Reklama

Psychoterapie - potřebujeme jí?

Psychoterapie je slovo, které dnes skloňujeme ve všech pádech. Není velkou výjimkou, dozvíme-li se, že někdo z našich známých či z rodiny navštívil psychiatra a ten mu nabídl "léčbu duše". K čemu psychoterapie je, jaké jsou její možnosti, kde se k ní můžeme dostat - na tyto otázky se pokusí odpovědět tento článek.

Psychoterapie - léčba duše - je stručně řečeno způsob, kterým může "odborník na duši" (psychiatr či psycholog) pomoci s problémy člověku, který za ním přijde. Každý kdo chce terapii provádět, musí mít speciální vzdělání, výcvik a praxi - to vše by mělo zaručit nám všem kvalitní odbornou pomoc. Dnes existuje celá řada nabídek péče o naši duši - od různých výtvarných, tanečních či relaxačních technik až třeba po jógu. Psychoterapie mezi ně jistě patří, je více méně spojena s péčí lékařskou a sama má mnoho podob.

Kdy můžeme být psychoterapie pro nás užitečná:
1. jsme-li v krizi a chceme si nechat poradit od odborníka,
2. trpíme-li nějakými duševními příznaky jako např. depresemi, úzkostmi, fobiemi a nespokojíme-li se pouze s pojídáním prášků,
3. trpíme-li nějakou neurózou nebo psychosomatickým onemocněním jako např. mentální anorexií či bulímií,
4. chceme-li se lépe poznat a svobodněji se pak v životě rozhodovat či naučit se změnit některé věci ve svém životě, které se nám opakovaně nedaří,
5. potřebujeme-li podporu při závažném duševním či tělesném onemocnění

Tento výčet jistě není kompletní, ovšem naznačuje velice široké uplatnění psychoterapie v životě moderního člověka. I v Čechách už nastal čas, kdy se lidé za návštěvu psychologa či psychiatra přestávají stydět a v některých vrstvách se to naopak stává módou.

Jaké jsou formy a směry psychoterapie? Formou rozumíme způsob, jakým terapie probíhá. Buď můžete jít na sezení s terapeutem z očí do očí - celou hodinu se věnuje jen vám, nikdo další není přítomen. To má své velké výhody - o některých věcech se těžko mluví i ve dvou, natož pak s více lidmi. Další výhodou je to, když víte, že terapeut se věnuje v tuto chvíli pouze vám a nikomu jinému. Má to i své nevýhody - je to dražší (pokud musíte terapii platit) a dostane se vám názoru či pohledu na věc pouze od jednoho člověka.
Jiné tomu je ve skupinové terapii - počáteční rozpaky sdílet své problémy s více lidmi se časem rozplynou a vy můžete ve skupině již známých tváří získat velkou oporu, porozumění, názory a zkušenosti
více lidí, můžete také získat nové sociální dovednosti - například se naučit lépe se prosadit v kolektivu. Směrů - tedy škol - je v psychoterapii poměrně dost a rozhodně se nedá říci, který je lepší či horší. Spíše záleží na druhu problému a na vaší osobnosti (co je vám bližší). K jednotlivým směrům a k jejich praktickému užití bych rád něco napsal podrobněji v příštích článcích, zde se ještě zmíním krátce o tom, kam za psychoterapií.
Můžete se ptát, kolikrát na takové psychoterapeutické sezení půjdete? I to je různé, záleží na typu problému a také na počtu sezení do týdne (měsíce). Při krizové intervenci navštívíte terapeute třeba jen jednou, při krátkodobé terapii možná desetkrát. Dlouhodobá terapie může trvat i několik měsíců až let, vždy záleží na vás, zda máte pocit, že ještě potřebujete na terapii chodit.

Reklama

Pro děti i dospělé existuje několik klinik či psychoterapeutických pracovišť, kam je možné se o pomoc obrátit. Já osobně znám Prahu, takže vyjmenuji alespoň některá zařízení:

1. RIAPS Praha - http://www.cesop.cz/bodyinfo/bodyinfo10.html
2. Dětská psychiatrická klinika FN Motol
3. Rodinné centrum při DPK FN Motol - http://www.rodinnaterapie.cz/kontakt.htm
4. Psychoterapeutický stacionář ESET - Hekrova 805, Praha 4
5. ONDŘEJOV - http://www.cmail.cz/centrum.hermes/spas-pst.htm
a další, více informací viz internetové vyhledávače či telefonní seznam.

Všechna tato zařízení mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, psychoterapie je tak částečně nebo úplně hrazená. Po celé republice existuje mnoho terapeutů s vlastní praxí, kteří nabízejí kvalitní individuální i skupinovou péči. Vždy je třeba se na začátku domluvit, jestli má ten který terapeut smlouvu s vaší pojišťovnou, kolik sezení budete mít (zdarma", kolik vás to prostě bude stát.

Rád bych další články o psychoterapii psal také podle vašeho zájmu - pište, ptejte se, kritizujte. Psychoterapie je především tvořivý proces, nechť i články o ní jsou takovým tvořivým procesem mé spolupráce s vámi.
Jan Kulhánek

Reklama

Komentáře

Jindra (Po, 3. 9. 2001 - 07:09)
Pane Kulhánku, toto téma je pro mne již delší dobu velice aktuální, ale je těžké bez zkušenosti se rozhodnout pro správného psychologa, psychoterapeuta. Kolik asi zaplatím, když se svým problémem půjdu rovnou za psychologem a navštívím ho řekněme pětkrát. Nemám totiž představu a peníze jsou bohužel i zde na předním místě.
Kateřina Šindelářová (Po, 3. 9. 2001 - 10:09)
Dobrý den, děkuji za tento užitečný článek. Dodávám jedno centrum, které jste opomenul: Denní stacionář Horní Palata při Fakultní nemocnici v Praze.
Pro předchozí komentář: Na ceně se musíte dohodnout s daným terapeutem. Moje zkušenost je taková, že první setkání je zdarma, přičemž se dohodnou další podmínky. Cenu prvního setkání vám sdělí terapeut, když si s ním budete domlouvat schůzku. Jinak myslím můžete počítat při nehrazené terapii kolem 400 korun za setkání.
Zajímaly by mě různé typy výcviků psychoterapeutů. Terapeutka, ke které chodím já, se mi zmínila, že jen některé směry jsou u nás uznávané, a že její výcvik (prý nějakého východního typu) mezi ně nepatří.
Jan Kulhánek (Po, 3. 9. 2001 - 13:09)
Na Palatu jsem skutečně zapoměl, přitom se jedná o psychoterapeutické pracoviště s velmi dobrou pověstí, nabízející jak individuální tak i skupinovou terapii. Stejně tak jsem zapoměl na Břehovku, sdružení psychoanalyticky orientovaných psychoterapeutů.

Děkuju za inspiraci s výcviky, napíšu o nich v dohledné době.

K ceně za terapeutické sezení u psychologa či psychiatra: pokud má terapeut smlouvu s vaší pojišťovnou, nemusíte za pár sezení obvykle platit nic. Domluva je velmi individuální, záleží na typu terapie, počtu sezení, na konkrétním psychoterapeutovi - částka za hodinové sezení se může pohybovat od 300 Kč po ??. Terapeut může také přihlídnout k vaší finanční situaci, opravdeu je třeba se domluvit.
J.K. (Út, 2. 4. 2002 - 08:04)
Možnost hrazené psychoterapie pojišťovnou existuje, většinou při nějakém psychoterapeutickém zařízení (např. ESET v Praze). Někteří psychoterapeuté s vlastní praxí také mají smlouvu s pojišťovnou (záleží také s jakou, na to je třeba se hned zeptat při prvním kontaktu), ale délka terapie nebo spíše frekvence návštěv je omezená.
To se pak řeší tak, že si terapii částečně hradíte sami. Cena jedné hodiny psychoterapie se pohybuje přibližně mezi 300 až xxxx kč, záleží na věhlasu terapeuta :-) Podle mého názoru je možné se vejít do 500,- pokud nejde o psychoanalýzu.
Jana (St, 3. 4. 2002 - 20:04)
Vazeny pane Kulhanku, dekuji za odpoved na dotaz o moznosti plneho hrazeni
psychoterapeuticke pece pojistovnou. Presto v tom stale jasno nemam - dochazim jiz
rok na psychoterapii (1x tydne), a to bezplatne. Existuje vice lekaru s vlastni praxi, kteri maji
takoveto "normy" ci je to vyjimka? Je to zavisle na zdravotnich pojistovnach, zda
zahrnou psychoterapeutickou peci do pojistovnou zcela hrazenych sluzeb? Jedna se mj.
prece i o prevenci zdravi, nejen o nadstandartni peci a o byznys (tak se mi totiz
bohuzel uvadene ceny jevi). Predem dekuji za zodpovezeni.
J.K. (Čt, 4. 4. 2002 - 12:04)
Záleží opravdu na zdravotních pojišťovnách a na typu zařízení či konkrétní ambulanci.
Kdo si nemůže dovolit za psychoterapii něco platit, může se obrátit na nějaké státní či soukromé terapeutické zařízení, které má s jeho pojišťovnou smlouvu. Péče se mu může dostat také velmi dobré, ale obvykle si nemůže vybírat terapeuta a ne všude mu nabídnou docházení jednou týdně. To platí obecně, jsou i světlé výjimky - naštěstí.
Jana (Po, 1. 4. 2002 - 20:04)
Dobry den;chci se jeste jednou pozeptat na cenu za psychoterapii.Neni mi jasne, zda existuje i nejaka terap. pece zcela hrazena pojistovnou?Je tedy mozne ziskat v pripade opravdove potreby (ne vsak psychiatricke; tj. nemedikamentozni) i dlouhodobejsi lecbu zdarma? Predem dekuji za odpoved.
jana (Po, 25. 2. 2002 - 05:02)
jen zkušenost: nedoporučuji RIAPS. byla jsem tam s jedním trápením a doktorka mě poslechla na půl ucha, řekla, že se jí to nezdá, poslal mě domů a dala mi nějaký prášek na spaní, ani nesdělila, co to je za lék. naštěstí jsme později našla dobrého terapeuta, načež jsem se problému víceméně zbavila a doufám, že se ho brzy zbavím nadobro
Vilík (Po, 3. 9. 2001 - 18:09)
Doba je taková, že prozatím většina lidí hledá vinu za své neúspěchy, probléby a prohry všude jinde, jen ne u sebe. Každý by měl hledat cestu v první řadě k poznání sebe sama - proč se chovám tak či onak, proč mám problémy se svými bližními. Je to složité. Chybí nám všeobecné vzdělání o anatomii našich duší. Kde máme jaký tělěsný orgán, kde jaký kloub - to ví každý. Neumíme komunikovat, říkat nahlas věci, které si myslíme, cítíme a chceme. Kromě nás to totiž nikdo jiný neví a z toho plynou nedorozumění. Myslet si nestačí. Nikdo tu není sám. Je smutné, že teprve až přijdou problémy a dost velké, zpravidla zdravotní, začíná se hledat cesta a pomoc. Kdo pochopí, že v první řadě musí začít pracovat na sobě, ten je na nejlepší cestě.
Chceme vědět, jak ovlivňovat ovlivnitelné a nad neovlivnitelné se povznášet a umět rozlišit a poznat tyto dvě kategorie. Proto pište co nejvíce a všechno.
Potřebujeme to. Jsme z toho nemocní a je nejvyšší čas uvědomit si, že nemáme jen tělo. Na něm se bohužel projeví až ten nedostatek znalostí sebe sama. Potřebujeme pomoc.
Předem díky.
Eva (Po, 3. 9. 2001 - 19:09)
Díky moc za doufám první z řady článků o psychoterapii. I když nejsem odborník na duši, rozhodně si takové věci ráda budu číst. Můžete napsat něco o psychoterapii dětí? Díky.
Ilona (Út, 4. 9. 2001 - 00:09)
Ráda bych se zeptala, jestli si myslíte, že některé směry v psychoterapii jsou lepší než jiné. Něco jsem četla o psychoanalýze a dost mě to zaujalo a pak jsem četla, že to zase tak moc nefunguje. Kamarátka chodila k terapeutce, která má Rogeriánský výcvik (alespoň tak mi to říkala) a tvrdí, že tenhle směr je nejlepší... Dík za nějakou odpověď. Ilona
Jana (So, 6. 4. 2002 - 22:04)
Dekuji; takze hrazena pece je celkem bezna; pouze se musi navstivit lekar/terapeut, ktery svou profesi chape jako POMAHAJICI; a ne jako VYDELAVAJICI... Pisu to jako upresneni pro vsechny, kteri "psychoterapii potrebuji" tak jako potrebuji napriklad lekare obvodniho, "nemocnicniho" ci specializovaneho.
Tereza (St, 13. 3. 2002 - 16:03)
Mrkni se na www.help24.cz, tam je hodně článků atd.
Tomáš (St, 13. 3. 2002 - 16:03)
http://www.help24.cz/+jak.php
P.Verzichová (Pá, 19. 12. 2003 - 20:12)
Pro TV pořad Trní hledáme hlavní hosty - partnerský pár na téma "Překonali jsme bulimii/anorexii", dále uvítáme i jednotlivce - ženy i muže, kteří mají s touto nemocí jakoukoli zkušenost. Zájemci o bližší informace a nezávaznou schůzku se mohou přihlásit do 1.1. 2004 na tel. 603 858 776, nebo napsat na petruchka"centrum.cz Děkuji a přeji hezký den, Petra Verzichová
libuse (Po, 27. 3. 2006 - 22:03)
Dobry den,jsem vychovatelka ,hledam pro svoji zakyni psychoterapie zdarma.V Praze.Poradite mi?Dekuji
ISTOKOVA TATIANA (St, 6. 9. 2006 - 10:09)
LECIM SE UZ 7 ROK MUJ STAV JE STALE STEJNY
Anna (Ne, 12. 11. 2006 - 20:11)
Jak se objednat? K nějakému lékaři který se zabývá bolavou duší? A to musím nejdříve k obvodnímu lékaři? A ten mě pošle na vyšetření k někomu?
Hans (Ne, 12. 11. 2006 - 20:11)
Ne, nemusíš jít hned k doktorovi, jsou i soukromí psychologové, ale jim se platí.
Když si to necháš naspat od své lékařky, ale k psychiatrovi, tak ten ti může doporučit psychologa a ten je na pojišťovnu. Pokud by tě to zajímalo, tak je docela dobrá soukromá psychosomatická klinika na Praze 6. Je to třetí stanice z Hradčanské, jemnuje se Hládkov a na rohu je ta vila, ve které to je. Jinak se to dá sehnat na Internetu, na www.psychosomatika.cz a tam jsou i tel čísla a něco o nich.
Chodím tam na skupinovou terapii a je to dobré. Vřele tu kliniku doporučuji, opravdu se zabývají celým člověkem a pomohli mi se žaludkem.
Jinak se ale nemusíš vůbec bát jít k psychiatrovi, chodí tam spousta lidí, mladých i starších, není to žádná hanba, každý občas potřebuje trochu pomoct a mám dojem, že spousta lidí, co tam nejdou by tam ale potřebovala. Tak něco zkus ahoj Hans.
ryan (Ne, 14. 1. 2007 - 23:01)
Hledam rekreacni stredisko pro psychoterapie, napiste prosim kam se obracet?
Mirek (Čt, 15. 3. 2007 - 18:03)
Ahoj ryan, jestli hledáš rekreační středisko, kde se nechají provozovat psychoterapie - zkus www.slunecnizatoka.cz Měj se...
yaryna (Čt, 19. 4. 2007 - 20:04)
A kde mame heledat pomoc, když vim co by mi pomohlo, ale je to tak slozite realizovatelne, ze mi to prinasi jeste vetsi stres a depresi. Mam strach o budoucnost, chodim do 3. roc gymnazia, prakticky nechodim. Vite, kdo mi pomuze abych nemusela chodit do skoly aspon do konce tohohle roku. A pritom mohla prejit do dalsiho??e-mail. HoneyandBunny"eznam.cz
GLUM (St, 15. 10. 2008 - 04:10)
Když už tedy autor(ka) skloňuje ve všech pádech, mohl(a) by si možná opravit hrubku v nadpisu. Potřebujeme koho, co... ;.
Yossarian (St, 15. 10. 2008 - 07:10)
Já teda na Palatě byla a bylo to otřesné ....nic se tam nedělo a terapeut usínal při skupinové diskuzi ....totéž Břehová , i moje psycholožka mi potvrdila, že si pacienti na Palatu stěžují ....je to ztráta času a upřímně-ještě jsem neviděla vyléčenýho pacienta po takové terapii......
donata (St, 15. 10. 2008 - 10:10)
Takže kde se dělá slušná psychoterapie?? Nebo znáte solidního soukromého terapeuta? Já vím, je to subjektivní, ale přece jen...
osinka (Po, 29. 6. 2009 - 11:06)
A je nějaké takové psychoterapeutické centrum v okolí Ostravy? Praha je pro mě moc daleko.. nejlepší by byl dětský psycholog/ psychiatr,zabývající se mentální anorexií
Ina (Po, 29. 6. 2009 - 11:06)
Taky mě čeká psychoterapie PP a jak tato terapie probíhá,víte to někdo? díky
J (Po, 17. 1. 2011 - 01:01)
Prosím o posouzení vlivu nezaměstnanosti na psychické zdraví nezaměstnaného člověka a jeho rodiny. Jak si má nezaměstnaný člověk uchovat psychické zdraví a dobrou náladu ? Pomozte pro zrušení §66 zákoníku práce, který dovoluje podnikatelům, aby zrušili pracovní poměr člověku ve zkušební době bez uvedení důvodu.
Jana (Po, 17. 1. 2011 - 07:01)
Já teda na Palatě byla a...Asi je to tak, doktoři u nás v pacientech vidí kus, odkývají, usmívají se, nezájem.Neléčí.
Berenice (Po, 17. 1. 2011 - 14:01)
Ahoj, já chodila na psychoterapii rogersovského typu, což bylo fajn a příjemné popovídání, které v lecčems i pomohlo. Nyní jsem začala s psychoanalytickou psychoterapií a shledávám ji daleko účinnější, celkově přínosnější. Cítím změny i po několika málo setkáních. Jaké máte zkušenosti Vy ostatní?
Pampeliška (Pá, 4. 9. 2020 - 21:09)


Ahoj, já chodila na...Ahoj, Berenice Chodím taky do dynamické psychoterapie a hodně si to chválím. Dost mě to nutí se zamyslet nad sebou, nad tím, jak mě vidí ostatní, a nad tím, co mi přináší moje chování. Někdy je to nepříjemné se o sobě něco dozvědět.
Pampeliška (Čt, 20. 1. 2011 - 21:01)
Ahoj, já chodila na...Ahoj, Berenice
Chodím taky do dynamické psychoterapie a hodně si to chválím. Dost mě to nutí se zamyslet nad sebou, nad tím, jak mě vidí ostatní, a nad tím, co mi přináší moje chování. Někdy je to nepříjemné se o sobě něco dozvědět.
(Čt, 20. 1. 2011 - 21:01)
Přeji vám ty úspěchy,ale přála bych vám víc. Já měla problémy, pořad se to vršilo a nakonec jsem rok na netu studovala psychologii z různých knížek. Občas tam byly pro mně nesmysly, ale je to tím, že psychologii a její základ dělali muži, psali knížky a psycholožky se učí vlastně z původních knih. Takže muž samozřejmě jen předpokládá,ale nikdy ženu nepochopí.Prostě jsem si vybírala a makala na sobě. A to pomůže navždycky, bez pomocí cizích. Naučila jsem se změnit staré ošklivé zázitky na lepší..Všechno je v mozku-v hlave a je to v našich silách, se to naučit.
Berenice (So, 22. 1. 2011 - 11:01)
Pro "Já": ano, to máš pravdu, já také mnoho nastudovala. Ale podstatné v psychoterapii je ten záměrný kontakt a psychoterapeutický vztah, včetně přenosu a protipřenosu, reakce druhého na Tebe a Tvoje na něj, zvláště, když je k tomu školený a ještě nadaný. To setkání je podstatou, kterou kniha suplovat nemůže, jen doplnit.
Melisa (So, 22. 1. 2011 - 13:01)
Psychoterapii pořebujeme.... ano, ale proč? protože se bojíme sdělit nám blízkým a známým, co přesně a pravdivě cítíme. Nejraději bychom vypadali před okolím dobře, bez problémů, ale skutečnost je jiná. Dřív se lidé neostýchali mluvit o sobě. Teď se bojí, že by se to mohlo otočit proti nim. Lžeme si, předstíráme, atd. Proto potřebujeme psychoterapeuta- ten je nezaujatý, nezná nás a tomu se rádi zpovídáme...??? Ale proč? Chceme pořád před rodinou a tak zachovat dekorum.
Pampeliška (So, 22. 1. 2011 - 20:01)
Pro "Já": ano, to...Berenice,
přesně tak, pod to bych se mohla podepsat. ty jsi psychoterapií prošla? Zdá se, že o ní víš dost.
Berenice (So, 22. 1. 2011 - 20:01)
Pro Pampelišku:
moc toho nevím, něco jsem načetla, potom chodila na psychoterapii rogersovského směru a nyní začínám s psychoanalytickou psychoterapií, jak píši výše. Co Ty?
Pampeliška (So, 22. 1. 2011 - 21:01)
Pro Pampelišku:
moc toho...Já chodím dva roky na dynamickou psychoterapii PA typu. Jsem velmi spokojena. I když jsem teprve snad v půli cestě, už teď jsem toho v terapii prožila tolik, že mi to změnilo značně pohled na svět a na sebe. Měla jsem štěstí na psychoterapeuta. :)
(So, 22. 1. 2011 - 23:01)
Pro "Já": ano, to...Berenice, zamysli se a to pořádně, co jsi psala..Opravdu to tak cítíš, opravdu myslíš, že ke svému klidu potřebuješ druhého-cízího člověka? Nebo má pravdu Melisa? Nebo já? Což se s Melisou vlastně slučuje..
Přenos a protipřenos já tedy od lidí cizích nepotřebuji. Nekritizuji tě,ale chci jen pomoci, zamysli se. Přenos je také to, co psychoterapeut za peníze vám jako ty dělá...Bez nich ani ránu, bez něj se nikam neposuneš-NESMYSL !! Pohled na svět, na blízké i na sebe, dokáže člověk nejlépe sam ,vybavený základními znalostmi a snahou...Nechci kritizovat-to opravdu v takovéto debatě ani náhodou. Mně vadí a štbe doslova,jak si mnozí ubližují a přitom je cíl kousek..Stačí poslouchat sám sebe.
Pampeliška (Ne, 23. 1. 2011 - 09:01)
Berenice, zamysli se a to...Sice to nepíšeš mi, ale dovolím si reagovat.
Jsou situace v životě, kdy si člověk nedokáže poradit sám. Zkouší to hodně dlouho, věř tomu, že málokdo letí při prvním problému za psychologem pro nálepku "duševně nemocného".

Nevím, jak to měla Berenika, ale já jsem došla do stadia, kdy bych bez odborné pomoci vlastně umřela. Už jsem neměla sílu jít dál, žít vůbec. Můžu bez nadsázky říct, že psychoterapie mi v jedné životní fázi doslova zachránila život.

To je mi jedno, že nemohu být hrdá na to, jak jsem to "zvládla sama". Jsou situace a stavy, kdy to člověk sám nezvládne, a není to ostuda, požádat o pomoc.

Jinak, v psychoterapii to chodí tak, že stejně nikdo nic za Tebe neudělá, vše si ve svém životě musíš změnit sám. Ale tam máš možnost nahlédnout na své jednání zvenčí, a vidět, co děláme za opakované chyby v komunikaci se sebou a okolím.

Jestli Ty to zvládneš bez pomoci, seš prostě silnej, dobrej.

Ale každý to máme jinak, tak to zkus tak brát. Není to o penězích, já v terapii neplatím nic.

Možná jsi jen neprošel tím, co ti, kteří psychoterapeuta vyhledali, proto se do toho nedokážeš tak vžít.
Berenice (Ne, 23. 1. 2011 - 16:01)
Ahoj všichni!

Nejprve pro "Já" - abych to uvedla na správnou míru, tak bych nejprve řekla, že jsem se již asi zamyslela hodně, neboť již nejsem nejmladší (tedy ani nejstarší) a mám nějaké životní zkušenosti. Na druhé straně pracuji v jednom z oborů společenských věd a trochu jsem se tedy mohla obeznámit s myšlením lidí a hlavně s literaturou k tematu. Takže není to o tom, že bych nenačetla, nepochopila a nezamyslela se.
Onen kontakt s druhým je mimo jiné velice obohacující jak intelektuálně, tak osobně a hlavně svým způsobem koriguje náš subjektivní pohled na svět a vztahy. Často ten druhý může lépe upozornit na to, čeho my sami si na sobě nevšimneme či co může být nějak patologické. Přičemž nestačí rozhovor s kamarádkou - i ten je zajímavý, samozřejmě, ale terapeut je školen tak, aby uměl správně naslouchat, vytvořit přijímající a bezpečné prostředí (nektritizuje Tě, nezdrbne Tě, nerozčílí se...), má srovnání ze své praxe, dokáže proniknout skrytými významy... Je to jedinečné setkání, zvláště, jeli terapeut dobrý.

Pro Pampelišku - souhlasím s Tebou. Také jsem zprvu měla problémy, které jsem potřebovala řešit s někým už proto, abych oddělila eventuální bludy od "reality". Nyní mě k tomu pudí i intelektuální zájem. Také jsem se hodně posunula a mnoho se o sobě dozvěděla. V rogersovské psychoterapii jsem pro sebe udělala asi téměř maximum, nevím, zda bych se posunula ještě dále. Nyní v psychoanalytické jsem teprve na začátku, ale zdá se mi velice účinná, asi pro mě daleko lepší než rogersovská, každé sezení přináší výsledky, nový objev, je tvůrčí...
Já rovněž neplatím.... (Mám jinak od lékaře diagnostikované "podezření" na BAP).
Pampeliška (Ne, 23. 1. 2011 - 17:01)
Bereniko, a můžu vědět, jaký druh té PA terapie podstupuješ? Je sezení jednou týdně?
Nebo jestli nechceš psát podrobnosti veřejně, uvítám třeba mail, kde si můžem vyměňovat zkušenosti.
Můj je:

[email protected]
Berenice (Čt, 27. 1. 2011 - 15:01)
Pampeliško, znovu jsem Ti psala a posílala to na oba Tvoje maily ze dvou mých různých mailů, aby byla jistota. Pokud Ti to nedošlo, musí být chyba někde ve Tvé schránce, protože moje maily jinak normálně docházejí. Prosím, zkontroluj to. Jinak se těším na další korespondenci. Ahoj Berenice
Pampeliška (Čt, 27. 1. 2011 - 18:01)
Pampeliško, znovu jsem Ti...Už mi to došlo. V dohledné době odpovím.
Děkuji.
HesTia CreatriX (Pá, 25. 11. 2011 - 20:11)
Bohuzial, psychoterapiu si mozu dovolit len bohati... Prezivam najvacsiu krizu (psychospiritualnu) svojho zivota, trva to uz druhy rok, existencne som sa dostala na dno a nedari sa mi odrazit (zatial). Psychiater (kognitivno-behavior.rogerian) uctuje za 45 minutove sedeni 25eur! Zijeme dve osoby z 344 eur mesacne a za 25 eur mame stravu na tyzden... To je ale paradox. Takze som si musela u v e d o m i t : clovece, pomoz si sama, nikto ti nepomoze, najdi si riesenie a silu v sebe; za svoje problemy mozes sama a nikdo ich nevyriesi za teba; a ten psychiater tiez musi z niecoho zit; keby neboli psychicky nevyrovnani ludia, boli by aj oni nezamestnani... Psychicke problemy existuju na urovni mojho ega, a ja som predsa viac, nez iba ego = moja osobnost/identita. Treba to brat s nadhladom, prekonat frustraciu z toho, ze si nemozem dovolit konzultacie s odbornikom, ktore by ma urcite nesmierne bavili.(You just cannot always have what you want.) Vezmem si knihu Stanislava Grofa alebo si zameditujem nad myslienkami Eckarta Tolleho a hned je mi lepsie na dusi... A chvalabohu, ze psychoterapiu si mozu dovolit len ti, ktori na to (este) maju.
Kateřina (Út, 27. 1. 2015 - 15:01)
Mě se stalo, že mi někdo pomohl zdarma.Ale co se týče psychoterapeutů a různých koučů, tak na peníze jsou jak vosy na bonbon a vůbec nic neumí.A čím víc je znám tím míń bych se na ně obracela.Znám hodně lidí co jim to nepomohlo.Vedu ted´spokojenější život, podnikám není vše tak ideální , ale pár problémů se vyřešilo a chci cestovat a ještě pořídit vinici.Za mě psychoterapeut teda ne.Dejte si na ně pozor.
Petr (St, 23. 3. 2016 - 04:03)
Pokud by se lidi starali o svůj duševní život, pracovali na době tak by žádnou psychoterapii nepotřebovali. Možná ve výjimečné situaci. Ale to je věc názoru. Je třeba cvičit a to nejen fyzicky, ale i duševně. Pak bude každý sám sobě psychoterapeutem, a ne že bude u psychoterapeuta řešit kdejakou hloupost.
Liba (Út, 1. 9. 2020 - 18:09)

...Přesně tak, nechlastat!Já si svoje vypila, kocovin zažila, tisíckrát si říkala, že už nikdy!Když jsem málem umřela díky alkoholu, šla jsem do léčebny, nyní chodím na AA, a nepiju ani Ň víc než 5 let, je mně dobře.Závislá na alkoholu budu ovšem do smrti.
Reklama