Oblíbená hudba prospívá srdci
"Má to velice působivý efekt," tvrdí podle agentury Reuters ředitel preventivní kardiologie medicínského centra na Marylandské univerzitě v Baltimore Michael Miller. "Průměr cév se zlepšil, obdobně jako je tomu při cvičení. Podobný vliv mají léky, jako třeba statiny a ACE inhibitory."
Když se cévy rozšíří, krev v nich teče plynuleji a je méně pravděpodobné, že by se vytvořily krevní sraženiny, které způsobují srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. Pružné cévy také lépe odolávají kornatění tepen.
Millerův tým testoval deset zdravých nekouřících mužů a žen, kterým bylo řečeno, aby si s sebou přinesli svou oblíbenou hudbu. Strávili pak půl hodiny poslechem svých nahrávek a další půl hodiny hudby, která v nich vyvolávala pocit úzkosti. Badatelé současně prováděli ultrazvukové testy zachycující funkci cév.
Pokud lidé naslouchali libě znějící hudbě, průměr jejich cév se zvětšil asi o 26 procent. Pod vlivem hudby, která se jim nelíbila, ve většině případů šlo o heavy metal, se průměr cév zmenšil o šest procent.
Millera prý napadlo, že by mohly mít příjemné melodie příznivý vliv, poté co zjistil, že o plynulejší tok krve se přičiňuje smích.
"Dumal jsem nad tím, pod vlivem čeho ještě bychom se mohli cítit opravdu příjemně - samozřejmě kromě kalorií z tmavé čokolády. A napadla mě hudba... ta mi dělá opravdu dobře," vysvětlil vědec.
Většina dobrovolníků zvolila country, ale podle Millera není hudební žánr tak důležitý, jak spíš individuální vkus.
Zdroj. ČTK
Komentáře
A jak to prospělo tvému srdci?
- Odpovědět
Pošli odkaz