Reklama

Jak začít a jak postupovat s živou stravou

Kladete si otázky, jak na živou stravu? Jak ji začít aplikovat do svých stávajících jídelníčků, jak si s ní pohrát, aby byla zábavná, pestrá, abyste z ní měli radost a hlavně, aby byla pro vaše tělo a zdraví velmi přínosná?

První možné kroky, jak začít s živou stravou:
Vyměníme svou klasickou snídani (pečivo, jogurt, rohlík, salám) za jakékoli čerstvé ovoce. Ovoce může být v jakékoli formě, kusové, odšťavněné i jako zelený koktejl, tzn. ovoce plus tmavá zelená listová zelenina. Záleží to jenom na vás, co máte rádi, co vám vyhovuje.

Jak potom můžeme pokračovat dál? Myslím si, že tělu musíme dát nějaký ten čas a prostor na to, aby si na změnu tohoto ranního stravování postupně zvyklo. Takže dál pokračujte klasickým obědem, klasickou večeří, jak jste prostě a jednoduše zvyklí. Velmi podstatné je to, že už v dopoledních hodinách podpoříte své tělo v očistném procesu pomocí čerstvého ovoce. Tělo se přes noc a v dopoledních hodinách čistí a regeneruje a čerstvé ovoce tomuto procesu ještě více napomůže.

Po nějakém čase, až si na tuto snídani zvyknete, můžete zařadit druhou změnu ve své večeři. A to tak, že své klasické večerní jídlo nahradíte čerstvým salátem tvořeným zeleninou, listovou zeleninou, oříšky, semínky, avokády i rostlinnými oleji. Pokud byste měli pocit, že vás toto jídlo nemůže dostatečně zasytit, klidně si k němu dejte povařené bezlepkové pseudoobilniny jako jáhly, amarant, pohanku, quinou apod. nebo i třeba kousek klasického chleba. Chléb a zelenina, je z hlediska trávení pořád lepší kombinace než chléb se sýrem či šunkou nebo se salámem a máslem. Postupem času samozřejmě dojde k tomu, že se dokážete zbavit i chuti na tento klasický chléb. Může to být například tím, že se naučíte připravovat syrový raw chleba, který je plný výživy, enzymů...

Za prvé máme tedy ovocné snídaně, na ty jsme si už za tu dobu zvykli, pořád máme šetrně vařený vegetariánský či veganský oběd a teď už s přehledem zařazujeme čerstvé pestré zeleninové saláty na naše večeře.
Takto to může jít dál a dál, až zjistíte, že vám to takto plně vyhovuje, a nebo budete vyzkoušel a v živé stravě se svým vlastním způsobem zorientoval. Můžete také postupovat tak, že si budete dělat ovocné snídaně, dopoledne si dáte další kusové ovoce, na oběd ony zeleninové saláty s namočenými ořechy či raw ořechovými sýry a na večeři si dáte šetrně vařené vegetariánské či veganské jídlo.

Reklama

Když už tedy budete nějakou tu dobu na ovocné snídani, s šetrně vařeným vegetarián- ským/veganským obědem a zeleninovým salátem s oříšky či semínky k večeři a najednou dostanete chuť na klasický sýr, tak si jej prostě dejte. Vůbec to neřešte, netrapte se tím, neobviňujte se tím, je to prostě přirozený vývoj, i toto k tomu patří. Vůbec si to nemějte za zlé. Samozřejmě i na toto existuje řešení. V rámci živé stravy se dají vytvořit úžasné, výborné raw sýry, které jsou tvořeny semínky, oříšky a dalšími pochoutkami.

Takže jsme si nastínili, jak by mohl přechod a postupné začleňování živé stravy do našich jídelníčků začínat, jak by mohl probíhat. Znovu připomínám, že vše musí být postupné a pomalé, protože při rychlém přechodu na stoprocentně syrovou rostlinnou stravu se mohou vyskytnout kolikrát i docela nepříjemné detoxikační symptomy.

Chci vám ještě znovu připomenout jednu podstatnou věc, a to že živá strava není žádné dogma. Nejde o to, abychom na živou stravu přešli hned, co nejrychleji, a aby naše jídelníčky tvořila jen stoprocentní syrová rostlinná strava. Člověk si musí uvědomit další důležitou věc, a to takovou, že my jsem v podstatě zvyklí, si jídlem uspokojovat své emoce. Hlavně v případě nějakého nezdaru, v případě stresu či jiného vypětí, nebo naopak v případě velkého úspěchu, kdy velmi rádi v takových situacích chodíme do restaurací a hodujeme, co hrdlo ráčí. Proto nikdy tvrdošíjně netrvejte na tom, že musíte za každé situace setrvat jen na syrové rostlinné stravě. Pokud se vám daří ji každý den z většinového množství zařadit do svého jídelníčku, už to je obrovský úspěch. Když pak ve vašem životě nastane situace, která si bude z hlediska zátěže na vaši psychiku vyžadovat malé uspokojení vařeným jídlem, s chutí si jej dejte! Dojde u vás k uvolnění napětí a vy se pak zase můžete příští den vrhnout s nadšením zase na většinové množství živé stravy. To, že si dáte to vařené jídlo, vůbec neřešte. Prostě jste zrovna danou situaci potřebovali takto vyřešit a uspokojit své chutě, které takovýmto způsobem řešení zatěžkávacích zkoušek máme odmalička vytrénované. Takže udělejte tlustou čáru, žádné zbytečné výčitky a jedeme dál.

Zdroj: Eva Peršinová - Raw foof jako zážitek, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Reklama