Reklama

Nechte si zkontrolovat svá játra

Společnost Synlab Česká republika představila před několika týdny unikátní preventivní program Zdraví národa, v němž si mohou lidé nechat zkontrolovat játra. Původně pilotní program nyní díky velkému zájmu pacientů i praktických lékařů vstupuje do celorepublikové působnosti a zároveň se o čtrnáct dní prodlužuje.

„Již od počátku, kdy jsme preventivní program spustili, zaznamenáváme o něj velký zájem. Ačkoli byl původně v první fázi plánován pouze jako pilotní pro Prahu a Brno, zájem široké veřejnosti nás přiměl jej již nyní rozšířit do celé republiky, a dát tak všem obyvatelům příležitost nechat si ověřit zdraví svých jater,“ říká Kateřina Štolcová, tisková mluvčí projektu Zdraví národa. První část programu, zaměřená na játra, se navíc o čtrnáct dní protáhne, lidé tak budou mít šanci nechat si vyšetřit játra až do 14. března 2014.

V prvních třech týdnech programu navštívily odběrová místa společnosti synlab v Praze a Brně stovky zájemců, kteří si nechali odebrat krev, potřebnou k vyšetření. Výsledky se následně odesílají poštou na adresu pacienta.

V dalších čtvrtletích se potom stejný preventivní program zaměří na slinivku, ledviny, hospodaření s minerály a okultní krvácení ve stolici, které indikuje možnou rakovinu tlustého střeva.

„Tímto preventivním programem jsme se rozhodli nejen podpořit péči Čechů o vlastní zdraví, ale také poukázat na význam laboratorního vyšetření,“ říká Miroslav Herden, generální ředitel společnosti synlab pro Českou republiku. Jak dodává, vyšetření jsou pro všechny zájemce bezplatná, nehradí je ani pojišťovny, ale plně společnost synlab. „Každý, kdo od 28. ledna do poloviny března 2014 navštíví odběrová pracoviště společnosti synlab, dostane o probíhajícím preventivním programu informace a bude mít možnost se do něj zapojit. Výsledky vyšetření poté dostane poštou. Pokud se v testech ukáže, že játra pacientů vyžadují další péči, bude pacientovi doporučeno navštívit jeho praktického lékaře a výsledky s ním konzultovat,“ vysvětluje program Miroslav Herden. Součástí preventivního programu jsou také internetové stránky www.zdravinaroda.cz, kde se všichni mohou dozvědět více informací o významu jater, jejich nemocích, ale také o způsobu jak o ně pečovat.
Společnost synlab se chce touto cestou podílet na prevenci závažných onemocnění v české populaci a zároveň poukázat na význam kvalitních laboratorních vyšetření pro efektivní léčbu. Kvalitní laboratorní vyšetření je totiž na začátku cesty k záchraně lidského života a zdraví.

Reklama

Začínáme s játry, opomíjeným orgánem

První oblast, na kterou se preventivní program zaměřil, jsou játra. Ta jsou často opomíjeným orgánem a lidé mají pocit, že o ně není potřeba pečovat, nebo že o ně pečovat nelze. Navíc - nemoci jater přímo nebolí a jejich projevy se navenek objevují až později, což může vést k mylnému dojmu, že játra „vydrží všechno“. Opak je pravdou. Ačkoli jsou játra velmi regenerativní orgán, moderní civilizace je nadměrně zatěžuje. A to nejen alkoholem. Do těla dostáváme velké množství cizích látek, jedů, ale také léčiv, či mnoho nevhodného jídla, a s tím vším si právě játra musí poradit. Patří tak mezi nejvíce namáhané orgány v těle. Jejich vyšetření je tedy logické.
Testy, které společnost synlab v rámci pilotního zkušebního programu realizuje, pomohou odhalit skutečný stav, v jakém se játra pacienta nacházejí - tedy nejen to, zda jsou nemocná, ale i to, zda nejsou nadměrně zatěžována. Každé takové zjištění pak může podpořit změnu chování a stravování.

Celkové výsledky ukáží, jak je na tom česká populace
Společnost synlab zároveň využije výsledků těchto plošných screeningů, aby zjistila, jak je na tom česká populace po zdravotní stránce. Každý, kdo se do programu zapojí, tak pomůže zcela anonymně ověřit skutečné zdraví českého národa. Výsledky tak velkého vzorku pacientů se stanou důležitým zdrojem informací také pro lékaře, pojišťovny a další odborníky, kteří se zdravím či nemocemi zabývají. Čtvrtletně bude synlab prezentovat souhrnné výsledky preventivního programu a poukazovat na hlavní zjištění. Díky nim by měla česká odborná veřejnost zaměřit pozornost na nejpalčivější problémy, které program odhalí.
Synlab také v rámci preventivního programu Zdraví národa připravuje další doprovodné aktivity, které by měly pomoci především pacientům orientovat se v problematice laboratorních vyšetření a pomoci jim například lépe pečovat o své zdraví. V případě jater se tak v rámci komunikace na sociálních sítích, ale také prostřednictvím médií či přímou formou komunikace v čekárnách dozvědí, jak játra fungují, jak jsou zatěžována, jak jim lze „odlehčit“, případně jak je lze léčit. Podobná kampaň pak bude provázet také všechny další orgány. Na konci preventivního programu budou mít lidé uceleného průvodce péče o své zdraví v trochu netradiční formě, když se bude věnovat nikoli povrchovým problémům, ale půjde opravdu „do hloubky“.

Všechny informace k programu, ale také k tomu jak o své zdraví pečovat a odpovědi na případné dotazy najdou zájemci na speciálně připravených internetových stránkách www.zdravinaroda.cz, a na sociálních sítích.  
 

Reklama

Komentáře

Milan (Čt, 6. 3. 2014 - 22:03)
Copak je pro lidi jen Praha a Brno?kde najdeme mapku s místem vyšetření.Děkuji.
Marcela (Pá, 7. 3. 2014 - 10:03)
Copak je pro lidi jen Praha a...Nemohu najít žádnou informaci, kde si nechat játra vyšetřit
Andysová Miroslava (So, 8. 3. 2014 - 21:03)
Nemohu najít žádnou...I já marně hledám odběrová místa v jiných
městech než Praha, Brno, jak bylo uvedeno v
tisku Blesk.
Mirka

! (So, 8. 3. 2014 - 21:03)
Když to tak napsal Blesk, tak je to na 100% pravda. To je naprosto důvěryhodný zdroj informací.
Reklama