Reklama

Potravinová alergie: nadýmání, křeče, zácpa, vyrážky...

S potravinovou alergií se potýká stále rostoucí počet lidí, a to především v období dospívání. Pokud máte podezření na onemocnění související s příjmem potravy, přinášíme vám základní projevy reakcí na běžné potraviny.

Klíčem k odhalení alergie je při rozeznávání příznaků především vlastní pozornost, jelikož k projevům může docházet i s odstupem hodin. Projevy navíc mohou být různé. Opakovaný či stabilní příjem alergenu může vyvolat chronické problémy, u kterých je diagnóza a zjištění alergenu zásadní a zároveň velmi obtížný bod.

Nadýmání a křeče v břiše
Nadýmání a křeče v břiše patří mezi vůbec nejčastější projevy potravinových alergií či intolerance. V každodenním životě však doplácíme na svou vágnost. Většina pacientů se totiž rozhodne tyto projevy řešit zpravidla až po několika bolestivých příhodách. Alergickou reakci si totiž spojují s kvalitou snědeného jídla, nikoliv s jeho složením. „Prvním krokem člověka, který má podezření na alergii či intoleranci potraviny, je dieta, ve které se snaží eliminovat klasické alergeny, především mléko, lepek, vejce, sóju či ořechy. U dospělých se samozřejmě provádějí alergenové testy,“ vysvětluje Klára Minczinger ze společnosti Generica. „Na plynatost pak mají pozitivní účinky přípravky se simethiconem. Jedná se o sloučeninu křemíku, která se nevstřebává a jejím působením dochází ke splývání plynových bublinek a snadnějším odchodem z těla ven,“ dodává Minczinger.

Průjmy
Dalším nepříjemným projevem alergie bývají časté průjmy. Obvykle je průjem způsobený banální infekcí trávicího traktu. Pokud však průjem trvá dlouhodobě, lze již hovořit o alergické reakci na jakoukoli potravinu. Právě tehdy je klíčové dopátrat se alergenu, přesněji řečeno potraviny či jejich kombinace, která zažívací potíže způsobuje. V některých případech mohou být průjmy příznakem takzvané celiakie, tedy imunitní reakce na lepek, která vyvolává zánětlivé onemocnění střev. Zde se však nejedená o alergii, ale o onemocnění zažívacího ústrojí. Při celiakii je nutné lepek ze stravy zcela a doživotně vyloučit. Průjmy mohou provázet také skutečnou alergii na lepek, která v některých případech nemusí být celoživotní a někdy dokonce sama odezní. Pokud trpíte na časté průjmy, nezapomeňte především na pravidelné doplňování sodíku a glukózy. Během průjmů totiž dochází k velkému úbytku vody, který je provázený ztrátou solí v organismu. Pokud naopak tělo získá dostatek sodíku, dojde k zadržení vody v těle. Aby se sodík co nejsnadněji vstřebal, je dobré jej přijímat společně s glukózou. V lékárně se proto můžete poptat po šumivých tabletách s obsahem sodíku a glukózy.

Zácpa
Nejčastějším alergeny, které způsobují zácpu, jsou mléko a cukr. Výraznou roli však hrají i kakao a luštěniny. Tyto potraviny mohou vyvolávat křeč tlustého střeva, která zabraňuje normálnímu vylučování. „O zácpě hovoříme, pokud nedochází k vylučování po dobu delší než 3 dny. Pokud navíc nedochází k pravidelnému vyprazdňování střev, přichází riziko vzniku dalších zdravotních obtíží. Škodliviny nastřádané v organismu mohou krví pronikat zpět do těla a způsobit ekzémy, alergie i onemocnění,“ informuje Klára Minczinger ze společnosti Generica, která již brzy uvede na trh sirup s obsahem koncentrované šťávy ze švestek a fíků, jež mají šetrný projímavý účinek. „V případě zácpy je důležité zvýšit příjem vlákniny. Ideální je samozřejmě ovoce nebo zelenina. Pokud jste však na některé druhy těchto potravin alergičtí, je dobré přijímat rozpustnou vlákninu. Ta podporuje aktivitu střevních bakterií, které pak mají příznivý vliv na celkový zdravotní stav,“ doplňuje Minczinger.

Reklama

Pokožka jako obraz zažívání
Dermatologické potíže spojené s potravinovými alergiemi se mohou projevovat různě. Od klasických vyrážek a svědění kůže až po oteklé části těla, zpravidla rty, či pálení v uších. Nejznámějším příznakem je pálení a svědění krku a v dutině ústní. U kojenců je klasickým projevem trvající atopický ekzém. Spouštěčem bývá mléko, vejce či lepek. Alergie může být vyvolána i kojením, a tudíž přenosem alergenu z matky na dítě.

Reklama

Komentáře

Míša (So, 5. 12. 2020 - 16:12)
Ahojky, a zkoušeli jste nějakou detoxikaci? jestli to třeba nepomůže od těchto problémů?
Miriam (Út, 25. 5. 2021 - 19:05)
Já na detox mám ověřený pouze wurmex, je to můj odčervovací pomocník.
Zdena (Út, 8. 12. 2020 - 19:12)
Také se zajímám o detoxikace a správné zdravé nastavení těla. Beru pravidelně detoxikační doplňky stravy a myslím, že to pomáhá, ale těžko říct, pokud to chcete jednorázově na jeden konkrétní problém.
Lenka (Út, 19. 1. 2021 - 20:01)
Mi pomáhá třeba phytoxan, když na mě leze třeba nějaké nemoc a nechci hned sahat po klasických lécích. Je to přírodní antibiotikum a detoxikuje to tělo
Aďka (Pá, 30. 4. 2021 - 21:04)
Já mohu doporučit Phytoxan, je super. V naší domácnosti je vždy při ruce.
Emma (Ne, 30. 5. 2021 - 08:05)
Teoreticky Ti detox pomůže od těchto příznaků, tělo Ti ukazuje, že je něco špatně a většinou u zácpy a průjmu je jasně, že si snědla buď něco co mohlo být prošlé, od plísně a plné bakterie, takže za mě určitě je detox vhodný. Ale článek je hlavně o potravinové alergii, takže spíše se zaměř po jakém jídle máš problémy.
Jarka (Út, 29. 6. 2021 - 17:06)
Občas jsou ty diskuze fajn, člověk se dozví na co by si měl dát pozor. Emma to vystihla úplně přesně.
Jarka (Út, 29. 6. 2021 - 17:06)
Občas jsou ty diskuze fajn, člověk se dozví na co by si měl dát pozor. Emma to vystihla úplně přesně.
Default User Image
Holan (So, 9. 9. 2023 - 13:09)

Mne po jablkách svědí oči - a jazyk po lískáčích.

Reklama