Reklama

Sezení na míčích podporuje správné držení těla i koncentraci

Gymnastické míče místo klasických židlí používají od počátku školního roku děti v jedné z prostějovských škol. Vedení školy po pololetí konstatovalo, že sezení na balónech je nejen dobrou prevencí proti vadám páteří,ale žáci se i lépe soustředí na výuku.

"Stále více dětí má problémy s vadným držením těla, a proto jsme sáhli po netradičním způsobu sezení v lavicích," řekla ČTK ředitelka Masarykovy školy Hana Valíková. Vedení školy se nechalo inspirovat projektem, který už třetí rok běží v Brně, a nápad našel příznivý ohlas i u rodičů, kteří museli míče zaplatit. Dětem z méně majetných rodin koupila balóny škola.

 

Podle ředitelky má nový způsob sezení výhody nejen zdravotní.
"I roztěkané děti se daleko lépe soustředí, jsou pozornější a
nezanedbatelnou výhodou je i to, že míče na rozdíl od židliček
nevrzají,".

 

Příkladem jdou dětem i vyučující,kteří část hodin sedí na balónech s nimi. "Nikomu však míče nenutíme, kdo chce, může sedět na židli," podotkla ředitelka.
Alternativní projekt vyvolal na Prostějovsku obrovský ohlas
mezi rodiči i odbornou veřejností a tento měsíc chystá škola pro
učitele okresu seminář o výhodách sezení na míčích. 

 

Jediným stínem na projektu je podle ředitelky přístup jednoho z
prostějovských ortopedů, který odmítl děti před začátkem projektu
vyšetřit. "Chtěli jsme mít v rukou informace, nakolik sezení na
míčích dětem pomůže s rovnými zády, museli jsme se však obrátit
jinam," podotkla Valíková.


ČTK-Pavel Vysloužil

Reklama

Reklama

Komentáře

Jarmila (Po, 8. 4. 2002 - 09:04)
Podobný projekt běží již druhým rokem na jedné ostravské škole s velmi dobrými výsledky. Držení těla dětí ve sledované třídě se výrazně zlepšilo proti držení těla dětí ve třídě kontrolní. Jen bychom potřebovali podobně zaměřenou školu, aby výsledky bylo možno např. statisticky vyhodnotit. Zájemci o spolupráci ozvěte se !
Hana (Pá, 5. 3. 2004 - 20:03)
Dobrý den, přečetla jsem si váš článek, ale myslím si, že sedět tak dlouho na míči není dobrý nápad. Je dokázáno, že aby takové sezení na gymballu mělo žádoucí ůčinky, je nutné na míči sedět správně, dodržovat tedy zásady správné držení těla v sedu. Při sedu na míči jsou i hluboké svaly neustále v činnosti vyrovnáváním nestabilní polohy. Což je velice zdravé, pokud dodržujeme ty zásady správného sedu. Ale v této poloze je vhodné setrvávat maximálně 3 minuty, pak se hluboké svaly unaví, držení těla se hroutí a tak se podpruje vadné držení těla. Takže dlouhodobé sezení na míči rozhodně nedoporučuji!!!
hanudel (St, 13. 9. 2006 - 10:09)
souhlasim, relaxacni polohu tela skvele zabezpeci zidle Spinalis www.spinalis.sk/cz
Jarka 45 let (Čt, 11. 10. 2007 - 11:10)
Jsem velice nemocná ze zádama, je tomu tři roky, kdy mě záda zradila a musela bych přestat definitivně pracovat a musela odejít do invalidního důchodu. Terapeut mi poradil míč. Sedím na něm již plné tři roky, názor paní Hany je zcestný. Již tři roky jsem odkázaná jen na míč, v práci i doma a bez něj bych byla troska, která si už nikdy nesedne.
Karel (So, 28. 8. 2010 - 22:08)
Hana:
Určitě, zádové svaly se rychle unaví, zvlášť když jsou stavěny na dlouhodobou zátěž. Já sám taky sedím na míči. Kdyz jsem měl židli nebyl problém si sednout tak, že jsem seděl na jedné noze, nebo ji měl přitaenou k prsům, to teď na míči nejde a celkvě se mi na něm lépe sedí.
Ačkoliv, kdo ví kde je pravda jak je to se zdravím při sezení na míči. Vím ale, že zádové svaly se neunaví za 3 minuty.
Hezký den
Alena (So, 29. 10. 2016 - 08:10)
Když dlouho sedíš na míči tak si zapaříš čurinu protože ta guma nedýchá.
Reklama