Reklama

Profesor Hanuš byl oceněn za přínos k léčebnému využití konopí

Letošní Cenu adiktologie dostal profesor chemie Lumír Ondřej Hanuš za objev kanabinoidů vlastních tělu. Doplnil jím světový objev receptorů v mozku a otevřel bránu dalšímu výzkumu a využití konopí k léčbě.

Hanuš považuje konopí za jedno z nejbezpečnějších léčiv. Je proti jeho legalizaci k rekreačnímu užití a nesouhlasí s názory, že konopí lze užívat jako prevenci zdravotních obtíží. Antibiotika se také neužívají preventivně, tvrdí.

    “Profesor Hanuš je světově uznávanou kapacitou a průkopníkem ve využití látky, která primárně byla považována za látku zneužívanou jako droga,“ řekl ČTK národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

    Hanuš při nedávném pobytu v ČR vysvětlil svůj objev tak, že v mozku jsou vazebná místa, na něž se vážou tělem vyrobené kanabinoidy. Mozek tvoří tyto látky působící jako klíč, když ten zapadne do zámku a pootočí se, nastanou účinky. Jestliže je systém narušen, člověk onemocní. Přidáním látek z konopí se systém opět vyváží a zdravotní stav se zlepší. 

    Konopí na tomto principu pomáhá proti silným bolestem, zlepšuje stav lidí s rakovinou či roztroušenou sklerózou.

Reklama

    Hanuš po roce 1989 odešel do Jeruzaléma, kde působí na hebrejské univerzitě. Na základě jeho objevů se v Izraeli změnil zákon tak, že se konopí začalo užívat jako lék, je hrazen ze zdravotního pojištění. 

      Cena adiktologie je od roku 2006 udělována lidem, kteří se zasloužili o rozvoj výzkumu, léčby a prevence závislostí. Adiktologie je věda zabývající se příčinami vzniku, prevencí, léčbou a výzkumem závislostí.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

simona (St, 16. 1. 2013 - 10:01)
Dobry den, prosim vas moji sestre nefunguje stitna zlaza je mozne ,ze by pomohlo konopi.predem dekuji za odpoved
anonim (St, 16. 1. 2013 - 13:01)
DObrý den, mám dost velkej problém a to ten, že jsem se dozvěděla že jsem dcera feťačky a nevím jak se s tím mám vyrovnat:-(byla bych ráda kdyby se mi někdo ozval.
Michal (Čt, 21. 2. 2013 - 13:02)
Dobrý den, s konopím jsou stal velké problem ohledně registrace, ovšem existuje ještě účinnější lék a je to jitrocel, který je na všechny ty problemy, které léčí konopí je mnohem účinnější a přitom je to naprosto přírodní lék, ja vyrábím jitrocelový extrakt v olivovem oleji, kterým léčím bércové vředy, proleženiny, těžce se hojící rany, hemeroidy i paradéntozu a ekzémy.
Otto (Čt, 21. 2. 2013 - 14:02)
Dobrý den, s konopím jsou...Ono konopí je echt přírodní léčivka a roste samo jak plevel.
Jitrocel... tak on tě hošánku snadno a účinně léčí?
To ti jistě dělá dobře...
A heleme se... Tak on ti jitrocel dělá DOBŘE?
Takže ty na něm ujíždíš, feťáku jeden!
Jitrocel je tedy psychotropní!
Zakázat!
A povolit prodej jen na předpis! S bleděmodrorůžovým pruhem!
Nákup si hradíš ovšem sám!
Licencovaný pěstitel schválený standardizovaný jitrocel dodává za pouhých 1000Kč za kytku.
Opovaž se natrhat si ten jitrocel sám!
Nebo si ho snad pěstovat... zavřít až zčernáš!
Na to přeci máme licencované monopolní pěstitele a dovozce!
Tak takhle dopadneš v našem Absurdistánu!
Karel (So, 18. 1. 2014 - 02:01)
Ono konopí je echt...Otto - jsi nějak přebublal tím svým komentářem. Feťáci prostě věří, že konopí je všelék, většina z nich se nemusí léčit, protože jsou to mladí puberťáci a 20tiletá děcka, ale mají plnou hubu léčivých účinků a jak po tom jde farmaceutický průmysl. Kecy kecy kecy.
A feťáky určitě nebude zajímat, že jitrocel je účinnější, protože se nedá hulit.
Hana (Ne, 25. 5. 2014 - 20:05)
Otto - jsi nějak přebublal...Tedy Karle,mohl ses zmotat aspon na jinej prispevek...takhle to vypada,ze se tak trosku opakujes..nicmene,podle tve bystre uvahy jsem tedy zjistila,ze jsem padesatileta smažka, ktera si sve zdravotni problemy vyresila fetem...pro me za me,proc ne?....hlavne,ze jsem v cajku..myslis si o sobe,ze jsi asi,,hoodne inteligentni''vid?tak ti drzim palce,az t nemarodis,a o nas,co si vazime svyho zdravi,a lecime se bez chemie si laskave neotirej rypak!!
Reklama