Reklama

Probiotika a prebiotika pro zdravou střevní mikroflóru

Probiotika jsou živé mikroorganismy přidávané do potravin nebo do potravinových doplňků, které příznivě ovlivňují zdraví jejich konzumenta zlepšením rovnováhy jeho střevní mikroflóry. Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy selektivně podporující růst nebo aktivitu těchto prospěšných mikroorganismů v tlustém střevě.

Probiotika jsou vybírána především mezi druhy mléčných bakterií rodů Lactobacillus a Bifidobakterium. Nejčastěji používané jsou Lactobacillus acidophilus a Bifidobakterium bifidum.

Tato prospěšná mikroflóra znesnadňuje jiným patogenním mikroorganismům pomnožení ve střevech. Tyto bakterie jsou navíc vybaveny mechanismy, kterými detoxikují škodlivé složky tráveniny.

Konzumace probiotik má mnoho zdravotních přínosů:

  • Ustavení nebo obnovení zdravé střevní mikroflóry, která mohla být narušena užíváním antibiotik, hormonů či nevhodnou kyselinotvornou stravou s převahou jednoduchých cukrů a chemických látek.
  • Zvýšení odolnosti střeva proti choroboplodným mikroorganismům vyvolávajícím průjmy.
  • Snížení hladiny celkového a škodlivého LDL cholesterolu.
  • Snížení tvorby takových bakteriálních enzymů v tlustém střevě, které mají mutagenní účinky a mohou vyvolávat růst nádorů.
  • Zmírnění nesnášenlivosti vůči mléčnému cukru laktóze u osob postižených mléčnou intolerancí.
  • Posílení imunitního systému.
  • Zvýšené vstřebávání vápníku.
  • Syntéza některých vitamínů (K, B)

Reklama

Probiotika čelí problému, jak přežít průchod žaludkem a tenkým střevem a dlouhodobě se usídlit v tlustém střevu. Konzumace proto musí být pravidelná, dlouhodobá a v dostatečných dávkách.

Pro podporu růstu žádoucích mléčných bakterií v tlustém střevě je vhodné užívat nestravitelné oligosacharidy, které vytvářejí v tlustém střevě substrát pro růst zdravých mikroorganismů. Tyto oligosacharidy se nazývají prebiotika a mezi nejvíznamnější přírodní oligosacharid patří inulin.

Na inulin jsou bohaté především kořeny čekanky, topinambury, česnek, pórek a cibule.

Zpracováno podle knihy Funkční potraviny (Pavel Kalač, nakladatelství Dona)

Reklama

Komentáře

Simona Hrbáčková (Út, 20. 9. 2005 - 19:09)
Objevila jsem teď v naší lékárně v Břeclavi (na poliklinice), že se prodává kombinovaný výrobek s Bifidobakteriema, Laktobacilem i Inulinem navíc je v základu kozí mlíko, takže probiotická i prebiotická bomba. Nazývá se Unimilk a zaplatila jsem za něho 195 korun českých. Dělá moc dobře mojí neteři, která trpí na špatné zažívání a důležité je, že to nesmrdí kozinou. Tak se mně to hodně líbí. Zdravím, Simona
Hanka (Čt, 15. 3. 2007 - 13:03)
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda probiotika mohou mít nějaký vliv na hormonální antikoncepci?
Alena (Pá, 15. 2. 2008 - 22:02)
O tom, že by měly probiotika vliv na hormonální antikoncepci jsem neslyšela, ale myslím, že tam spojitost určitě nebude. Zkoušela jsem i jiná probiotika a jogurty, ale ne všechny mají tak vysoký obsah prospěšných bakterií. Probian má prý v každé tabletě 10 miliard.
Lenka (Pá, 15. 2. 2008 - 23:02)
Jenže je také mnoho lidí, kterým mléko a mléčné výrobky nechutnají, popřípadě jsou na ně dokonce alergičtí.
Proto byla vyvinuta českou společností probiotika InClever, která byla Společností pro probiotika a prebiotika označena jako nejsilnější perorální probiotikum pro děti a adolescenty na našem trhu. Jsou ve formě malých cucavých barevných tabletek s krabičkou klik-klak. O podrobnosti si můžete napsat na pas.sun"seznam.cz
Návštěvník (So, 16. 2. 2008 - 09:02)
ja trpela na mykozy a nyni co beru dva mesice biopron tak jsem uplne v klidu (mela jsem mykozu prakticky porad) ..ucinny byl asi hned po zacatku uzivani-od doby co jsem vzala prvni tabletku tak jsem byla o.k
Návštěvník (Po, 3. 3. 2008 - 08:03)
taky beru biopron na mykozu a zlepšení je značně znát,konečně mám pokoj :)
Therezka (Pá, 23. 5. 2008 - 12:05)
chci se zeptat můžou mi probiotika pomoci ke zdravé pleti?pleť souvisí s činností střev a jiných orgánů,je možné touto cestou si zlepšit zažívání i pleŤ?
vlada (St, 2. 7. 2008 - 09:07)
manželka jako astmatička-alergička léčená 30 let je několikrát do roka přeléčována antibiotiky-vždy s gyn.problémy-výtokem.2 měsíce užívá bion 3 a přestože pro komplikace infekčního rázu -otitis media recidivans s perforací bubínku brala již 2x opět antibiotika,po gyn.stránce je v pořádku
pajka (So, 27. 9. 2008 - 14:09)
Já mám nejlepší zkušenosti s výrobkem NUTRA BONA SYMBA. Každé ráno si připravím výborný koktejl a v něm nemám jen správné probiotika, ale taky spoustu vitamínů, minerálů a beta glukany. Je skvělý na posílení imunity celé naší rodiny. Po roce užívání Nutra bony moje děti letošní jaro i léto strávily bez léků na alergie. Můžu doporučit všem. Na našem trhu je to unikátní věc. Podívejete se na www.nutrabona.org
Lenka (So, 27. 9. 2008 - 15:09)
ja mam vybornou zkusenost s preparaty firmy Energy. Take maji probiotika + chlorella dohromady v kapsli. podivejte se na jejich stranky www.energy-nature.blog.cz
Daniela (Po, 10. 11. 2008 - 22:11)
Probiotika mi doporučila moje obvodní lékařka následně po antibiotikách. Zda posílily můj organismus nedokazu odhadnout, ale zafungovaly perfektne na moji dlouholetou chronickou zacpu. Od té doby pouzivam misto "drsnych" projimadel pouze probiotika (Lactocare, protoze obsahuje i vlakninu a nemusi se skladovat v lednici) a mohu vrele doporucit vsem,kterí trpi stejnymi problemy.
Iveta (Ne, 28. 12. 2008 - 13:12)
Ctěla bych se zepat, zda-li máte někdo zkušenosti s užíváním přípravku Lactobacillus acidophilus - LACTOSEVEN s ohledem na "chození na velkou". V dostupných informacích o tomto preparátu je mj. uvedeno, že pomáhá jak při průjmu, tak i zácpě. V mém případě však způsobuje každodenní "chození na velkou" blížící se spíše první variantě. Máte někdo podobné problémy? Děkuji Vám za reakce.
Honza (Ne, 28. 12. 2008 - 14:12)
Nevím, nedokážu fundovaně odpovědět. Vím jen, že by tyto látky měly pozitivně působit na střevní mikrofloru. Osobní zkušenost však nemám.
Jitka (Po, 29. 12. 2008 - 11:12)
Lactobacilus užívám denně, ale zvláštní změny nepozoruji.
Anna (St, 3. 6. 2009 - 10:06)
Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit, v jaké potravině se probiotika vyskytují ve větším množství? Jsou obsažené v bílém jogurtu? Děkuji!
Kristýna (Po, 8. 6. 2009 - 14:06)
Probiotika se nacházejí zejména v mléčných výrobcích jako jsou jogurty, ale musí to být na nich uvedeno, některé jsou vyrobeny tak že po procesu kysání se teprve tepelně ošetřují, což mikrofloru zničí. Nejvíce se pak vyskytují v kefíru a různých probiotických nápojích, tvarohu, ale i třeba v mléčně kysaném zelí.
JANA (Ne, 18. 10. 2009 - 22:10)
chci se zeptat můžou mi...Já trpěla na akne v oblasti brady,to je typické při špatné funkci střev,beru denně 1 cps. Biopron už půl roku a jsem zcela bez problémů,navís mám po problému s gynekologic. potížemi- mykozami, na plet uživá preventivně toto i ma dcera v ppuberte a plet ma mnohem lepší
Lukáš (Po, 17. 5. 2010 - 22:05)
Lactobacilus užívám...Jaká probiotika užíváte,jak dlouho?
Lukáš (Po, 17. 5. 2010 - 22:05)
Dobrý den, mohli byste mi...Dobrý den,probiotika jsou obsaženy v mnoha potravinách,bohužel ne v takovém množství dostatečném pro řešení vzniklých potíží,pouze jako hodně dlouhodobá prevence.
Navíc většina důležitých kmenů neprojde trávicím traktem,což je hodně důležité.
ingrid (St, 12. 12. 2012 - 10:12)
Já užívám už nějaký měsíc probiotika od biopronu a můžu je vřele doporučit.Měla jsem občas problémy se zažíváním a to se mi hodně zlepšilo, navíc jsem zatím nebyla nemocná, pokud nepočítám jednu rýmu.
A přijde mi, že se mi i díky nim zlepšila pleť.Firma dělá probiotika i pro děti,neteři pomáhaly při bolení bříška jejich probiotické kapky
Dana (St, 12. 12. 2012 - 19:12)
Než všechna ta probiotika v jogurtech (jsou to bakterie kultivované z výkalů úplně zdravého člověka, přísahali technologové ve výrobě jogurtů, když už byli přinuceni mluvit na kameru), lepší je jíst vitamín B jako B-komplex, kyselinu listovou, a je po problémech s výběrem.
Lucka (Ne, 6. 7. 2014 - 22:07)
Zrovna nedávno jsem četla článek o tom, jestli probiotika opravdu pomáhají. Upřímně mě překvapuje, že se touto otázkou ještě někdo zabývá, po tom, co bylo několika různými studiemi dokázáno, že probiotika mají svůj velký vliv na zdraví člověka. Já sama je nasazuji kdykoli nastane nějaký problém, ať už náhlá antibiotika, problémy s trávením nebo kvasinkové infekce. Kolikrát když to někomu řeknu, tak se mě ptá, kolik různých druhů probiotik si kupuju, ale o tom to není, já mám doma vždycky jenom biopron forte, což jsou ty klasický probiotika, na nic zvlášť zaměřené a fungují na různé problémy.
Marie (Ne, 10. 1. 2016 - 20:01)
My našli klid až s kapkami Coliprev. Jsou super, slaďoučké a ještě ten den byly znát pokroky. A hlavně pomáhají dlouhodoběji, ne jako fenykl, masáže a další babské rady, které jsme do té doby praktikovali ...
??? (Ne, 10. 1. 2016 - 21:01)
Hlavně aby jste se po těch poserbiotikách pořádně nepo....?
Hana (So, 3. 2. 2018 - 14:02)
Taky mám s probiotiky skvělou zkušenost. Nasazuju je i děckám při průjmech nebo když mají antibiotika. I třeba při rýmě je dobrý brát probiotika, protože rýma je prý známka toho, že ve střevech něco špatně funguje.
Máca (Ne, 4. 2. 2018 - 20:02)
Dobrý sou probiotika Probio C+D, mají navíc i vitaminy. Sou skvělý při antibiotikách.
Hana (Po, 12. 2. 2018 - 20:02)
Dobrý sou probiotika Probio...To je dobrý, že tam sou i ty vitaminy. Pohledám na netu. U nás probiotika používáme hodně.
Andrea (Út, 10. 4. 2018 - 22:04)
Vážení, dovolte abych se s vámi podělila o svou zkušenost... Pokud hledáte probiotika s prebiotickou složkou, pak doporučuji OMX probiotika. Ta jsou vhodná i pro pacienty s citlivým trávicím ústrojím.
Brrrr (St, 11. 4. 2018 - 17:04)
To jste zase něco dali těm bláznivejm slepičkám? Vždyť se z tomo mohou posr... protože tomu nerozumějí a jenom aby byly IN tak jsou schopny žrát i sušený kozí bobky! Jen když jím někdo řekne, že je to zdravý!
Blanka (Po, 14. 5. 2018 - 07:05)
Andreo, jak dlouho se ta OMX probioka mohou preventivně užívat? Je tam nějaké časové omezení?
Andrea (Pá, 1. 6. 2018 - 22:06)
Dívej, jako na to užívání se raději podívej přímo na jejich web, tam najdeš nejpřesnější info...
LussyB (St, 30. 10. 2019 - 09:10)
Od sestry dcera měla velké problémy s průjmy, které se jí pořád dokola opakovaly. Doktorka jim poradila probiotika a krásně se jí vše srovnalo.
Reklama