Reklama

V USA se objevila bakterie odolná vůči nejsilnějším antibiotikům

Američtí lékaři vůbec poprvé narazili na bakterii, která je odolná i proti nejsilnější antibiotické léčbě. Pacientku se sice podařilo vyléčit, bakterie však podle vědců nesla gen rezistence vůči použitému antibiotiku, uvedla agentura AP.

Případ z dubna popsaný v odborném časopise může podle expertů předznamenat konec účinnosti tradičních antibiotik, pokud by se gen rozšířil na další bakterie.

Bakterii Escherichia coli způsobující infekce močového ústrojí objevili lékaři u devětačtyřicetileté ženy ze státu Penslyvánie, kterou se pokusili uzdravit pomocí běžných antibiotik. Testy však ukázaly, že tento typ bakterie je vůči nim odolný. Poté lékaři nasadili jiný lék, který ženu uzdravil. Následná laboratorní analýza však objevila v bakterii gen odolnosti vůči colistinu, což je vůbec nejsilnější antibiotický preparát označovaný jako “lék poslední záchrany“. Používání tohoto léku bylo kvůli možným nežádoucím vedlejším účinkům ukončeno v 70. letech minulého století, lékaři k němu však začali sahat poté, co si řada bakterií vyvinula odolnost proti běžným antibiotikům.

Samotný případ pensylvánské bakterie neznamená podle vědců důvod k panice. Výrazně horší by podle nich bylo, pokud by se gen odolnosti vůči colistinu přenesl na další bakterie, které jsou již rezistentní proti jiným antibiotikům. To by mohlo vážně ohrozit dosavadní způsob léčení. “V podstatě jde o ukázku toho, že konečná pro antibiotika není příliš daleko, že se můžeme ocitnout v situaci, kdy budou na jednotkách intenzivní péče pacienti, pro něž nebudeme mít antibiotika,“ varoval podle listu The Washington Post šéf amerického střediska pro kontrolu a prevenci chorob Tom Frieden.

Podobně odolné bakterie se již objevily v Číně, Kanadě či několika evropských zemích, podle lékařů jde však o první podobný případ na území Spojených států.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

! (Pá, 22. 7. 2016 - 14:07)
Pro zdravotní pojišťovny je úbytek lidí vyššího věku žádoucí.
Lída (Pá, 22. 7. 2016 - 14:07)
Pro zdravotní pojišťovny...Kvůli rezistenci na antibiotika mohou umírat i mladí lidé, třeba po úrazu či operaci...
Sta67 (Čt, 21. 7. 2016 - 01:07)
Nejde o nic neočekávaného. Před tím varují odborníci. Vývoj nových antibiotik se prakticky zastavil. Současný systém komerčního vývoje léků, státem však brutálně zregulovaného, nedává prostor pro zisk z nových antibiotik. Tak je nikdo nevyvíjí.

Až to bude jednoho dne zcela akutní, a tudíž prodejné velkému počtu lidí, bude trvat deset let, než se zadaří, a pak ještě dalších deset let budou umírat lidé, zatímco poběží schvalovací procedury.
Reklama