Reklama

Žihadla

Ať dostanete žihadlo od včely, vosy, sršně, popřípadě jste pokousáni červenými mravenci, jsou příznaky ve všech případech stejné: bolest, začervenání, otok a svědění postiženého místa. Včelí (vosí atd.) bodnutí pálí, protože žihadlem byl vpraven do vašeho těla jed. Ten v žihadle mají jen samičky, upozorňuje entomoložka dr. May R. Berenbaumová.

Včela je jediný druh, pro který použití žihadla znamená sebevraždu. Její žihadlo je totiž "ozubené", a proto je nemůže vytáhnout zpátky. Zůstává zabodnuté v kůži a spolu s ním i jedový váček. Dobrá zpráva: Včela může bodnout jen jednou. Špatná zpráva: Žihadlo, které zůstane na místě, vám pumpuje jed do těla, dokud je neodstraníte, říká toxikoložka a pohotovostní lékařka dr. Saralyn R. Williamsová. Jiné druhy hmyzu jako vosy a sršni jsou schopni po bodnutí žihadlo vtáhnout zpátky. Protože při útoku nezahynou, mohou bodat opakovaně, dokud před nimi neutečete nebo se jich jinak nezbavíte, upozorňuje dr. Williamsová.

"Když jste jednou žihadlo dostali, neexistuje žádná možnost, jak se jedu vniklého do těla zbavit, ani žádný speciální protijed," říká dr. Williamsová. "Takže se musíte pokusit zmírnit příznaky."

Doporučený postup odstranění žihadla:

Žihadlo s jedovým váčkem je třeba vyjmout co nejdříve. "Pokud se vám to podaří brzy, pak se vám do těla dostane jedu jen velmi málo. Když budete otálet, bude reakce mnohem bouřlivější," říká dr. Leslie Boyerová.

Reklama

A jak to udělat nejlíp? Nehtem palce, hranou kreditní karty nebo tupou stranou čepele nože přejet mírným tlakem kůži těsně pod háčkem žihadla a vytlačit ho z kůže ven bez porušení jedového váčku u jeho kořene, radí dr. Williamsová.

"Nesnažte se ho vytlačit vymačkáváním nehty nebo pinzetou či zachytit za rozšířený konec - právě to je jedový váček. Když ho budete mačkat, vpravíte si do těla jen o to víc jedu." Místo bodnutí obložte ledem. Přiložte na ně kostku ledu, zmírníte bolest a omezíte vznik otoku. "Střídavě obkládejte ledem prvních deset minut po bodnutí - na pár minut led přiložit, pak ho zase na několik okamžiků odejmout a tak střídat," radí dr. Boyerová. Nenechávejte si na postiženém místě led hodinu, vznikla by omrzlina.

Použijte jedlou sodu. "Udělejte si z jedlé sody a vody kašičku a naneste ji na postižené místo," radí dr. Boyerová.

Bolest ztište obkladem. Bolest a svědění zmírní studený obklad. Zmírněte svědění. Úporné svědění lze zmírnit poťukáním lotionem z uhličitanu zinečnatého (v anglosaských zemích pasta proti spálení sluncem, "calamin lotio" - pozn. překl.). Pomáhá též koupel ve výluhu z ovesných vloček (v USA preparát Aveeno - pozn. překl.).

Proti svědění zakročte cíleně antihistaminikem. Někdy může dojít k těžké alergické reakci, jež může být značně nepříjemná, ale nikoli život ohrožující, pokud zůstane omezena na místo bodnutí. "Takoví jedinci mají otok rozsáhlejší, postihující například celé předloktí, pokud dostali žihadlo do ruky; normálně otok nepřesahuje 2-5 centimetrů kolem žihadla," upozorňuje dr. Boyerová. Pokud cítíte nepřekonatelné svědění a místo rychle otéká, pak rychle polkněte tabletu volně prodejného antihistaminika, které obsahuje aktivní látku diphenhydramin.

Postižené místo uložte do zvýšené polohy. Pokud vzniká rozsáhlý otok, takže kůže až bolí, jak se napíná, pak paži, nohu nebo jinou část těla uložte do vyvýšené polohy, aby síla gravitace působila proti vzniku otoku, radí dr. Constance Nicholsová, specialistka na akutní péči.

U jedinců alergických na včelí jed může bodnutí včelou vyvolat život ohrožující alergickou reakci. "Dochází k otoku dýchacích cest až k dušení, což může být osudné," konstatuje dr. Saralyn R Williamsova, toxikoložka a odborná lékařka akutní péče.

Jestliže jste dostali žihadlo od včely (nebo jiného okřídleného hmyzu jako vosy či sršně) a objeví se u vás rychle se šířící vyrážka typu kopřivky nebo máte potíže s dechem, zavolejte rychle záchrannou službu nebo jed do nemocnice, a to okamžitě!

Pokud víte, že jste na včelí bodnutí alergická, měli byste podle dr. Constance Nicholsové nosit identifikační náramek nebo jiné označení a vždy mít při sobě jednorázovou stříkačku s adrenalinem, který si můžete snadno sami aplikovat v případě, že dostanete žihadlo. Váš obvodní lékař vám poskytne instrukce. "Noste jednu dávku v kabelce či aktovce, jednu mějte v autě a jednu doma," doporučuje dr. Nicholsová. I když si injekci aplikujete, stejně jeďte na pohotovost, musíte být pod lékařským dohledem, říká dr. Williamsová. "Množství adrenalinu nemusí k záchraně života stačit - jen vám po může získat čas, abyste se dostala do nemocnice."

Nemocniční ošetření byste měla vyhledati v případě hromadného pobodání více žihadly, i když nejste alergičtí.

A samozřejmě lékaře navštivte, když je bodnutí infikováno. Pokud zarudnutí roste, objevují se červené proužky na kůži nebo z ranky po žihadle vytéká tekutina, popřípadě se tvoří stroupek, pak se jedna o infikované bodnutí.

Reklama

Komentáře

marta (Čt, 31. 7. 2003 - 08:07)
Asi jsem nějaká výjimka, ale na mě působí včelí nebo vosí bodnutí zcela jinak než popisuje článek. Sice pár vteřin cítím nepříjemný pocit pnutí v místě bodnutí, ale po chvíli se mi po těle rozlije příjemný pocit, asi jako kdybych si vzala nějakou drogu. Trvá to po celou dobu otoku píchnutého místa, tedy cca 10 minut. Má někdo podobné pocity?
pepik (Čt, 31. 7. 2003 - 17:07)
osvedčilo se mi již několikrát a navíc jsem to četl v nějeké staré moudrosti co nejdříve po bodnutí potírat místo silným cukerným roztokem v případě bodnutí do ústní dutiny vycucat např.několik bombonů atd.alespon u mne nevznikl téměř žádný otok,vyzkoušeno i u známého při bodnutí do očního víčka.šlo však o vosí bodnutí v případě včelího nemám ověřeno,vzhledem k většímu množství jedu a případné idividualní alergické reakci nespoléhat jen na to bez vlastního ověření.
Petr (Pá, 1. 8. 2003 - 14:08)
Tak to je síla. Vyhledáváš proto včelí úly?
Návštěvník (Po, 25. 9. 2006 - 17:09)
Je to dobře popsané a sedí to ,jsem alergický na včely ,vosy atd..takže to mohu jenom potvrdit.je samozřejmě ještě o něco více možností jak postupovat ,ale ty nejsou medicínské a především alergikům většinou nepomohou.KP
včelmistr.L. (Ne, 9. 3. 2008 - 23:03)
No, ale úplně nejlepší řešení pro alergiky je že hned po bodnutí si vzít 1 tabletu Zyrtecu a 1 tab. Medrolu a zavolat lékařskou pomoc, tak to je nejlepší .
včelmistr.L. (Ne, 9. 3. 2008 - 23:03)
No, ale úplně nejlepší řešení pro alergiky je že hned po bodnutí si vzít 1 tabletu Zyrtecu a 1 tab. Medrolu a zavolat lékařskou pomoc, tak to je nejlepší .
(Po, 17. 8. 2015 - 13:08)
tě do něj bodne a chcípni na alergii
Kamila (Čt, 16. 4. 2020 - 11:04)
Dobry den, prosim pomoc co na vydelani vceliho bodnuti? Vcera byla dcera na zahrade a po dani cibuli na bodnuti jsem videla ze ji tam zustalo zihadlo, ale nenecha si na to ted sahnout..Nakonec jsem naledovala a trochu to pomohlo, ale pokud mate nejake doporuceni do priste jestli je nejaka vychytavka ci babska rada, jak to bezbolestne vydelat budu rada. :-) Dekuji
Věrča (Čt, 16. 4. 2020 - 18:04)
Velmi pomáhá okamžitě obklad z octa nebo počůrat si to, když je to na " nepočůracím" místě použít obklad z moče, nejlépe panenské nebo ženské. Obě techniky mám vyzkoušené na sobě i na dcerách 4 6 8 let a funguje to.
! (Čt, 16. 4. 2020 - 19:04)
Jakákoliv psychoterapie včetně potírání močí je užitečná. U menších dětí též pomáhá pofoukání.
Killy (Čt, 16. 4. 2020 - 20:04)
teda tys to vyfouk !
Petr (Po, 20. 4. 2020 - 12:04)
Presne obklad ocet a nebo cibule a otok splaskne, pokud naledujete pote skrz vydelani toho zihadla to taky nemuze uskodit. :-)
Gita (Po, 20. 4. 2020 - 15:04)
Ocet jedině a hned a žihadlo vyjmout. V sobotu jsem šlápla na vosu a ocet pomohl na otok,ale po ránu to stejně svědí strašně.
Renata (Út, 21. 4. 2020 - 08:04)
Po ránu pomáhá na svědění led namočený do Alpy a přiložit na postižené místo.
JaPetr (Po, 17. 8. 2015 - 13:08)
No jo, a co kdyz me bodne do penisu, hm???? Doma jsem porad nahaty a leti jich sitady az az!
Reklama