dělohu. Přitom se uvolňují tělu vlastní hormony a endorfíny, které vyvolávají duševní euforii.


Pokud není PC-sval namáhán pravidelným sexem nebo cíleným energetickým cvičením, postupně slábne a atrofuje. Ztrácí svou opěrnou funkci nejen v sexuální oblasti, nýbrž oslabuje i držení těla postiženého člověka, hlavně v dolní části zad, která je v důsledku toho odříznuta od dobrého prokrvení a zásobování energií.


Pokud není někdo dlouho sexuálně aktivní, musí v některých případech nejprve reaktivovat PC-sval. Tady obzvlášť dobře pomáhá taoistické jelení cvičení, klíč k návratu sexuální potence pro muže i ženy. Mnoho žen mívá se slabým PC-svalem potíže po porodu a mohou se u nich vyskytnout nejen sexuální poruchy, nýbrž i deprese a ustavičná únava.


To vše by nás ovšem nemělo znejistit, protože sexuální rovnováha a duševní síla a vytrvalost se navrátí při obecném posilování PC-svalu. Navíc je PC-sval jedním z nejúčinnějších zdrojů síly, která pomáhá obnovovat soustavu endokrinních žláz, a "generátorem omlazování", který lze s pomocí taoistického jeleního cvičení jednoduše, snadno, nenápadně, kdykoli a kdekoli znovu nabít kontrakcemi. Díky tomuto cvičení se PC-sval stane zdrojem energie, která vytváří a udržuje život a omlazuje buňky lidského organizmu.

Pokud stále ještě nevíte, kde se nachází váš PC-sval, existuje jednoduchá metoda, jak to zjistit. Lehněte si nazí na záda, mírně pokrčte nohy a vezměte si zvětšovací kosmetické zrcátko. Nyní sledujte, co se během kontrakce PC-svalu děje uprostřed mezi konečníkem a genitáliemi. Až zvládnete napínání PC-svalu a tento sval bude také dostatečně silný, budete schopni při napínání a uvolňování PC-svalu záměrně vtahovat a vysunovat přehradový bod KG-l (v oblasti mezi konečníkem a genitáliemi). Dbejte na to, abyste současně nepohybovali břichem, hýžděmi a stehenním svalstvem a nenapínali ho. Pokud se to přesto stane, znamená to, že ještě nedokážete aktivovat samotný PC-sval. Musíte se teprve naučit ovládat tento tajemný klíč ke svému zdraví, mládí a dlouhověkosti nezávisle na všech ostatních svalech.


Snad nejznámější metoda testování PC-svalu spočívá v tom, že zkusíme přerušit proud moči v počáteční fázi. Pracuje jako ventil, který otevírá a zavírá oblast genitálií. Přitom můžete vnímat, jak se svaly stahují kolem konečníku a genitálií. Pokud máte pružný a dynamický PC-sval, jste kdykoli schopni několikrát přerušit proud moči.


Muži svůj PC-sval cítí, když chtějí vší silou vytlačit poslední kapku moči. Tento sval stimuluje přívod krve k penisu, a tak podporuje pocit sexuální touhy i schopnost udržovat erekci a zastavit ejakulaci. Ženy svůj PC-sval cítí obzvlášť zřetelně, když aktivně tlačí v konečné fázi porodu, kdy dítě vychází ven. Díky tomuto cvičení získají schopnost pevněji obepnout vagínou mužův penis, a tím zesílit erotické pocity obou partnerů.


Při koitu dochází spontánně k tomuto rytmickému stahování a uvolňování PC-svalu jako u pumpičky - odtud výstižné označení ?křížová pumpa". I při orgasmu je tento proces v intervalech zlomků sekundy jedním z nejdůležitějších pohybů. Tím, že budete tuto aktivaci křížové pumpy cvičit pomalu a uvědoměle, naučíte se zintenzivnit a ovládat orgastické pocity při milostné hře.


Zdroj: Mistr chian Zettnersan - Stará čínská tajemství, nakladatelství Pragma

Reklama

Reklama

Komentáře

pavla (So, 2. 7. 2005 - 10:07)
Ahoj Pájo,je mnoho způsobů jak si pomoci , ale asi jsi prozatím neměla to štěstí najít tu "svou parketu".Hledej a nevzdávej to.Dělám od září pro Kulturní dům K-TRIO program INKONTINENCE a u stressové ink."slibuji" nápravu stavu.Jsem z Ostravy.Jde ale o něco jiného , zkus se v knize pana Hrabici Co nám tělo říká , aneb po stopách nemocí najít psych.problém,řešíš následek , já vím , není to jednoduché , ale zkus se odrazit od příčiny.Měja se moc pěkně.Jsem reflexní terapeut a reflexologii věřím , zkus i v této oblasti.Mnoho zdaru přeje jmenovkyně Pája Charvátová.
Pája (St, 13. 4. 2005 - 20:04)
To jsem byla já,díky moc.
Rijan (Po, 23. 5. 2005 - 13:05)
Jako člověka, který snad trochu zná anatomii, mě umístění ledvin a jejich podepření m. pubococcygeus, stejně jako jeho spojení "s nohama", uvádí v úžas. Tak to snad NE!
E (St, 23. 3. 2005 - 11:03)
To je všechno o strachu a prožitých tramumatech. Zkus tu calendulu- homeopatický měsíček lék., a pak se uvidí , jaké další medika.
E (Po, 4. 4. 2005 - 14:04)
Ahoj, jen bych se chtěla ujistit, Pájo, posílalas mi e-mail s dotazem?
Díky.
Pája (Po, 21. 3. 2005 - 11:03)
Dík za snahu mi poradit.Porod byl proveden kleštěmi,a ještě mi museli odstranit pod narkozou lůžko,které mi přirostlo.Od té doby mi svaly tak ochably.Hned mě doktor poučil o cvičení,ale téměř to nepomáhá.Ani přerušované močení není možné.Hrozí mi operace.Pravda, mám děsnou nadváhu,ale ta je spojena s poruchou štítné žlázy,a za žádných okolností nedokážu zhubnout.Beru horm. antik. a dvoje jiné hormonální léky.Hubnu jen po naprosté hladovce.Holt jsem si ďobla.
Pája (Čt, 17. 3. 2005 - 14:03)
už od (traumatického) porodu.Je to téměř 13 let,a přes cvičení jsem se nedobrala úspěchu.Jsem zoufalá nejen z trvalé únavy,o které se tady píše,ale hlavně mám strach,že zanedlouho nebudu moct existovat bez "pemprsek".Ani pravidelný "sexuální život" mi nepomáhá!!!Co mám ještě dělat?
E (Pá, 18. 3. 2005 - 12:03)
Ahoj, zkus homeopatickou Calendulu CH 30, tři kuličky denně tak týden až čtrnáct dní. A minerály,stop.prvky také v homeo.ředění, nižší potence -CH 5,9.
Lenka (Ne, 20. 3. 2005 - 17:03)
Pajo, a zkusila jsi nake ucinne cviceni na panevni dno treba i takova kalanetika je skvela kdyz ji cvicis pravidelne nebo si kup knizku cviku na gynekologicke problemy ja ji doma taky mam ikdyz vylozene problemy jako ty nemam. Jo a koukni taky na svuj jidelnicek nekdy i zmena stravy udela zazrak? Drzim palce:-)
Pája (St, 23. 3. 2005 - 22:03)
Zítra jedu do města,a plánuju návštěvu lékárny.Když nepomůže,neublíží.
mickey (Út, 30. 1. 2007 - 18:01)
Kde se dá nalézt posilování PC svalu popsaného výše?
Mgr. Miroslav Dušek (Ne, 29. 4. 2007 - 18:04)
rada pro mickey-
Celou problematiku a význam posilování PC svalu podrobně popisuje kniha Gerharda H. Eggetsbergera-ENERGIE PRO CELÝ DEN,,kterou vydal knižní klub IVOS.r.1997. Kniha bude k mání v odborných knihovnách a vřele ji doporučuji.
Mirek (St, 27. 2. 2013 - 17:02)
Posilování PC svalu mě zbavilo únavového syndromu. Nic nedodá tolik energie.
Reklama