Reklama

Syndrom války v Zálivu

Syndrom války v Zálivu, komplex závažných onemocnění postihujících bývalé vojáky, kteří se zúčastnili války v Zálivu v roce 1991, skutečně existuje. Ukazují to výsledky významného britského výzkumu pod vedením lorda Anthonyho Lloyda of Berwick.

"Jestliže je u veteránů ze Zálivu dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že onemocní, než kdyby byli zůstali ve Velké Británii, pak musí vláda dříve než bude pozdě uznat, že nemoci těch, kdo prošli Zálivem, jsou způsobeny jejich tehdejším rozmístěním," řekl lord Lloyd.


Britská vláda vždy popírala existenci syndromu a odmítala všechny žádosti o veřejné vyšetřování.


Podle Royal British Legion, polooficiální organizace, která si výzkum objednala, má na 5000 veteránů velmi rozmanité symptomy a 2585 z nich, kteří mají většinou nemoc v posledním stadiu, dostávají válečnou penzi.


"Mohou být jejich nemoci popsány jako syndrom? Ano," prohlašuje lord Lloyd. "Příznaky nejsou jednotné. Ani nejsou vzácné. To, co je ojedinělé, je rozšíření a intenzita těchto příznaků."


Podle výzkumu jsou nemoci, jimiž trpí veteráni z války v Zálivu, zřejmě způsobeny spojením několika faktorů, mimo jiné jde o intenzívní očkování proti biologickému a chemickému zasažení, působení pesticidů, nervových plynů a dýmu z hořící ropy, jakož i užívání munice s ochuzeným uranem.


V dokumentu se uvádí, že jsou nezbytné doplňující studie, což však nesmí zabránit britskému ministerstvu obrany, aby přiznalo, že nemoci vyplývají z nasazení nemocných vojáků v Zálivu.


Syndrom zahrnuje symptomy jako únava, deprese, výpadky paměti, nedostatek soustředění, noční pocení, celková tělesná ochablost či problémy v sexuální oblasti. Na takovéto příznaky si stěžují veteráni z USA, Británie, Francie, Kanady a rovněž z Česka. Vědci dosud nedokázali zjistit příčinu.


V září roku 1990 odletěla do Perského zálivu česká protichemická jednotka o síle 208 mužů. Jako útvar začleněný do prvního operačního sledu se zúčastnila operací Pouštní štít a Pouštní bouře. V roce 1991 rozpoznala bojové chemické látky, ale stopy byly neznatelné. Po návratu někteří příslušníci jednotky trpěli zdravotními obtížemi.


S problémem syndromu se potýkaly i zdravotní úřady v České republice po návratu českých veteránů války v Perském zálivu. Nynější ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, tehdy pozorovatelka Lékařské komise pro vyšetřování veteránů z Perského zálivu v rámci ministerstva obrany, vyslovila názor, že prohlídky vojáků ze Zálivu nebyly provedeny důsledně. Považuje mimo jiné za chybu, že v jednotlivých nemocnicích se prohlídky lišily a navíc byly dobrovolné.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Syn (Ne, 10. 9. 2006 - 20:09)
Jelikož můj otec byl v protichemické jednotce,mám bohužel možnost vidět,jak se Česká vláda chová ke svým specialistům,po kterých něco chtěla a nyní je odkopává.To je jako kopání do prašivého psa.Havle ty prase.Nakopat Tě do prdele a Klause taky.
moebius (Út, 12. 2. 2008 - 15:02)
Podle mého názoru je tato nemoc způsobena využíváním tzv. psychologických zbraní, což je označení pro novodobé zbraně, které využívají elektromagnetické záření k ovlivňování psychiky (viz. projekt Montauk). Jsou to velice nebezpečné zbraně, které se začaly zkoumat v Německu v době 2.světové války, a které němečtí vědci dopraveni po válce do USA za účelem dalšího výzkumu, uvedli do provozu a dodnes se zkoumají účinky např. infrazvuku, využití radarových záření k ovlivňování psychiky, atd.
Chtěl bych jenom uvést, že tyto informace nemám pouze z uvedených odkazů, ale mám i nějaké vzdělání v této oblasti a můžu říct, že informace o těchto výzkumech pokládám za zcela důvěryhodné.
http://www.cibulka.com/nnoviny/nn1998/nn0198/obsah/psych/val.htm
http://www.mujweb.cz/www/totalitnisvetovlada/
AJ (St, 4. 6. 2008 - 13:06)
V knize A stopy mizí je přesný vznik této choroby..... Sidce není moc pravděpodobné, že to tak vzniklo, ale stojí za to si knihu i s na konci uvedenými zdroji přečíst!
mucule (Út, 10. 1. 2012 - 14:01)
Jelikož můj otec byl v...ano, přesně...
Klára (Ne, 29. 4. 2012 - 18:04)
Houby, měli to z toho, že neustále chlastali ty svoje sladké sračky plné aspartamu
Reklama