Reklama

Poruchy příjmu potravy

Tento článek obsahuje základní informace o mentální anorexii a bulímii - velmi vážných onemocnění těla i duše, které lidstvu přinesla především druhá polovina dvacátého století.

Mezi námi žije stále více lidí, kteří nejsou se svou postavou spokojeni, začali hubnout a sami už nemohou přestat. Úspěch léčby závisí do značné míry na včasném rozpoznání těchto problémů a následném vyhledání odborné pomoci. Jak samotní lidé s těmito problémy, tak i jejich blízké okolí by měli mít přístup k jasným a srozumitelným informacím.


Poruchy příjmu potravy jsou označení pro poměrně široký okruh různých patologických způsobů zacházení s jídlem, s čímž jdou ruku v ruce změny osobnosti i vztahů takto nemocného člověka. K poruchám příjmu potravy se řadí mentální anorexie, bulímie a patologické přejídání, my se budeme věnovat zkoumání prvních dvou forem tohoto onemocnění. Mentální anorexií a bulímií nejčastěji trpí dospívající dívky a mladé ženy. Poprvé byly lékařskou vědou tyto poruchy popsané v Anglii a Francii v roce 1870 jako odmítání potravy, extrémní pokles hmotnosti s amenorheou, zácpou, poklesem tepové frekvence. V 19. století trpělo relativně mnoho dospívajících dívek "ze středních vrstev" hypochronní anemii - nápadnou bledostí a nechutenstvím. Již tehdy viděli lékaři souvislost mezí tímto onemocněním a úmyslným omezováním potravy z psychogenních příčin.Odmítání jídla má svou bohatou historii - askeze - ovládnutí chuti, odepření si jídla, je považována po tisíciletí za prostředek k dosahování duchovní čistoty, způsob jak se osvobodit od závislosti na hmotě a přiblížit se tak bohu. Lidé s anorexií a bulímií narozdíl od askety svou často extrémní vyhublost popírají, což je mimo jiné způsobeno poruchou vnímání tělesného schématu. Dalším zásadním rozdílem mezi náboženským asketou a anorektičkou je zcela odlišný žebříček hodnot, které tito lidé svým chováním sledují - dnes jde o snahu dosáhnout ideálu tělesného a ne duchovního.

 

Mentální anorexie a bulimie je bio-psycho-sociálním onemocněním. Bio-faktory: zahrnují neznámou genetickou vlohu pro hormonální nerovnováhu. Psycho-faktory popisují nedostatečnou identifikaci s ženskou rolí, s matkou a zároveň odpor vůči její autoritě. Socio-faktory se týkají především špatného hodnocení obezity společností a umělé vytváření "ideálu krásy" reklamním průmyslem. Západní kultura má také "ambivalentní" vztah k ženské sexualitě, zpochybnila tradiční otcovskou a mateřskou roli a rodina jako instituce prožívá již dlouholetou krizi.

 

Podle mezinárodní klasifikace nemocí (MKN 10) je mentální anorexie klasifikována tak, že hmotnost dívky musí poklesnout pod 15% její průměrné hmotnosti vzhledem k výšce, věku, stavby těla (lze stanovit antropometrickým vyšetřením, především v USA se používá výpočet Body Mass Indexu, ten by měl mít menší hodnotu než 17.5). Tento pokles tělesné hmotnosti si musí dívky způsobit sami - nejedí, zvrací, užívají projímadla, nadměrně cvičí. Dalším symptomem je strach z tloušťky, doprovázený zkreslenou představou o vlastním těle. Ženy přestanou menstruovat, muži ztratí sexuální zájem.

 

U bulímiček je také velký strach z tloušťky a snaha o redukci tělesné hmotnosti. Zároveň tito lidé trpí neustálou touhou po jídle, dochází k epizodám přejídání a následným snahám zabránit účinkům jídla zvracením, případně projímadly.

 

Reklama

V první řadě je třeba při diagnostikování odlišit psychogenní poruchy příjmu potravy od onemocnění zažívacího traktu a jiných. K výše zmíněným symptomům se přidávají poruchy spánku, nálady (deprese), únava, postupná ztráta zájmu o vrstevníky a často výrazný nárůst konfliktů v rodině. Anorexií trpí asi 1% dospělých dívek, nástup onemocnění je ve věku 13-20 let; bulímií trpí asi 5-15% studentek středních a vysokých škol, nástup se datuje mezi 16 a 20. rokem. Poměr mužů a žen trpících poruchou příjmu potravy je v běžné populaci asi 1:10.

 

U těchto dívek lze přes mnohé rozdíly nalézt některé společné povahové rysy. Do doby, než začaly doma konflikty kvůli jídlu, to jsou hodné dcery, nadprůměrně inteligentní, dobře se učí. Mají sklon k perfekcionizmu, často milují pohyb a bývají proto aktivní sportovkyně či tanečnice, Jsou dosti kritické ke svému okolí, hodně se kontrolují, nevyjadřují příliš své pocity. Tento popis samozřejmě nevymezuje nijak samotné onemocnění, ale pro tyto dívky bývá příznačný. Touha být něčím vyjímečná, perfekcionistická povaha a silná vůle mohou být darem i prokletím - člověk s těmito vlastnostmi může naplno využít svých vloh a možností a může tak uskutečňovat svá přání a své sny. Může si ale také během několika let ve službách anorexie či bulímie úplně zničit svůj život.

Jan Kulhánek

Reklama

Komentáře

bára (Pá, 26. 10. 2001 - 22:10)
Tak ty jsi vážně anorektička? Nemohla bys mi přiblížit, jak se to u tebe začalo projevovat? Já jsem možná taky, ale pořád se tomu bránim. Teď mi strašně padají vlasy a bojim se, že když nepřiberu 5 kilo, tak úplně oplešatim. O menstruaci nemluvě, tu nemám už půl roku...
Ketty (So, 8. 9. 2001 - 09:09)
Silná vůle může být prokletím.Zvlášť když máte silnou vůli hubnout,ale slabou vůli přibírat.Nebo spíš nechcete,dyž máte pocit vlastní tloušťky...a je to jen pocit?
J.K. (Čt, 20. 6. 2002 - 11:06)
Informace o léčbě, diskuse a kontakty na odbornou pomoc najdete na internetových stránkách pppinfo.zde.cz. Adresář odborníků se bude neustále rozšiřovat a doplňovat.
Jana (St, 5. 9. 2001 - 23:09)
Podobných článků je všude plno, samé úvody, stručné popisy... Mohl by někdo napsat také něco,co ještě nevíme (my anorektičky)? Ale nechci jenom kritizovat, je to docela přehledné a pro někoho, kdo o tom nic neví, to může být i přínosné.
Petra Verzichová (Pá, 19. 12. 2003 - 20:12)
Pro TV pořad Trní hledáme hlavní hosty - partnerský pár na téma "Překonali jsme bulimii/anorexii", dále uvítáme i jednotlivce - ženy i muže, kteří mají s touto nemocí jakoukoli zkušenost. Zájemci o bližší informace a nezávaznou schůzku se mohou přihlásit do 1.1. 2004 na tel. 603 858 776, nebo napsat na petruchka"centrum.cz Děkuji a přeji hezký den, Petra Verzichová
rita (Ne, 3. 9. 2006 - 03:09)
Ahoj,sem uz z toho zoufala,sice jsem schodila 7kilo,ale padaji mi vlasy,nemuzu spat a moje nalady sou katastrofalni,poradte,co delat,nechci zase pribrat:(
Andy (St, 29. 11. 2006 - 16:11)
Tohle mi jako jasne a srozumitelne informace teda nepripada:D:DJa jsem baculka...a dnes jsem si jkoupila projimadlo,tak uvidime jak to pujde dolu...:)
hhhh (St, 29. 11. 2006 - 19:11)
Andy ty si myslíš, že pomocí projímadla zhubneš? Jsi opravdu blbá, a co takhle cičit a střídmě jíst, to si radši zhuntuješ střeva po projímadlech, posereš kyta, ale ty jsi pohodlná a naivní, že?
malika (Ne, 28. 1. 2007 - 16:01)
Mile divky,slecny a zeny podivejte se na adresu www.pppinfo.cz a seznamte se tam s opravdovyma pribehama divek, ktere az zkoncily na uplnem dne! Toto je psychicka nemoc, ktera se DA lecit, pokud budes TY sama chtit! Mrknete na tu stranky a pylne ctete a hluboce se zamyslete nad svym problemem a psychikou. Hodne stesti.
nena (Pá, 16. 11. 2007 - 14:11)
byla jsem bulimička 15 let.Se vším všudy,včetně psychiatrické léčby,dlouhodobé užívání antidepresiv,psychoterapie atd.Neexistuje nic,co bych o bulimii a poruchách příjmu potravy nevěděla.Rady odborníků mě nudily,je to pořád dokola,nikdo vlastně neví pořádně co s tím.Až vás to začne skutečně válcovat a skutečně s tím budete chtít něco udělat,napište,jsem ochotná pomoct,ačkoli jsem si říkala,že tu svini-bulimii už do života nepustím a to ani tak,že se k ní budu jakkoli vracet,byť jen v diskuzích.Ale stále narážím na to,kolik holek to trápí.Myslím,že moje zkušenosti by mohly pomoct a proto je to moje povinnost.Email:nena02"seznam.cz
Anonymka (Pá, 6. 11. 2009 - 17:11)
Ahoj chtěla jsem se zeptat a ocenila bych každou dobrou radu..Mojí kamarádce je 15 let a nejí plive to z okna nebo chodí zvracet na Wc..ma rada KFC i Mc'Donalda ale když to sní je jí špatně samo ze sebe a pripada si strasne tlusta meri 160 cm a vazi 40 kg a chce v tom pokracovat poradte mi prosím muzete napsat na email [email protected] dekuju MOC
Anabell (Čt, 24. 11. 2011 - 20:11)
V minulém roce jsem prošla mentální anorexií, pak bulimií a záchvatovitým přejídáním.
Rok se držím celkem na normální váze, ale za tu dobu jsem nebyla schopna se s ní smířit. Ndedokážu už nejíst, nedokážu jíst normálně, mám hned výčitky, ale zvracet nechci.
Vůbec nevím co s tím, už nikdy nebudu normální...chodím na terapii, terapeut už mi víc pomoct nemůže. Jím antidepresiva, pod kterými aspoň nezvracím, ale získat zpět normální vztah k jídlu a hklavně ke svému tělu je takřka nemožné.
Nejhorší je, že se prostě s těmi přirozenými tuky a mírnými špíčky kolem břicha nedokážu přijmout a chce se mi brečet, kdykoliv se na sebe podívám. Tuhle jsem byla v sauně, a byl to pro mě traumatický zážitek. Hlad mám, jím, celkem přiměřeně, ale připadám si nesnesitelně hnusná. Vůbec nevím co s tím. V minulosti jsem měla deprese a předávkování léky. Teď to nedělám, ale taky mě to nevyléčilo. Vůbec nevím co si s tím počít.

Existuje tu někdo, kdo se z |PPP dostal a je zdravý? Prosím, dodejte mi naději, jinak nemá cenu tenhle hloupý boj vést do konce....:-(
Tereza (So, 17. 3. 2012 - 11:03)
Moje čtrnáctiletá dcera je od svých 12 let vegetariánka. Ze začátku jsme jí maso nutili, ale ona dál nejedla maso. Od dětství je velice vybíravá nejí mléčné výrobky (kromě jogurtů a mléka), maso, tropické ovoce, některou zeleninu a přestala i se slanýma a sladkýma dobrotama, je toho stále víc. Když jí vařím, stěžuje si, že jsem jí tam dala něco co nejí, přitom to tam vůbec není. Mám pocit, že se z toho zblázním. Co s ní mám dělat?
Reklama