ZÁSADY PRVNÍ POMOCI: VÍTE, CO DĚLAT V PŘÍPADĚ NEHODY?

Nečekaný úraz nebo zdravotní komplikace může v životě potkat každého z nás. Proto je důležité vědět, jak se v takové situaci zachovat. Včas a správně podaná první pomoc může výrazně zmírnit důsledky vážných úrazů, nebo dokonce zachránit lidský život.

Jak reagovat v případě nehody a co všechno by nemělo chybět v lékárničce, radí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.

Co je to vlastně první pomoc?

První pomoc je soubor postupů a opatření, které můžete osobě při úrazu či nemoci poskytnout. Jde vlastně o stabilizaci zdravotního stavu raněného do doby, než je mu poskytnuto lékařské ošetření. Je poskytnutí první pomoci povinnost? Pokud nejste v přímém ohrožení života vy nebo někdo jiný, tak ano. Tuto povinnost mají i osoby, které absolvovaly školení první pomoci – mezi tyto osoby patří vlastníci řidičského oprávnění, zdravotníci či sportovní instruktoři. Pokud jste absolutní laik, za poskytnutí první pomoci se považuje i bezodkladné přivolání zdravotní pomoci. Při neposkytnutí první pomoci v případech, kdy je to možné, se dopouštíte trestného činu. Typickým příkladem neposkytnutí pomoci je ujetí z místa dopravní nehody, a to i bez ohledu na to, jak jsou zranění závažná.

Hlavní zásady první pomoci

Pro některé je poskytnutí první pomoci samozřejmostí, pro jiné ne. To ale nemění nic na tom, že se v takové situaci může ocitnout každý z nás. Ve stresu a pod tlakem se stává, že člověk ztratí hlavu a neví, co dělat. Nikdy tak není od věci si základní postup poskytnutí první pomoci zopakovat.

 

 1. Zhodnoťte situaci. I v případě vážné situace je důležité se v první řadě zorientovat v tom, co se stalo a zjistit, kolik je na místě zraněných. Pokud je na místě více zraněných, je nutné se nejdříve věnovat těm s nejvážnějším poraněním.
 2. Zachovejte bezpečnost sobě i svému okolí. Ujistěte se, že v okolí nehody nehrozí další rizika pro zraněného ani pro vás. Buďte obezřetní a v případě autonehody označte prostor výstražným trojúhelníkem. Bezpečnost zachránce je prioritou, pokud je ohroženo naše zdraví, nejsme povinni se riziku vystavovat.
 3. Zjistěte rozsah vážnosti zranění. Vždy je nutné zjistit stav životních funkcí raněného, tedy jestli dýchá a je při vědomí. Stav vědomí zjišťujte nejprve oslovením, poté případně zatřesením ramena. Jestliže raněný na podněty nereaguje, zkontrolujte dýchání. „Dýchací cesty uvolníte zakloněním hlavy zraněného, případně odstraněním překážek z úst. Přiložte ucho k nosu a ústům zraněného a sledujte pohyby hrudníku,“ radí Ivana Lánová.
 4. Zahajte první pomoc. Postup při poskytování první pomoci se liší v závislosti na stavu raněného. Pokud je v bezvědomí nebo lapá po dechu, pak je na místě resuscitace. Ta se provádí nepřetržitě. Pokud se rozhodnete pro umělé dýchání, pak platí 30 stlačení hrudníku a 2 vdechnutí. Krvácení zastavíte pevným stlačením rány, u šokového stavu se dodržuje pravidlo 5T (tišení bolesti, teplo, tekutiny, ticho a transport).
 5. Přivolejte pomoc. Zkontaktujte záchrannou službu na čísle 155 nebo 112. Zachovejte klid a sdělte všechny potřebné informace: co se stalo, kde se to stalo, kolik je zraněných a jaká jsou jejich zranění.
 6. Zůstaňte u zraněného. Na místě nehody vyčkejte do příjezdu záchranné služby. Průběžně kontrolujte stav raněného, v případě potřeby poskytněte další pomoc. Pokud raněný nezačne dýchat, je potřeba resuscitaci provádět až do příjezdu záchranného sboru.

 

Štěstí přeje připraveným

K většině poranění dochází doma nebo v jeho okolí, proto by měla být lékárnička základním vybavením každé domácnosti. Jaké pomůcky a prostředky by měla obsahovat? „V první řadě zajisté přípravky k ošetření úrazů, tedy náplasti, dezinfekci a obvazový materiál,“ radí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová a pokračuje: „Dále samozřejmě přípravky na tišení bolesti, ať už ve formě tablet, mastí nebo hřejivých náplastí a obinadla.“ Nezapomeňte ani přípravky na nachlazení, horečku či zažívací potíže. „V žádné lékárničce by určitě nemělo chybět aktivní uhlí, které univerzálně pomůže při běžných zažívacích potížích i při otravě,“ radí Ivana Lánová. Další obsah uzpůsobte potřebám domácnosti – při častých alergiích se vybavte antihistaminiky, případně dalšími léky na specifické problémy, které vás trápí.

Ivana Lánová na závěr radí: „Pravidelně užívané léky na lékařský předpis skladujte odděleně, aby si je omylem nevzal někdo jiný. Stejně tak byste celou lékárničku měli uchovávat v chladu, mimo dosah malých dětí a domácích mazlíčků.“

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Máte v článku dost podstatnou chybu. Pomoc je třeba přivolat jako první, a ne až po resuscitaci. Kdo je autorem? Jak může někdo, v tak vážné věci radit, když jak je vidět, o ní nic neví. A ani není tak inteligentní, aby si pořadí důležitosti sám odvodil. Kde bere ten člověk tu drzost, že svým blábolem je schopen ohrozit něčí život? Smutné!

  Črv 09, 2021
 • Obrázek uživatele děda
  děda (anonym)

  Eva: plně s Vámi souhlasím. Ale jen tak mně napadlo, že když se někde proslýchá cosi, že po Kovidu nebude nic stejné jako dřív, jestli nejde už o tuto změnu. Pak bych ale čekal podrobnější doplnění. Jako například že: se nejprve zjistí zda má postižený doklad o očkování nebo testu, když nemá zavolá se perzonál k otestování, bude-li pozitivní zajistí se potřebná karanténa, teprve poté se provede už bez rizika resuscitace, poté se zavolá rychlá pomoc. Ale asi si to představuji špatně, vůbec nejsem odborník, rozhodně si přeji aby prozatím takto ani podobně nikdo nepostupoval.

  Črv 09, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama