Reklama

Jaké nemoci jsou přenášené klíšťaty

Klíšťata mohou přenášet na člověka bakteriální původce Lymeské boreliózy či ehrlichiózy nebo viry způsobující klíšťový zánět mozku. Jelikož ne vždy jsme si vědomi přisátí klíštěte, bývají často počáteční stádia těchto nemocí považovány za chřipku a správná diagnóza bývá stanovena pozdě či není stanovena nikdy.

Lymeská borelióza
Bakterie, nazývané borrelie, proniknou ze zažívacího traktu klíštěte zpravidla do 12 hodin po přisátí do krevního oběhu a šíří se dále v lidském či zvířecím organismu. Obvykle působí nejprve zánět kožní. Jedná se o červenou, zvětšující se skvrnu, nazývanou erytém. Pro tuto diagnózu svědčí průměr větší než 30-50 mm i odbarvování, vyblednutí ve středu skvrny, která se různou rychlostí může zvětšovat. Často se může objevit i lehce zvýšená teplota, bolesti svalů, hlavy, připomínajícími lehkou virovou infekci, chřipku. V prvých dvou až třech týdnech může u vnímavých osob a u osob se sníženou obranyschopností dojít k rozšíření infekce. Poměrně častý bývá zánět kloubů a svalů. Někdy se vyskytují i projevy zánětlivého postižení nervového systému s obrnami, bolestmi a známkami zánětu mozkových blan, mozku i míchy. Mohou být oteklé lymfatické uzliny. Vzácně bývá postiženo srdce a smyslové orgány. Ne vždy začíná borrelióza projevy zánětu pokožky. Někdy připomínají zprvu banální virová horečnaté onemocnění, což je záludné protože Lymeskou borreliózu v tomto stádiu zaměníme nejspíše s chřipkou, provázenou bolestmi hlavy, závratěmi, bolestmi kloubů a únavou. Obvykle však chybí rýma, kašel.

Klíšťový zánět mozku (klíšťová encefalitida)
Ve volné přírodě se člověk nejčastěji nakazí přenesením viru klíšťové encefalitidy přisátím infikovaného klíštěte při pobytu v listnatých či smíšených lesích. Kromě tohoto způsobu přenosu původce onemocnění jsou známy také případy nákazy alimentární cestou - požitím tepelně nezpracovaného mléka nebo mléčných výrobků, které pocházejí z infikovaných zvířat.

Příznaky klíšťového zánětu mozku se vyvíjejí obvykle po uplynutí 7-10 až 14 dnů od přisátí infikovaného klíštěte. Spektrum a závažnost příznaků nebývají u všech postižených stejné. Vyskytují se případy s lehkým průběhem, připomínajícím spíše virové onemocnění dýchacích cest ale také klinicky závažné formy onemocnění s dvoufázovým průběhem a různě těžkým postižením centrálního nervového systému. Při dvojfázovém onemocnění se v první fázi objevují netypické chřipkovité příznaky, pak následuje 4-10 denní období, kdy se pacient cítí zcela zdráv. Pro druhou fázi jsou typické vysoké horečky a příznaky postižení centrálního nervového systému různé závažnosti (od bolestí hlavy a světlopachosti, přes poruchy spánku, paměti, koncentrace, dezorientaci a postižení hlavových nervů až po ochrnutí ruky či selhání důležitých center v prodloužené míše a smrt). Nejzávažnější forma postihuje nejčastěji lidi nad 60 let.

Ehrlichióza je nově objevená infekce vyvolaná bakterií rodu Ehrlichia. Má podobný klinický obraz jako borrelióza, nejběžněji horečku, pocit slabosti, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Reklama

Diagnostika těchto onemocnění se provádí serologickými testy krve.

V prevenci onemocnění přenášených klíšťaty může každý využít opatření proti přisátí klíšťat (přiléhavé oděvy světlé barvy, vysoká obuv, používání repelentních přípravků na exponované části těla, impregnace oděvu hmyz odpuzujícími preparáty, prohlídky těla po návratu domů), včasné odstranění klíštěte (čím déle je klíště přisáto, tím větši je riziko přenosu viru a vzniku nemoci - klíšťového zánětu mozku, ale i např. lymeské boreliózy).
Pokud dojde k onemocnění je nutné zahájit léčbu co nejdříve.

Autor: mk

Článek je sponzorovám firmou CENTRE DE SANTÉ.

Reklama

Komentáře

Hanka (So, 26. 6. 2004 - 22:06)
Má čtyřletá dcera měla klíště již dvakrát.Nejdříve jserm ji místo postříkala septonexem a pak jsem jemně hýbala klíštětem nahoru a dolů.asi po šesti kmitech vyklouzlo ven živé.poté jsem místo zase odesinfikovala.Poprvé ho měla přisáté asi hodinu a za deset dní se objevily příznaky Boreliozy,kterou nám lékař potvrdil.Nyní s hrůzou očekávám,zda druhé nebylo také nakaženo.
Lukas Bravenec (Út, 27. 7. 2004 - 20:07)
Jake jsou priznaky klistovich nemoci?Da se onemocnet i kdyz sem na sobe kliste nemel?
Hans B.B. (Čt, 25. 5. 2023 - 19:05)
"Da se onemocnet i kdyz sem na sobe kliste nemel?" Ano. Např. nepasterizovaným mlékem od klíštětem nakažené krávy.
Veronika Peroutková (Ne, 12. 9. 2004 - 17:09)
Dobrý den,
muzete mi, prosim, napsat, jak se ockuje proti klistove encefalitide. kde si muzu ockovani vyzadat a na kolik penez by to vyslo.
Predem dekuji
Hans B.B. (Čt, 25. 5. 2023 - 19:05)
Ideálně na hygienických stanicích. Tam je to myslím nejlevnější. Aktuální ceny neznám, bývalo to lehce přes 200 Kč za jednu dávku. Očkuje se třemi dávkami. Druhá cca 3 měsíce po první, třetí po roce. Pak jedna dávka každých 5 let. Ochrana je už po 2. dávce (cca 14 dní po ní). Další možnosti jsou Avenier ale cena jecca dvojnásobná oproti hygienickým stanicím. Pak někteří praktici ale musíte si vakcínu nejdřív sami vyzvednout v lékárně.
betyna (Pá, 17. 9. 2004 - 09:09)
Chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na odstranění klíštěte odsátím. (Prodávají na to nástroj podobný velké inj. stříkačce) Děkuji bet
Milan (Po, 2. 8. 2004 - 11:08)
Dobry den, mel maly dotaz. Pred 14 dny jsem na svem tele nasel 8 klistat. Dva dny po te, co jsem si je vyndal, jsem onemocnel anginou na ktere trpim. Tyden jsem bral pichany PNC(1500 mg)a dalsi tri dny jsem bral v tabletach 500 mg po 8 hodinach. Rad bych vedel, jestli diky nasazenym antibiotikam jsem mimo nebezpeci i presto, ze zacinam byt vuci PNC resistentni. Necitim se totiz prilis dobre. Casto mi ted chytaji krece a i hlava se mi trosku mota. Je pravda, ze si to mozna jen vsugerovavam. Psychika u mne hraje velkou roli, vzhledem k tomu kdyz vsude slysim, ze je kazdy paty kliste nakazeny. Zkratka mam strach. Dekuji vam za odpoved. Milan
Hans B.B. (Čt, 25. 5. 2023 - 20:05)
Encefalitida je virového původu, na tu antibiotika nepůsobí. Borelioza je bateriálního původu a na její léčbu se antibiotika používají. Je možné, že se tím případná nákaza eleminovala ale v případě nadále nedobrého zdravotního stavu si vyžádejte laboratorní testy.
berinda (Pá, 30. 5. 2003 - 13:05)
Napište mi prosím na mail, jak správně odstranit "zakousnuté" klíště z pokožky (ještě ne nasáté). Slyšela jsem, že existuje nějaká speciální pinzeta, tou se klíště uchopí a asi 5 vruty vytáhne, je to tak správně? Díky.
Tereza (St, 28. 7. 2004 - 09:07)
No jsou to 4 dny co jsem si nasla kliste na noze vyndala jsem ho a stale cekam - a na mistě kde jsem mela kliste se mi udelal pupinek sice maly - mohlo by to znacit nejakou nemoc?
Jaroslav (St, 21. 6. 2006 - 13:06)
Mohu onemocnět klíšťovou encefalitidou, i když jsem ji už jednou prodělal?
Lenka (St, 21. 6. 2006 - 13:06)
Tak se nechej ockovat, ne?
Světlana (Po, 17. 7. 2006 - 13:07)
Chci se zeptat,zda a event. jak dlouho vydrží žít klíště v oděvu ? Např.pokud přijdu z lesa, kalhoty a svetr vyklepu a za týden si zase stejné kalhoty a svetr obleču, může klíště v oděvu přežít ? Když se oblečení vypere, zabije se tím klíště ?
eva (So, 29. 7. 2006 - 21:07)
v dobe,kdy jsem nasla prisate kliště jsem brala deoxymykoin,můžu onemocnět?
Honza_x (So, 29. 7. 2006 - 22:07)
Zajímaly by mě projevy klíšťové encefalitidy.
Svatka (Pá, 4. 8. 2006 - 21:08)
ziji klistata i na stromech
joggy (So, 12. 8. 2006 - 20:08)
Chci se na něco zeptat... měla jsem klíště, naše zdravotnice na táboře mi ho vyndala a od té doby mám na noze (pravděpodobně na tom místě, kde bylo klíště) takový flek, nejdřív sice vypadal tak slabounce, spíš jako modřina, ale mám ho už docela dlouho a je čím dál tím červenější a asi i trošku větší než byl. Prosím Vás, nevíte někdo co by to mohlo být?? Dyštak mi pište na maila joggy_9"centrum.cz PROSím moc to potřebuju vědět :( děkuju!
Káťa (Po, 14. 8. 2006 - 21:08)
Mohlo by jít o první stádium boreliózy - jdi k lékaři.
Jirous7"seznam.cz (Čt, 24. 8. 2006 - 14:08)
Měl jsem klíště ale zatrhl jsem ho kousek
tam zustal vadí to.Mužu onemocnět? Děkuji J.
Květa (Pá, 25. 8. 2006 - 10:08)
Měla jsem klíště v uterý,bylo mi vyndáno.Do rána jsem měla horečku,třes.Necítím se dobře.Doktor mi dal ve středu Doxybene.Ale stále mám pocit trnutí páteře,třes v celém těle.Prosím poraďte.
petka (Čt, 31. 8. 2006 - 18:08)
vcera jsem mela kliste..pritel mi ho vytahl a dnes tam mam cervenou 2cm akvrnu,ktera svedi a boli me hlava .zavrate....muze se jednat o boreliozu???dekuji...p.Petulka"email.cz
Ivka (So, 2. 9. 2006 - 08:09)
Ahoj.je mi 16.Asi před týdnem jsem měla na páteři zakousnuté klíště.Teď mě hrozně bolí hlava, jsem slabá,skoro nemůžu chodit,jak mě bolí kyčle.Myslíte,že jsem něco chytla? díky Vivka.Ivka"seznam.cz
Jiřina (So, 2. 9. 2006 - 15:09)
Ivko na nic nečekej a mazej k doktorovi.
Terka (So, 30. 9. 2006 - 21:09)
Chtěla jsem se zeptat když má někdo boreliózu muže z toho také ochrnout??
Radka (Ne, 1. 10. 2006 - 19:10)
Pokud by borelioza nebyla lecena v pozdejsim stadiu napadla nervovy nebo kloubni system, tak by to mohlo vest az porucham hybnosti. Avsak bylo by to velmi spatne, nechat to dojit tak daleko.
Lada (Út, 9. 1. 2007 - 16:01)
Nelecena ( nebo jen "prelecena") borelioza muze koncit i ochrnutim, mrtvickou, infarktem, demenci, zalezi na druhu postizeni (nervove, kloubni, kozni).
Kristina (Po, 2. 7. 2007 - 09:07)
Dobry den, pred tydnem jsem si vythla kliste. Nemam zadne zarudnuti postizeneho mista, jen mi po 7 dnech zacaly bolesti kloubu a svalu a horecka. Porad nemam zadny otok, mam se vydat k lekari s podezrenim na encefalitidu?
Je mi 24let,kliste jsem chytila v Norsku.
Zool (Čt, 2. 8. 2007 - 18:08)
Ale to jsou všechno extrémy. Lidský organismus je velice shopný se vypořádat s jakoukoliv infekcí. Ale musíme mu trochu pomoct. Začněte dlabat něco na imunitu.(doporučil bych, ale něco přírodního třeba ty kapky aj.). Paní Lado, infakt může vzniknout ze všecho stejně tak i mrtvička. Za všecho nemužou berelie, i když je pravda, že to jsou pěkní prevíti. Po roce se stáva borelii chronickou a pokud do té doby se nic nezhorší, tak pak máte stále stejné potíže jako jsou bolesti kloubů, ztuhnutí šíje aj. příznaky, vžádném případě mrtvičku...
Jaruš (Pá, 16. 5. 2008 - 11:05)
Velice se mi na mého psího miláčka osvědčilo proti klíšťatům včasné podávání B-complex, přepočítaný symozřejmě podle váhy psa. Klíšťatům nevoní a je to jistě lepší než chemické postřiky a mnohdy neúčinné obojky. Vedlejším účinkem je také nejen lepší srst, ale i zdravíčko celkově. Užívám i já se stejným účinkem. www.biolaz-oberon.wz.cz
Sancho (Út, 8. 7. 2008 - 09:07)
Všude se píše o horečkách.Může být naopak příznak nízká teplota (35.5)?Studený pot?
mikuš (Út, 8. 7. 2008 - 12:07)
ahojky jak mam donutit svoji mamku aby šla na očkovani proti klíštove encefalitiídě..? ja ji pořad říkam že at jde za doktorem a at ji to necha píchnout to proti te nemoci... ale ona říka že to bolí atd.:-(.. nevím jak ji k tomu donutit.. neci se potom divat jak třeba.. je zni uplny dement když už bude nakažena..!:-(stat se muže všechno..!.a ja neci aby se ji stalo zrovna tohle..!
L (Út, 8. 7. 2008 - 23:07)
Jen jsem chtěla napsat, že mě hrozně překvapilo, když jsem v televizi slyšela, že (teď nevím jestli boreliozou nebo encefalitidou) může nakazit člověka nejen klíště, ale i komár :o(.
Hans B.B. (Čt, 25. 5. 2023 - 20:05)
Teoreticky může. Prakticky se to moc neděje. Boreliozu ale přenáší i ovádi a podobná havěť. Já ji jako dítě chytil právě od ováda. Naštěstí se začalo s léčbou včas takže to bylo bez následků.
Jaruš (Út, 5. 8. 2008 - 13:08)
Nedoporučuji potírat ani desinfikovat před vytáhnutím, klíště tak vpustí více tělní tekutiny do rány. Důležité je po vytáhnutí vyčistit a průběžně posilovat imunitu.
Jaruš (Út, 5. 8. 2008 - 13:08)
Milane, nechej si udělat testy a posiluj hlavně imunitu. Poradím na b.jarus"seznam.cz
Jaruš (Út, 5. 8. 2008 - 13:08)
Co na to? Selským rozumem posilovat imunitu! Poradím na b.jarus"seznam.cz
gaz (Ne, 3. 5. 2009 - 11:05)
potreboval bych .. no pred dvema dny sem mel klíště a mam tam červen flíček.. a svědí to.. a bojim se jestli to neco není je to taky příznak nejake stěch nemocí???nebo je to po každém klíštěti??
gaz (Ne, 3. 5. 2009 - 11:05)
a daj se ty nemoci normálně vyléčit??
Návštěvník (Ne, 3. 5. 2009 - 16:05)
Tak dlouho jsem si vytahoval klíšťata po návštěvě lesa,až na podzim r.07 mi přinesla borreliozu.I když se to léčilo silnými dávkami antibiotik,stejně mám střídavě, větší či menší problémy.
bedrrich (Ne, 26. 7. 2009 - 23:07)
Při poledu na skvrnu o průměru 8cm mi doktorka Bártlová zdělila,že je to jen zánět,že si mám vzít zirtec,že to zmizí.Je to 3týdny,co jsem tam měl přisáté klíště,kde mám hledat pomoc?
popopiuojfvdygvb (Čt, 15. 10. 2009 - 14:10)
hfpopopo
David (Út, 18. 6. 2013 - 00:06)
Dobrý den,po klištěti které sem vyndal s okolí kotníku se mě udělala oteklina a bolí to...
Petr M (Út, 18. 6. 2013 - 07:06)
Dobrý den, má sestra měla asi před měsícem přisáté klíště - pouze na maximálně pár hodin, klíště šlo krásně sundat (samo se olejem odsálo) a sestra neměla jakékoli podráždění, nebo otok v tom místě, ale přesto si stěžuje na zdravotní problémy, ale já nepozoruji, že by měla nějaké obtíže, i když u ni nebývá nikdy zvykem si stěžovat... je možné, že se jedná o nemoc zaviněnou klíštětem? Tento týden jde na lumbální punkci, ale obávám se, že půjde na toto vyšetření zcela zbytečně, protože u mé sestry jde o něco jiného (42 let, po 4 dětech a se sobeckým a bezohledným přítelem) - klíště pouze jako záminka řešení jejich psychosomatických potíží...
Romeq (St, 8. 6. 2016 - 03:06)
Prcek v pondělí přinesl klíště. V úterý kašel, v noci horesčka, zhoršené dýchání, nevolnost, bolest hlavy. Může dojít k takto rychlému nástupu, některé z nemiví? Klíště bylo odstraněno do cca 2 hodin, možná ani to ne....
Vlasta Vencova (Čt, 18. 5. 2023 - 20:05)
Mela jsem kliste nekolik dnu prisate, vsimla jsem si az byl svedici cerveny flek ca 1,5 cm. Vytahla jsem jej a kdyz jeste po trech tydnech misto svedilo s flek nemizel tak jsem navstivila praktickou lekarku, ktera mi sdelila, ze mi odbery na borelie brat nebude, jelikoz jsem mela pred rokem boreliozu pozitivni, tak ji mam porad. Je zo pravda? Uplynulo ca 6 tydnu a mam bolesti svalu, unavu a zavrat.
Vlasta Vencova (Čt, 18. 5. 2023 - 20:05)
Mela jsem kliste nekolik dnu prisate, vsimla jsem si az byl svedici cerveny flek ca 1,5 cm. Vytahla jsem jej a kdyz jeste po trech tydnech misto svedilo s flek nemizel tak jsem navstivila praktickou lekarku, ktera mi sdelila, ze mi odbery na borelie brat nebude, jelikoz jsem mela pred rokem boreliozu pozitivni, tak ji mam porad. Je zo pravda? Uplynulo ca 6 tydnu a mam bolesti svalu, unavu a zavrat.
Vlasta Vencova (Čt, 18. 5. 2023 - 20:05)
Mela jsem kliste nekolik dnu prisate, vsimla jsem si az byl svedici cerveny flek ca 1,5 cm. Vytahla jsem jej a kdyz jeste po trech tydnech misto svedilo s flek nemizel tak jsem navstivila praktickou lekarku, ktera mi sdelila, ze mi odbery na borelie brat nebude, jelikoz jsem mela pred rokem boreliozu pozitivni, tak ji mam porad. Je zo pravda? Uplynulo ca 6 tydnu a mam bolesti svalu, unavu a zavrat.
Vlasta Vencova (Čt, 18. 5. 2023 - 20:05)
Mela jsem kliste nekolik dnu prisate, vsimla jsem si az byl svedici cerveny flek ca 1,5 cm. Vytahla jsem jej a kdyz jeste po trech tydnech misto svedilo s flek nemizel tak jsem navstivila praktickou lekarku, ktera mi sdelila, ze mi odbery na borelie brat nebude, jelikoz jsem mela pred rokem boreliozu pozitivni, tak ji mam porad. Je zo pravda? Uplynulo ca 6 tydnu a mam bolesti svalu, unavu a zavrat.
Vlasta Vencova (Čt, 18. 5. 2023 - 20:05)
Mela jsem kliste nekolik dnu prisate, vsimla jsem si az byl svedici cerveny flek ca 1,5 cm. Vytahla jsem jej a kdyz jeste po trech tydnech misto svedilo s flek nemizel tak jsem navstivila praktickou lekarku, ktera mi sdelila, ze mi odbery na borelie brat nebude, jelikoz jsem mela pred rokem boreliozu pozitivni, tak ji mam porad. Je zo pravda? Uplynulo ca 6 tydnu a mam bolesti svalu, unavu a zavrat.
Vlasta Vencova (Čt, 18. 5. 2023 - 20:05)
Mela jsem kliste nekolik dnu prisate, vsimla jsem si az byl svedici cerveny flek ca 1,5 cm. Vytahla jsem jej a kdyz jeste po trech tydnech misto svedilo s flek nemizel tak jsem navstivila praktickou lekarku, ktera mi sdelila, ze mi odbery na borelie brat nebude, jelikoz jsem mela pred rokem boreliozu pozitivni, tak ji mam porad. Je zo pravda? Uplynulo ca 6 tydnu a mam bolesti svalu, unavu a zavrat.
Reklama