Reklama

Bolest vlivem držení těla

Tisíce lidí trpí bolestmi zad. Některé zádové bolesti jsou působeny nesprávným držením těla, jehož příčinou může být nošení obuvi na podpadcích. Čím vyšší je podpatek, tím více se musí prohnout páteř, a tím více se o ni musíme opřít, abychom zachovali vzpřímenou polohu. Bolesti zad způsobené podpadky mohou být eliminovány nošením obuvi se sníženou patní částí.

Obuv se sníženým podpatkem
Boty s podpadem nižším nežli vlastní podešev vynalezla dánská učitelka jógy, kterou zajímalo, jak se chová noha při chůzi. Pozorovala, že když stojíme bosky na nedlážděné zemi, třeba na trávě, zaboří se pata do země, čímž se lehcevykloní pánev, narovná se páteř a lépe se dýchá.

Obuv se sníženou patou doporučují jak lékaři, tak i sportovní experti. Snížený podpatek dovoluje, aby lidé stáli na podlaze a chodily po tvrdém dláždění, aniž se unaví nebo budou trpět bolestmi zad. Obvzlášť se to osvědčilo u těhotných žen a lidí s nadváhou.

Neměli by je nosit lidé, kteří mají problémy s Achilovou šlachou, a ti, co utrpěli nějaká poranění chodidla nebo zad, na která se již jejich těla adaptovala.

Parametry obuvi se sníženým podpadkem:
1. Široká oblast, v níž se mohou prsty volně pohybovat, a možnost přejít na obuv o půl čísla větší, vzhledem k tomu, že chodidlo přenáší tělesnou váhu.
2. Podrážka je houpavého typu, což dovoluje přenášet váhu dopředu.
3. Klenba nohy je opatřena tvarovanou pružnou opěrou.
4. Úroveň paty je pod úrovní vlastního chodidla na mírném sklonu.
5. Pata je opatřena dobře zpracovanou patní opěrkou, aby se nevykláněla mimo podrážku.

Reklama

Zdroj: Staré a nové způsoby léčení, nakladatelství Jota

Reklama

Komentáře

2K (So, 22. 1. 2005 - 19:01)
Pájo, obrate se na lékaře,který se zabývá funkčními poruchami pohybového systému-myoskeletární medicínou,po cílené terapii budete překvapena výsledkem.Doporučuji všem!
Pája (Pá, 21. 1. 2005 - 13:01)
doma,a hodně v létě chodím bosa,a záda mě bolí jako psa.Asi to nebude jen obuví.Je také napováženou,že už malé děti (učím 1.-4.roč.)mají značně zkrácené svaly a šlachy nohou.Nejsou mnohdy schopné hlubšího předklonu bez pokrčení nohou,než po kolena!!!
Pája (Po, 24. 1. 2005 - 10:01)
Děkuju za radu,budu s tím muset něco udělat.Dnes zrovna nevím,jakou si mám vybrat pozici,aby mě ta bolest trochu přešla.Každou chvíli cítím a slyším,jak mi drhnou obratle bederní páteře.
Honza (St, 18. 6. 2008 - 19:06)
Mám hyperlorózu a hyperkofózu. Doktor říká, že těžkou, ale hodně lidí se na toho doktora stěžuje, že všem říká, jak mají špatná záda atd..Já vím, že mám velice křívá záda. Mám je kulatá a prohnutá v bederní části. Ale chtěl jsem se zeptat, jestli poctivym cvičením a dodržováním všejlijakých těch povinností, co mi na rehabilitaci říkají, se mi záda mohou ještě někdy srovnat do normálu, tedy asi ne uplne do normálu, ale aspon, aby byly rovnější..ještě jsem nejpíš v růstu, je mi sice 15, ale ještě od Vánoc jsem vyrostl o 7cm..tak mi prosim někdo odpovězte..a ještě jsem se chtěl zeptat, jestli je dobré plavání..?
Návštěvník (St, 18. 6. 2008 - 20:06)
Plaván určitě,ale jen když budeš potápět i hlavu a pořadně to protahovat.Víš jak,jako plavci...
Adela (Čt, 19. 6. 2008 - 12:06)
Honzo -plavat musíš znak, jinak je to sporné. Určitě pomáhá posilování břišních svalů víc, než cokoliv. Najdi si specialistu rehabilitologa, možná hned napoprvé nenajdeš toho správného. pokud ještě rosteš, tak se může vše změnit k lepšímu.
Gábina (Čt, 19. 6. 2008 - 19:06)
Který lékař se zabývý myoskeletární medicínou?
honza (Čt, 19. 6. 2008 - 21:06)
ok díky za rady ...Ale zajímalo by mě, proč se záda špatně rovnají, když člověk už není v růstu. Je to přece jenom o těch svalech ne?!..protoze dejme tomu, že já už nevyrostu, to jako nemám šanci, abych měl záda někdy aspon trochu rovné?! ...to já nepochopim..prosim vysvětlete mi to někdo..a ještě, nevíte tedy někdo o nákem rehabilitologovi v Liberci?..jo a ještě ..prsa by taky pomáhali na ty záda nebo ne?!
Návštěvník (Po, 11. 8. 2008 - 23:08)
prosím, jak to teda je? Záda mám křivý proto, že mám ochablé svalstvo a to se dá přece posílit v každém věku ne, nemusím být v růstu nebo prosím udělejte mi někdo jasno..:)
Olav (Út, 12. 8. 2008 - 01:08)
Tak který lékař se zabývá myoskeletární medicínou?
Milwaukee (Út, 12. 8. 2008 - 01:08)
Honzo, ono nejde jen o svaly, ale hlavně o páteř a s tou už po ukončení růstu nic nenaděláš. To je hodně jednoduše řečeno, víc si přečti na www.skolio.cz a také si najdi něco o Scheuermannově nemoci.
Honza (Po, 18. 8. 2008 - 16:08)
ok děkuju za odpověd. Ale dejme tomu, že už nevyrostu, to už potom se zády nic nenadělám, to je už vůbec třeba o kousek nenarovnám. Nechci mít křivý záda, já vím, pro*ral jsem si to sám, ale teprv ted jsem si to začal uvědomovat, teď poslední dobou jsem strašně moc vyrostlo a tedy doufám, že ještě vyrostu, abych jsem s tím něco udělal a když ne tak nevim. Budu asi tam kde končej záda a začínají nohy.
Honza (Po, 18. 8. 2008 - 16:08)
jo a ta stránka ňák nefunguje :(
Reklama