Reklama

Přidat komentář

Lenka Mašková (Po, 2. 9. 2002 - 17:09)
Milá Hanko, na všech výrobcích by mělo být napsáno složení obalu (kromě výjimek jmenovaných zákonem). Složení se značí "recyklačním" trojúhelníkem a číslem a/nebo zkratkou. PVC má číslo 3 - POZOR na tedy na trojku ! Nejlepšími plasty (co do nejmenších škod na životní prostředí a zdraví) jsou polypropylen (zkratka PP, číslo 5) a polyethylen (zkratka PE - jsou dva druhy - vyšší hustota PE-HD - číslo 2 a nižší hustota PE-LD - číslo 4). Číslem 6 se označuje polystyren (PS) a číslem 1 pak PET.
Pokud výrobek není označen, je potřeba se ptát dovozce nebo výrobce. I když uznávám, že občas je to docela "detektivka".

K plastovým dveřím firmy Vekra jsem zjistila, že jsou z tvrzeného PVC. To neobsahuje změkčovadla (ftaláty), které by se uvolňovaly během používání, zato je stabilizováno těžkými kovy, jako je olovo či kadmium. Stejná situace je u plastových oken. Tvrzené PVC výrazně poškozuje životní prostředí při své výrobě a likvidaci. Toxické dioxiny vznikají při jeho spalování, ale i při případném požáru v domácnosti.

Oceňuji Váš postoj nezatěžovat svou domácnost a šířeji životní prostředí. Pokud budete chtít vyjádřit podporu projektu na omezení PVC, můžete se připojit pod prohlášení na stránkách: PVC