Infarkt lze většinou snadno předvídat

Prakticky všechna rizika, která vedou k infarktu, lze předvídat, a přitom je lhostejné, zda člověk žije v bohaté nebo chudé zemi. K tomuto závěru dospěla globální studie, jež byla o víkendu uveřejněna v Mnichově na setkání Evropské kardiologické společnosti. Protiřečí to dosavadním poznatkům, podle nichž jen polovinu případů infarktu lze přičítat známým rizikům.

Vědci, kteří studii vypracovali, sledovali 29.000 lidí z 52
zemí. Ze studie vyplývá, že za dvě třetiny všech infarktů
odpovídají pouze dva faktory, a sice nenormální poměr mezi
hladinou takzvaného dobrého a špatného cholesterolu a kouření.

Dalšími riziky jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, stres,
nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny a nedostatek k pohybu.Pitím malého množství alkoholu se riziko může o něco snížit.


"Vyšlo najevo, že infarkt je z devadesáti procent
předvídatelný... To je dobrá zpráva. Znamená, že je s tím možno
něco činit," řekl na setkání kardiologů profesor Salim Yusuf z
univerzity McMaster v kanadském Ontariu.


"Účinek rizikových faktorů je týž ve všech etnických
skupinách a ve všech regionech," podotkl.


Studie také tvrdí, že u kuřáků je riziko trojnásobně vyšší
než u nekuřáků a že nekuřáci, kteří jedí pravidelně ovoce a
zeleninu, třikrát týdně cvičí a pijí malé množství alkoholických
nápojů, snižují riziko o 80 procent.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  No jak kdy!!!!!!

  Led 10, 2008
 • Obrázek uživatele Alfons
  Alfons (anonym)

  Slysel jsem,ze existuje zadovy infarkt,je mozne,aby mi nekdo odpovedel.Jinak stranky jsou vyborne.

  Kvě 06, 2008
 • Obrázek uživatele Alfons
  Alfons (anonym)

  Slysel jsem,ze existuje zadovy infarkt,je mozne,aby mi nekdo odpovedel.Jinak stranky jsou vyborne.

  Kvě 06, 2008
 • Obrázek uživatele Damián
  Damián (anonym)

  Ale dovede někdo předvídat infarkt i na několik let dopředu? Je jasný, že když klepe na dveře, těch ukazatelů tam bude hodně, ale v tý době už se jeho příchodu většinou nedá zabránit.

  Kvě 21, 2008
 • Obrázek uživatele Kubička Michal
  Kubička Michal (anonym)

  já jsem slyšel od kolegyně o nějakým testu, kde ti to určí podle DNA. Takže by sem řek, že to bude hodně dopředu. DNA je přece celej život stejný, Ne? A je jasný, že vědět o infarktu pár let dopředu, vykašlal by sem se na otvírání dílny a radši zůstal dělat zaměstnance. Pěkně v klídku a bez starostí, infartku a žaludečních vředů. A s prachama by to nakonec vyšlo nastejno.

  Kvě 21, 2008
 • Obrázek uživatele Agáta
  Agáta (anonym)

  To máte zřejmě na mysli GenScan. Je to rozbor DNA a tímto vám udělají předpověď nemocí na celý život. Tedy samozřejmě jenom těch, které mají základ v genetice. Jestli vás to zajímá, tak mají stránky www.genscan.com

  Kvě 23, 2008
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  Ale když mi řeknou že umřu na infarkt. Tak co s tím? Jenom budu celej život čekat na zubatou...to se mi teda moc nechce.

  Kvě 24, 2008
 • Obrázek uživatele Agáta
  Agáta (anonym)

  To si právě nemyslím. Samozřejmě záleží na celkovém životním nastavení toho kterého člověka, ale právě s informací o hrozícím infarktu se dá opravdu hodně udělat. Například nezačínat stresové zaměstnání a co je asi ještě mnohem důležitější nekouřit. Známý si nechal test dělat a jak předtím pořád nechtě přestat s cigaretama, na tom testu toho nechal.

  Kvě 25, 2008
 • Obrázek uživatele Manka
  Manka (anonym)

  Ahoj. Já mám strach o tátu. Je mu 47 a má vlastní firmu už 15 let.Hrozně ho to užírá, poslední dobou vypadá fakt hrozně. Mám o něj strach.Podle článku má infarkt na psadnutí.Ale nevím, jak ho donutit aby tý firmy nechal. Máma se s ním rozvedla před 6 roky ale vypadá to, že on si toho skoro ani nevšimnul. Děkuju za radu.

  Črv 26, 2008
 • Obrázek uživatele Alena Pokorná
  Alena Pokorná (anonym)

  S tím nic nenaděláš. Tvůj otec je dopsělý člověk a má provo žít jak chce. I pokud je to pro něj destruktivní. Ty mu můžeš jenom projevit svou lásku, ale tím to končí.

  Črv 30, 2008
 • Obrázek uživatele Manka
  Manka (anonym)

  Děkuju za odpověď. Ale tady nejde jenom o něj.Není to třeba dědičný? On měl vždycky potíže. ZNamená to, že já můžu mít taky infarkt i když žiju úplně jinak než on?

  Črv 30, 2008
 • Obrázek uživatele meli
  meli (anonym)

  kdo ma potize se srdcem ale i jako prevence Slavné srdecní víno Svaté Hildegardy-10 petrželí i s natí nastrouháme nakrájíme,varíme 10 minut,svaríme jemne se 3 lžícemi medu a 1 lžící vinného octa to vše v 1 litru vína.Precedíme pres pláténko a pijeme denne vecer 1-2 štamprdle.

  Črv 30, 2008
 • Obrázek uživatele Alena Pokorná
  Alena Pokorná (anonym)

  To bych se ani moc neobávala. Infarkt patří k tzv. multifaktoriálním chorobám. To znamená, že se musí sloučit více nepříznivých podmínek, aby k infarktu došlo. Je možný nechat si udělat genetický rozbor GenScan, o kterém se tu diskutovalo.To v případě, že tě zajímá jak jsi na tom s genetickou dispozicí k infarktu (nebo třeba taky diabetu, celiakii, rakovině...). ale pokud žiješ rozumně a své srdce šetříš, konkrétně infakrtu bych se až tak moc neobávala.

  Črv 31, 2008
 • Obrázek uživatele Andrea Nitra
  Andrea Nitra (anonym)

  Môj muž má 36 a 21.9.08 prežil infark,od prvých príznakov do 2 hod.bol už v nemocniciEKG ani v krvi nemal nálezi hoci všetci tvrdili,že má infarkt vraj preto mu nemohli dať lieky proti infarktu po 6 hod dostal další myokardum a až potom sa rozhýbali,prežil má 35% postih µavej komory som rada že je s nami ale myslím že mohli sa lekári snažiť viac mali ho pod dohµadom

  Led 22, 2009
 • Obrázek uživatele duchod
  duchod (anonym)

  Zdravím vespolek, obdržel jsem animaci rad k eliminaci eventuelního infarktu. Mám to rozeslat na pokud možno co nejvíce dalších míst. Protože jsem zde nový, a samoléčbu tohoto druhu jsem zatím na sobě nezkoušel, prosil bych o váš názor. Nerad bych šířil nepravdy i když je tam nějaký odkaz na instituci, kterou neznám. Děkuji. http://mail3.volny.cz/~~12272323b0c9aa41d1c417ba3bc17baf/app/view.php?uid=3866&folder=SU5CT1g%3D%0D%0A&sort=2&search=&pos=&cachepos=12&t=1366613943

  Dub 24, 2013
 • Obrázek uživatele Zdeno
  Zdeno (anonym)

  Zdravím vás, neznate nekdo Sanzycol? Počul jsem, že by mohl pomáhat jako prevenca před infarktem. Můj otec na něj umřel a myslím, že to hrozí aj mě. Tak se chci zeptat, jestli někdo víte o tom, že by mohl pomáhat. Díky

  Pro 14, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Prodělal jsem bezpříznakový infarkt myokardu, zjistili to až při operaci bypassu, která byla indikována na základě nedostatečné funkce srdce (zjištěno koronarografií). Jestli je to dobře nebo špatně, to nevím. Zatím žiju.

  Pro 14, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama