Reklama

Podráždění žlučníku

Podráždění mají nejčastěji na svědomí žlučové kaménky, které trápí pětinu dospělé populace, ženy dvakrát častěji. Sklony k problémům se žlučníkem můžou být vrozené. Rizikovým faktorem jsou obezita, nevhodné stravovací návyky i těhotenství. Polovina lidí, kteří mají kaménky, žádné obtíže nepociťuje. Ti, kdo takové štěstí nemají, trápí pocit předčasné plnosti, nadýmání, říhání, průjem, záchvaty bolesti.

Žlučníkové obtíže může vyvolat i stres. Podle některých odborníků je stres častějším viníkem než nevhodná strava.

Žluč vzniká v játrech. Hromadí se ve žlučníku, odkud odtéká do tenkého střeva, kde se podílí na trávení. Napomáhá nejenom trávení tuků, ale také některých vitamínů rozpustných v tucích. V žluči často vzniká blátíčko a občas také kameny.

Menší kaménky do pěti milimetrů jsou nebezpečnější, protože se mohou přesunout do žlučovodů a způsobit komplikace. Pokud se záchvaty opakují, je nejlepším řešením operace. Asi čtyři pětiny operací žlučníku lékaři provádí laparoskopicky, což zkracuje dobu rekonvalescence z šesti na dva týdny.

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Přírodní přípravky na prevenci a úlevu při žlučníkových potíží naleznete zde

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Út, 29. 8. 2006 - 18:08)
Dobrý den chci se zeptat, jak vznikají žlučníkový kameny
Návštěvník (St, 19. 9. 2007 - 16:09)
dobry den chtela bych poradit, jake byliny mam dat do zlucnikoveho caje..dekuji moooc za velmi rychlou odpoved:)
mary (Ne, 10. 1. 2010 - 02:01)
dobry den chtela bych...zeptejte se v lékárně, kupte si přímo žlučníkový čaj. krátkodobě zabírá pivo (hořké látky jako v tom čaji)
+ (Ne, 10. 1. 2010 - 12:01)
jana - jsi ubohá,víš to?
Alena (St, 14. 4. 2010 - 17:04)
Dobrý den.Mám k vám prosbu,zda mě poradíte,když mě bolí břicho od středu dolů.Při chůzi,i v sedě cítím píchání.Večer,když si lehnu,tak než usnu cítím nesnesitelnou bolest.Poradíte mě někdo,co mám dělat?Dříve ve vyšetřeních mě nic nenašli.Až nyní,mám nález v moči.Díky za radu.
Vlaďka (Pá, 2. 1. 2015 - 18:01)
Dobrý den, už týden mám problémy s bolestí na pravé straně, pod žebry, která jde až do zad. Není to nic velkého, prostě to jen pobolívá. Co mě mnohem víc trápí je průjem, který k tomu mám. 4 dny jsem držela přísnou dietu, pak se mi udělao lépe a já se normálně najedla, žlučník mě zase pobolívá a ten průjem se opět vrátil. Takže už zase držím dva dny dietu. Je normální, že při podráždení zlučníku tak dlouho pobolívá a je také možné mít tak dlouho průjem???
Reklama