Reklama

Jednoduchý krevní test může předpovědět riziko infarktu

Jednoduchým krevním testem lze s velkou pravděpodobností předpovědět hrozící srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici u pacientů trpících kardiovaskulárními chorobami. Tvrdí to američtí vědci ve studii, která byla zveřejněna v časopise Journal of the American Medical Association.

Odborníci zapojili do výzkumu téměř tisícovku mužů a žen se stabilizovanou koronární nemocí. Zjistili, že s tím, jak u některých stouplo riziko smrti, srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice, zvýšil se i obsah proteinu NT-proBNT v krvi.


"Když jsme vzali v úvahu všechny další rizikové faktory, je jasné, že tento krevní marker odhaluje něco, co nemůžeme zjistit jinými testy, jako je třeba echokardiografie," řekla hlavní autorka studie, profesorka na Kalifornské univerzitě Mary Whooleyová.


Protein NT-proBNP je krevní marker hormonu BNP, jehož koncentrace se zvyšuje při infarktu nebo stresu, vysvětlila.


"Když se srdeční stěny výrazně nafouknou v důsledku příliš velkého objemu krve nebo když jsou poškozeny nedostatečným zásobením krví, přibývá hormonu BNP a s ním i proteinu NT-proBNP," říká Whooleyová.


Účastníci výzkumu byli rozděleni do čtyř skupin podle hladiny NT-proBNP v krvi a byli sledováni v průměru tři a tři čtvrtě roku. Během tohoto pokusu jich 26 procent zemřelo nebo prodělalo kardiovaskulární příhodu. V podskupině, která měla nejvyšší hladinu NT-proBNP, bylo riziko úmrtí, infarktu či mozkové mrtvice 3,4krát vyšší než u skupiny, která měla hladinu tohoto proteinu nižší.


Whooleyová zdůraznila, že test má být používán jen u lidí s vyšším výskytem kardiovaskulárních nemocí, a ne jako běžný test pro lidi ve zdánlivě dobrém zdravotním stavu, pro něž má jen omezené použití.


Výhodou tohoto markeru podle ní je, že pomůže identifikovat pacienty s kardiovaskulárními chorobami, kteří potřebují důraznější léčbu.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Hana (Po, 5. 3. 2007 - 17:03)

Rong Shuan (Extrakt Xiao Shuan)
Praparát obnovuje a stabilizuje narušené funkce mozku (pozornost, pamět', řeč, intelektuální činnost) vzniklé v důsledku fyzického a mentálního přetížení a také u starších lidí. Preparát má antisklerotický účinek, nozmalizuje hladinu cholesterolu v krvi, předchází jeho ukládání na cévních stěnách.
http://www.svetzdravi.com/index.php
Reklama