Reklama

Pesticidy zvyšují riziko onemocnění Parkinsonovou chorobou

Nebezpečí onemocnění Parkinsonovou chorobou je u amatérských zahradníků o devět procent vyšší než u ostatní populace. Profesionální zemědělci čelí riziku zvýšenému až o 43 procent. Ze studie provedené na univerzitě ve Skotsku vyplývá, že příčinou by mohlo být vystavení pesticidům.

Tým Anthony Seatona z Aberdeenské univerzity zkoumal rizikové faktory srovnáním 767 osob, které Parkinsonovou chorobou onemocněly, s 2000 zdravými jedinci. Po zpracování dat vyšlo najevo, že nemocní pracovali častěji s pesticidy.


"Pesticidy jsou podle našeho výsledku významný faktor, který přispívá k onemocnění a který souvisí se zaměstnáním osoby," řekl Seaton.


Skotští vědci, o jejichž výzkumu informovala agentura Reuters, vzkazují zahradníkům a zemědělcům, kteří používají pesticidy, aby při manipulaci s nimi nosili kvalitní ochranný oděv.


Mezi další významné rizikové faktory patří podle skotské studie výskyt nemoci v rodině a také úder nebo úraz, při němž osoba upadne do bezvědomí.


Parkinsonova choroba je nezvratné poškození mozkových buněk. Postihuje jedno procento lidí, většinou starších 60 let. Projevuje se i dlouho po prodělaném virovém zánětu mozku, po otravách či dlouhodobém užívání antidepresiv. Jsou popsány i poúrazové případy. Výzkumy odhalily u nemocných nízkou koncentraci dopaminu v mozkových gangliích. Dopamin je látka, která přenáší mozkové impulsy.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama