Reklama

Oslabené imunitě lze předejít užíváním laktobacilů

Oslabení imunity je v podzimních měsících častou příčinou mnoha onemocnění. Lze mu předcházet pomocí laktobacilů a dalších probiotik. O prospěšnosti těchto mikroorganismů pro lidské zdraví hovořil před novináři Martin Nouza z Centra klinické imunologie v Praze.

Účinek laktobacilů a probiotik bývá podle něj rychlý a znatelný. "Ať už je to otázka zlepšení vyprazdňování, trávení, dobrý pocit, který se dostaví, odstranění únavy, zlepšení vitality a nakonec i menší nemocnost," říká. Vhodné je i jejich preventivní užívání.

Základním zdrojem laktobacilů jsou produkty mléčného kvašení, například jogurt. Tyto výrobky však podle Nouzy mnohdy nestačí, navíc v nich mohou být obsažena různá antibiotika, která prospěšné mikroorganismy ničí. "Z mé praxe vidím, že je mnohdy užitečnější použít doplňky stravy ve formě tablet obsahující správně vybrané a vyvážené kombinace těchto látek," doporučuje.

Nejvíce imunitních buněk v lidském těle se soustředí v trávicím traktu, konkrétně ve střevech. Proto je důležité zbavovat se virů, plísní a kvasinek, které správnou funkci trávení ohrožují a imunitní buňky ničí. "Růst těchto škodlivých látek omezují právě probiotika," řekl Nouza.

Nepřítelem probiotických mikroorganismů jsou různé hormonální přípravky, steroidy, konzervační látky, alkohol, kouření, ale i stres, a vyčerpanost. V případě takových zátěžových situací je podle Martina Nouzy třeba přísun laktobacilů do těla zajistit z vnějších zdrojů.

Reklama

Patrik Kubas - ČTK

Reklama

Komentáře

Hynek (So, 22. 10. 2005 - 19:10)
Hodně jsem v poslední době četl nejen o probioticích /laktobacilus a bifidobakterie/, ale i o prebioticích /inulín/, které prý zajišťují, aby se probiotika ve střevech udržely a dále se rozmnožovaly. Řešil jsem to tak, že jsem si kupoval Laktobacilus tablety a k tomu máslo Alfa vital s inulinem, abych si doplňil obojí. Teď jsem objevil tablety Unimilk, které probiotika i prebiotika obsahují navíc i s kozím biomlíkem. No konečně, že to někoho napadlo.
Bohumil (Út, 27. 5. 2008 - 17:05)
Je chválihodné, že jste pro sebe něco udělal.Bohužel,laktobacily v tabletách,jsou tací unavení stařečkové ( expirace 2 roky )Nějakou práci udělají, ale žádný zázrak.Vím oproduktu s živými laktobacily ( 4 druhy )s expirací 7 měsíců). Jsou tam i ß glukany a mnoho vitamínů a minerálů. Pokud Vás to zajímá, sdělím více na adrese:bjaeger"tiscali.cz
Monika (Út, 21. 11. 2017 - 12:11)
Co se tyce obsahu prospesnych bakterii, doporucuji cessky PRODETOX. Podrobna recenze zd na mem blogu --- https://www.slimming.cz/prodetox-detoxikacni-napoj-recenze/
Markéta (Ne, 19. 9. 2021 - 09:09)
Myslíte si, že probiotika pomáhají k lepší imunitě? Já i dcerka jsme často nemocné. Nechci však kupovat nějaké umělé vitamíny v prášku.
Dita (St, 22. 9. 2021 - 14:09)
To ani nemusíte, probiotika a prospěšné vitamíny pro tělo je nejlepší přijímat hlavně v potravě. Proto je dobré zařadit dostatek ovoce a zeleniny. Pokud se jedná o probiotika, tak doporučuji fermentovanou zeleninu, která je na jejich obsah bohatá.
Markéta (Čt, 23. 9. 2021 - 22:09)
To je kvašená zelenina?
Dita (Pá, 24. 9. 2021 - 17:09)
Ano, jedná se o kvašenou zeleninu. Doma pojídáme fermentovanou zeleninu ve formě kimchi opravdu ve velkém. Manžel to tehdy dovezl z Jižní Koreje a dost nás to oslovilo. Registrovala jsem nás do kimchiclub .cz , odkud nám chodí pravidelně domů zásoba kimchi za zvýhodněnou cenu.
Reklama