Reklama

Je angina pectoris závažné onemocnění?

Je, protože v případě zúžení koronární tepny je riziko infarktu mnohem vyšší, než kdyby tepny zúžené nebyly. Celkové kardiologické vyšetření slouží ke zjištění rizika. V každém případě je cílem udělat všechno, aby nedošlo k infarktu, a proto je léčba nezbytná. Lidé s nízkým rizikem infarktu se přitom neléčí stejně jako lidé s vysokým rizikem.

  Neurčité, nebo bezprostředně hrozící nebezpečí?
Angina pectoris nebývá u všech stejně závažná. Někteří lidé mívají záchvaty anginy pectoris jen zřídkakdy, její projevy jim příliš nevadí a žijí takřka normálně. Lékaři říkají, že mají stabilní anginu pectoris. Nemoc se nemění. Nebezpečí infarktu je tedy poměrně malé.
Ale najednou, aniž bychom přesně věděli proč, se angina pectoris prudce zhorší. Lékaři říkají, že je nestabilní. Pacient je v ohrožení, infarkt se může dostavit každou chvíli. Nestabilní angina pectoris obvykle vyžaduje rychlý zásah lékaře.

Angina pectoris ? co byste měli vědět
Jestliže se záchvaty anginy pectoris mění a víc vás zatěžují, znamená to, že se nemoc zhoršuje, že se koronární tepny stále víc zužují a objevuje se bezprostřední nebezpečí infarktu. Je tedy nutné rozpoznat, kdy stabilní angina pectoris přechází v nestabilní.
Angina pectoris je nestabilní, když se záchvaty objevují stále častěji, když se vyskytují při poměrně malé námaze, trvají déle a nezklidní se rychle nitráty (nezbytný lék při angině pectoris).
Situace je velmi naléhavá, je tedy nutné okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu (155, 112) a neztrácet ani minutu, abyste se dostali do nemocnice co nejdřív:
? jestliže se bolest objeví v klidovém stavu (může jít o infarkt);
? jestliže bolest nezmizí za 10 minut po užití nitrátů (angina pectoris nereagující na nitráty).
Bolest v klidovém stavu nebo bolest, která neustupuje po nitrátech, znamená, že v koronární tepně je sraženina a každou chvíli hrozí úplné ucpání tepny.
Někdy bolest v klidovém stavu přejde. Byl by omyl se domnívat, že už nebezpečí nehrozí. Sraženina se rozpustila, ale může se vytvořit jiná. Vždycky zavolejte rychlou záchrannou službu a jeďte do nemocnice.

Nestabilní angina pectoris: záchvaty jsou častější, delší, přicházejí při menší tělesné námaze a neutiší se brzy po užití nitrátů.

Zdroj: Danchin, Cuzin - Srdeční infarkt, nakladatelství Portál

Reklama

Reklama

Komentáře

viola.skradova… (Čt, 7. 9. 2006 - 18:09)
nema to chybu
lamaczová (St, 20. 8. 2008 - 12:08)
Kdo mi poradí,Je možné při srdeční arytmii žít plným sexuálním životem bez starostí o život?
Eskarina (St, 20. 8. 2008 - 17:08)
zrejme zavisi od konkretniho typu, pritel arytmii ma, zjistili mu ji uplnou nahodou pri predoperacnim vysetreni, a nikdy nemel zadne potize a ani ted mu nic nezakazali
Reklama