Reklama

Ostropestřec mariánský pro ochranu a léčbu jater

Ostropestřec má dlouhé tradiční léčebné využití při ochraně a léč¬bě jater. Při této indikaci je používán již déle než 2 000 let.

Zatímco   starořecký lékař Dioskorides doporučoval semeno ostropestř ­ce proti hadímu uštknutí, jiní v něm rozeznali účinný lék na játra. Římský přírodní léčitel Plinius napsal, že šťáva z rostliny podporuje "odtok žluči".

Vlivný britský bylinář 17. století Nicholas Culpeper doporučoval ostropestřec při žloutence, projevující se žloutnutím kůže a bělma očí.

Američtí eklektici 19. století, předchůdci dnešních přírodních léčite­lů, předepisovali ostropestřec při léčbě onemocnění jater, křečových žil, menstruačních potíží a onemocnění ledvin.

Homeopaté používají mikrodávky této byliny při poruchách jater, žlučových kamenech a křečových žilách.

Reklama

Léčebné využití

Roku 1968 izolovali němečtí vědci ze semen ostropestřce tři látky mající ochranný vliv na játra: silibinin, silidianin a silikristin. Těmto látkám se souhrnně říká silymarin.

Silymarin má na játra hned několik léčebných účinků. Váže se na receptory na membránách jaterních buněk, které propouštějí jedovaté látky, a tím zabraňuje jejich vniknutí do jaterní tkáně. Je to silný an tioxidant, který chrání jaterní buňky před chemickými procesy zodpovědnými za většinu poškození. Dále povzbuzuje obnovu poškozených buněk jater a posiluje imunitní systém.

Medicína potřebuje pro játra dobrý ochranný prostředek. Játra poškozuje mnoho nemocí, mezi nimi například cirhóza, otrava houbami a hepatitida typu A, B a C. Lékařská věda bohužel nemá moc prostředků, které by mohla lidem s onemocněním jater nabídnout.

U žloutenky (hepatitis) lékaři doporučují odpočívat a zdržovat se činností, které by mohly játra dále poškodit, jako je například pití alkoholu nebo užívání drog. U otravy houbami je oficiální způsob léčby často neúspěšný a končí smrtí pacienta. U cirhózy mohou lékaři nabídnout jen úlevu od neodvratných následků.

Výzkum porvrdil, že výtažek z ostropestřce léčí všechny jmenované indikace bezpečně a účinně. Komise, která vyhodnocuje léčivé rostli­ny pro německou obdobu FDA, schvaluje výtažek ostropestřce k léčbě onemocnění jater.

Hepatitida . Několik evropských studií zjistilo, Že při porovnání paci­entů, kteří nedostávali silymarin, s pacienty, kteří jej dostávali, se druhá skupina uzdravila rychleji. V jedné italské studii dostávalo 20 lidí se žlou­tenkou buď léčebně neaktivní placebo, nebo silymarin. Lidem užívají­cím ostropestřec se játra normalizovala lépe a rychleji.

Otrava houbami . Muchomůrky jsou velmi jedovaté houby a jejich jed napadá právě játra. Každý rok můžete ve sdělovacích médiích najít zprávy o vážném onemocnění a popřípadě i smrti lidí, kteří sbírali a jedli divoce rostoucí houby, aniž by byli schopni je správně určit.

Bez včasného lékařského ošetření nastává smrtelná otrava muchomůr­kami až v 50 procentech. Klasická lékařská péče (živočišné uhlí) některé životy zachrání, ale průměrná úmrtnost se stále pohybuje kolem 40 procent. Silymarin pravděpodobnost záchrany otrávených osob značně zvyšuje.

Sylimarin  vlastně zabraňuje jedu z muchomůrky proniknout do jater­ních buněk. V jedné německé studii byl 60 lidem podán silymarin poté, co omylem snědli muchomůrky, a nikdo z nich nezemřel. V jiné německé studii byla z 205 lidí otrávených muchomůrkami 189 lidem poskytnuta standardní lékařská péče a 161idem byl podán silymarin. Ze 189 lidí jich zemřelo 24 procent, zatímco ve skupině, kde lidé užívali silymarin, nezemřel nikdo.

V jedné širokospektrální evropské studii zkoumali vědci 220 přípa­dů otrav muchomůrkami, ve kterých byli pacienti léčeni silymarinem. Úmrtnost dosáhla 13 procent, což je značně menší procento, než je tomu u standardního lékařského ošetření.

Cirhóza.   Několik studií se shodlo na tom, že ostropestřec stabilizuje funkci jater u lidí postižených cirhózou. V jedné studii bylo 170 lidem, z nichž 91 trpělo cirhózou způsobenou nesmírným užíváním alkoho­lu (u ostatních se cirhóza vyvinula z jiných příčin) - podáváno buď place­bo, nebo 200 miligramů extraktu ostropestřce třikrát denně. Po čtyřech letech zemřelo 31 lidí ze skupiny užívající placebo. Ve skupině užívající ostropestřec zemřelo pouze 18 lidí.

Jiný průzkum provedli skandinávští vědci na 97 alkoholicích s poško­zenými játry, ale dosud bez cirhózy. 47 lidem byl podáván silymarin po uobu 4 týdnů. V porovnání s lidmi užívajícími placebo se u lidí užíva­jících silymarin zjistilo výrazné snížení několika jaterních enzymů, které byly předtím neobyčejně vysoké. Vědci učinili závěr, že silymarin má značný potenciál ke znovuobnovení normální funkce jater.

Poškození jater způsobené užíváním drog . Alkohol není jedinou drogou, která může poškodit játra. V dostatečně vysokých dávkách můžou játra poškodit i běžné léky, jako je například acetaminofen.

Při jednom laboratorním pokusu ochránil silymarin játra zvířat, kte­rým byly podávány velké dávky acctaminofenu. V dalších studiích doká­zala stejná látka předejít vzniku poškození jater spojeného s antibiotiky, antidepresivy a léky podávanými proti psychózám.

Poškození jater způsobené jedy.   Vědci zjistili, že silymarin dokáže minimalizovat poškození jater, které bylo vyvoláno jejich dlouhodobým vystavením vlivu několika jedovatých průmyslových látek. Při jednom pokusu bylo pracovníkům s poškozenými játry následkem toluenu a xylenu podáváno 140 miligramů silymarinu třikrát denně po dobu jednoho měsíce. Výsledkem léčby bylo podstatné snížení jaterních enzy­mů, které byly před léčbou abnormálně vysoké.

 

Zdroj: Michael Castleman – Velká kniha léčivých rostlin, nakladatelství Levné knihy

 

Reklama

Komentáře

helena1 (Pá, 13. 11. 2009 - 09:11)
Ostropestřec je moje záchrana , měla jsem na játrech cisty a podávání asi půlroční kůry (čaj z ostropest.) není po nich ani památka. Prosím o informaci, kde bych mohla získat sušený kitzol, neboli strčej hajní. Díky
mostecky (Čt, 19. 11. 2009 - 08:11)
Vaše informace o Ostropetřci je široká. Neobsahuje však konkrétní aplikaci, která bývá často nesmyslná.
Více na p. [email protected]
an (Čt, 19. 11. 2009 - 18:11)
V lékárně existuje celá řada přípravků.
petty (Čt, 14. 1. 2010 - 22:01)
Ostropestřec je opravdu účiná bylinka,člověk nemusí mít zrovna cirhózu,aby jí využil.Játra jsou filtr v těle a je vždy dobré je podpořit.Bylinky mi vůbec začaly hodně pomáhat.Hodně jsem se dozvěděla na kurzu pana Petra.Jestli chcete koukněte na dobrykurz.webnode.cz .
Petty
petty (Čt, 14. 1. 2010 - 22:01)
Ostropestřec je moje záchrana...Paní Heleno,pokud scháníte nějaké bylinky, spojte se s bylinářem Petrem na www.saman.estranky.cz .Je solidní,určitě Vám poradí. Petty
Pavel (So, 6. 2. 2010 - 19:02)
http://www.zdraviprotebe.cz/ostropestrec-mariansky/d-71082/
Laura (So, 6. 2. 2010 - 19:02)
Ostropestřec používám nejméně 2krát za rok v přípravku SIMEPAR, vždy se mi znormalizují jaterní testy. Je to vyzkoušené a otestované FN Olomouc.
x (So, 6. 2. 2010 - 21:02)
Ostropestřec používám nejméně...tady je nějaký text alert('chachacha!');
Granvin (Ne, 7. 2. 2010 - 14:02)
Ostropestřec používám nejméně...Pokud máte jaterní testy, které potřebují znormalizovat, tak by bylo dobrý dělat víc než brát dvakrát do roka ostropestřec.
Janica (Po, 8. 2. 2010 - 07:02)
Ostropestřec jsem si vypěstovala sama na zahradě ze semínek koupených v lékárně (už to ale dělat nebudu, z jednoho semena vyroste rostlina kolem metru vysoká, na sklizeň semen je třeba mít pořádné rukavice - je to bodlák - ale krásný). Bylo s tím plno práce a teď až sleze sníh, budu lítat po zahradě a ničit to všude, kde se to nedej bože vysemenilo. No, ty semínka žvýkám celá - každý večer asi tak lžičku a pak pocitvě zapiju vodou, čajem. Měla jsem zvýšené jaterní testy, tak teď na jaře se nechám znovu poslat na krev.
Darja (Po, 8. 2. 2010 - 07:02)
Po Simeparu mám vždy dobré jaterní testy. Je to ostropestřec 70mg a skupina vit.B. teď už je i bez předpisu pod jiným názvem. Jinak se dá koupit Ostropestřec v tobolkách, nebo přípravek Flavobion, což je totéž, ale na předpis. Preventivně se tyto doplňky neberou, je to zbytečné, játra mají regenerační schopnost.
Granvin (Po, 8. 2. 2010 - 18:02)
Janica
Tak to přeju pěknou zábavu;)
Na jaře, od půlky února po další tři měsíce je nejlepší doma na léčbu jater, tak toho využijte.

I když někteří lidi neznalí důsledků doporučují opak, tak o játra je dobré pečovat preventivně několikrát do roka. Užívání jednotlivých bylin a čajů bych ale doporučoval s přestávkami - např. Tři měsíce užívat léčebnou kůru a poté na dva až čtyři týdny vynechat a zvolit jinou bylinu, případně se věnovat jinému orgánu, na který je čas.
Jana (Út, 22. 3. 2011 - 08:03)
Měla jsem špatné jaterní testy, pak jsem objevila granulovaný Ostropestřec mariánský a každý den beru polévkovou lžíci. Od té doby mám jaterní testy v pořádku, zlepšil se mi imunitní systém a celkově i metabolismus.
věrka (Út, 22. 3. 2011 - 08:03)
Užívám také Ostopestřec a mohu doporučit tento výrobek http://tinktury.cz/katalog/15_gemmoterapie/na-15-130-050_ostropestrec-mariansky-pupeny/.Játra se krásně asi čistí - mastná stolice.
Zuzana Mejsnarová (Po, 29. 8. 2011 - 17:08)
Dobrý den,ráda bych se zeptala-mám 4,5 letého syna-můžu mu podávat semena ostropestřce?Měl jaterní testy na hraně.A kolik semínke je vhodné u dětí.Děkuji Mejsnarová
PhDr. Vanešková (Čt, 9. 5. 2013 - 08:05)
Dobrý den, na játra je velmi vhodný a dobrý silymarin duo. obsahuje velké množství učinných látek napomáhající regeneraci a obnově jaterních buněk, čímž napomáhají jejich správné funkci.
ahoj (Čt, 9. 5. 2013 - 08:05)
Nejlevnější jsou semínka asi do 40kč
kupuji v vážených čajích i s kustovnicí čínskou...
ale účinnější jsou dle mně kapsle ale ty jsou drazšší - v lékárně..
ale je fakt že ostropestřec funguje
zplaskla jsem po něm asi jako I.B
Dotaz (Čt, 9. 5. 2013 - 09:05)
Mate nekdo zkusenosti z oĺejem z ostropestre?
Martenson (Po, 23. 9. 2013 - 17:09)
Ostropestřec určitě, na játra skvělá věc. Já s ním mohu doporučit přípravek Esence forte, kde je krom Sylimarinu ještě cholin, který chrání proti nahromadění tuku v játrech, inositol a vitamíny a antioxidanty. Beru ho od poslední varovné preventivky a díky bohu se mi krevní testy vrátily do normálu.
p.vanout (Po, 30. 9. 2013 - 10:09)
Děkuji moc za reakce na moje články na Osropest.mar.
Pokud by byly další konkrétní dotazy na bylinky použijte moji m.ad. p.vanout.seznam.cz.
Děkuji a pevné zdraví.
Pavel
Kariona (Ne, 24. 11. 2013 - 21:11)
Já mám zase dobré zkušenosti se sylimarinem v pilulkách Liporacin, je to v podstatě čistý ostropestřec a mně to s játry moc pomohlo. :-) Kari.
Mirek (Čt, 24. 4. 2014 - 14:04)
Ostropestřec je výborná věc, především pak ve formě oleje. Rozhodně doporučuji brát kyselinu alfa lipovou (600 mg denně). Dobrou osobní zkušenost mám rovněž s medicinálními houbami (Reishi, Cordyceps). Naopak, nemohu doporučit kurkumu, Liv 52 a Phyllanthus amauris.
Mirek (Čt, 24. 4. 2014 - 14:04)
Mate nekdo zkusenosti z...Vřele doporučuji konzumaci oleje. Ostropestřec ve formě čaje a různých tobolek není zdaleka tak účinný.
Decathlon (Pá, 30. 5. 2014 - 11:05)
Koukám, že nejsem první, kdo doporučuje Liporacin, zrovna se chystám na další očistný měsíc. Už to beru celý květen a ještě budu do prázdnin. Subjektivní dojmy - cítím se lépe:)
Jitka (Pá, 30. 5. 2014 - 13:05)
Od jakeho vyrobce je olej nejlepsi a vadi na jatra piti kavy? Dekuji
laura (Čt, 14. 8. 2014 - 14:08)
Zmiňované účinky O. M. nebyly nikdy prokázány. Uvedené informace jsou od neodborníka pro neodborníky - laiky...
Ferda (Čt, 14. 8. 2014 - 19:08)
Ostropestřec je čistě rostlinná tabletka bez chemie...
Je pravda že maximálně upravuje játra!
Jeden lékař říkal, že jeho pacient si ho pěstuje sám na zahrádce a má vzorky krve velmi výborné!!!
Helena (Út, 19. 8. 2014 - 14:08)
Využila jsem služeb paní Dinušové, ohledně terapie přikládání rukou. Tato terapie mě postupně dala do pořádku mé nervy a bolesti zad. Kontakt jsem dostala od kamaráda.Jinak je k nalezení reikivbrne.cz
petra (Po, 18. 4. 2016 - 00:04)
Když to čtu tak jsem se našla asi ve třech zmiňovaných indikacích... No, asi bych si měla jít rychle něco se silymarinem koupit.
Hanamila (St, 14. 12. 2016 - 19:12)
Je výborný k ochraně a regeneraci jaterní tkáně, má silný očistný účinek, pomáhá při poruchách trávení,
lucasice (Pá, 16. 8. 2019 - 20:08)
Dlouho jsem měla problémy s játry a celkově s trávením, od nutriční poradkyně mi bylo doporučeno tohle https://www.perlazdravi.cz/traveni--zazivani/vito-life-ostropestrec/ , beru už cca půl roku a pecka!
Epiploicum (So, 10. 8. 2013 - 22:08)
Doporučuji také web ostropestrec-mariansky.cz
1968 (Ne, 27. 12. 2009 - 21:12)
vypadá to namouduši náramně,eště chybí ňákej odkaz na ruskou babku
bóžíčku
Reklama