Reklama

Vaše nákupy - Vaše zdraví?

Při svém nákupu, výběru výrobku a s ním i jeho obalu, nevědomě rozhodujete i o svém zdraví a potenciálním znečištění životního prostředí. Nevěříte? Přesvědčte se na příkladu PVC - plastu, který se řadí mezi nejškodlivější.

V České republice je jediným výrobcem PVC Spolana Neratovice (více na http://bezjedu.arnika.org/spolana). Základním materiálem pro výrobu PVC je chlór, který se mj. používal v 1. světové válce jako bojový plyn. Jedny z nejtoxičtějších sloučenin - dioxiny - vznikají při výrobě a spalování PVC. Protože samotné PVC je křehké a tuhé, přidávají se do něj další sloučeniny - především změkčovadla (ftaláty) a těžké kovy (rtuť, olovo či kadmium).

Ftaláty tvoří 20-80% hmotnostního obsahu PVC. Během používání v domácnostech se vylučují do ovzduší a způsobují poškození hormonálního a reprodukčního systému člověk. Negativně působí také na játra, ledviny, srdce a plíce, kde se hromadí. Čím více se obklopíme výrobky z PVC, tím větší dávky škodlivých ftalátů do svého těla získáme. Vyšší spotřebou PVC tak přispíváme ke zvýšené míře rizika při jeho výrobě ve Spolaně Neratovice.

Dioxiny a ftaláty se váží na tuky, a tak putují celým potravním řetězcem až k člověku. Hromadí se v lidském organismu a mohou způsobovat zdravotní problémy, jako je snížení plodnosti a poruchy činnosti orgánů látkové výměny. Některé z těchto látek jsou karcinogenní. PVC je také v podstatě nerecyklovatelné, protože používá mnoho různých přísad.

Proto sdružení ARNIKA radí lidem: "Nekupujte výrobky z PVC!". Kromě ochrany svého zdraví tak přispějete i k prevenci havárií ze Spolany v uplynulých dnech, kde unikl chlór právě z provozu výroby PVC.

Reklama

Alternativu k PVC lze najít v jiným materiálech - přednostně v klasických přírodních materiálech (ve skle, látkách, dřevě aj.) anebo v jiných plastech (např. polypropylen či polyethylen). Tyto alternativy se dají najít: např. pro podlahové krytiny z PVC je to klasické linoleum či dřevo, pro koupelnové závěsy je to látka místo PVC, místo plastových oken klasická dřevěná okna.

V Evropské Unii se na rozdíl od České republiky diskutuje o možnosti omezení výroby a spotřeby PVC a nahrazení jinými materiály. Tři členské státy již dříve přistoupili k realizaci plánů na omezení používání PVC - Švédsko (snížení používání hlavního ftalátu DEHP), Dánsko (snížení používání PVC na polovinu do roku 2010) a Německo, které doporučuje přestat používat PVC tam, kde již teď existují alternativy. Ve Vídni platí zákaz používání PVC při stavbách veřejných budov. Česká republika jediné omezení pro PVC - zákaz výroby obalů z něj, který měl začít platit v roce 2008, zrušila.

Více informací o PVC na stránkách kampaně ARNIKY "Zdravotnictví bez PVC" - http://pvc.arnika.org.

Aktuální zpravodajství o ekologických škodách (nejen) při povodních na http://havarie.arnika.org.

Kontakt:
Sdružení ARNIKA, Chlumova 17, 130 00 Praha 3, tel./fax: 02/2278 1471, http://pvc.arnika.org Lenka Mašková 0604/31 85 63, [email protected]

Reklama

Komentáře

Hanka (Pá, 30. 8. 2002 - 20:08)
Hezké - ale jak poznám, jestli je výrobek z pravého PVC nebo z nějakého jiného plastu? Ano, na některých věcech jsou značky pro recyklaci, ale zdaleka ne na všech... A ještě něco: nevíte někdo, z čeho se vyrábějí plastové dveře - mám právě jedny objednané u firmy Vekra, budou dost drahé, tak bych si nerada za ty peníze pořídila nějaký prevít.
Lenka Mašková (Po, 2. 9. 2002 - 17:09)
Milá Hanko, na všech výrobcích by mělo být napsáno složení obalu (kromě výjimek jmenovaných zákonem). Složení se značí "recyklačním" trojúhelníkem a číslem a/nebo zkratkou. PVC má číslo 3 - POZOR na tedy na trojku ! Nejlepšími plasty (co do nejmenších škod na životní prostředí a zdraví) jsou polypropylen (zkratka PP, číslo 5) a polyethylen (zkratka PE - jsou dva druhy - vyšší hustota PE-HD - číslo 2 a nižší hustota PE-LD - číslo 4). Číslem 6 se označuje polystyren (PS) a číslem 1 pak PET.
Pokud výrobek není označen, je potřeba se ptát dovozce nebo výrobce. I když uznávám, že občas je to docela "detektivka".

K plastovým dveřím firmy Vekra jsem zjistila, že jsou z tvrzeného PVC. To neobsahuje změkčovadla (ftaláty), které by se uvolňovaly během používání, zato je stabilizováno těžkými kovy, jako je olovo či kadmium. Stejná situace je u plastových oken. Tvrzené PVC výrazně poškozuje životní prostředí při své výrobě a likvidaci. Toxické dioxiny vznikají při jeho spalování, ale i při případném požáru v domácnosti.

Oceňuji Váš postoj nezatěžovat svou domácnost a šířeji životní prostředí. Pokud budete chtít vyjádřit podporu projektu na omezení PVC, můžete se připojit pod prohlášení na stránkách: PVC
Jana (So, 16. 3. 2013 - 05:03)
kupujete dětem oblečení z Cíny z internetu? Někde psali, že obsahují nějaké škodlivé barvy a neodpovídají normám EU.
Jano, (So, 16. 3. 2013 - 08:03)
co v dnešní době není z Číny? Nakupuji všude možně- a Made in China máme na všem oblečení. Dokonce i na tom, které jsme nakupovali ve značkových prodejnách. Dříve jsem to také řešila, teď už ne. Nedávno jsem dětem v normálním krámě koupila bonbóny a dokonce i na těch bylo, že produkt je vyroben v Číně.
Iva (Út, 19. 3. 2013 - 17:03)
Dětem se snažím kupovat pokud možno oblečení z přírodních materiálů, ne moc syntetiky, sobě ale i přímo objednávám na tady hodně inzerovaném Aliexpresu z číny. Jsou tam pěkné , levné věci, které tady překupníci prodávají i za dvojnásobnou cenu.
Martin K. (Čt, 5. 6. 2014 - 17:06)
Hezké - ale jak poznám,...Zrovna u oken od Vekry bych se zdravotních hledisek neobával, protože okna vyrábějí z německých plastových profilů a zrovna Němci jsou největší pedanti na normy v EU. Obával bych se u oken, která jsou vyrobena v Polsku, poláci jsou hovada, viz posypová sůl v jídle apod.
obaly (Ne, 21. 1. 2018 - 12:01)
docela mi vadí otázka prodavačky v oděvech. Chcete tašku za 5 korun? Klidně by mi stačil papírový obal. To snad patří ke kultuře prodeje, zboží zabalit a mělo by to být vceně tj. marži. Nebo to zákazníkovi prostě jen tak hodit na hlavu. Všude problém kam s odpady obaly a kupte si cokoliv v krabičce, je tam určitě půlka vzduchu. A to vozí kamiony po celé Evropě. Řešíme důsledek, ale neměla by se řešit příčina? Stejně jako ve všem. Hana
Reklama