Reklama

Reuters: Nejlépe tuberkulózu prý léčí v sibiřském vězení

"Vítejte v tomském nápravném zařízení číslo jedna. Poskytujeme tu nejlepší léčbu tuberkulózy v Rusku," směje se Alexandr Puškarev, primář tisícilůžkové kliniky v někdejším sovětském vězení na pokraji Sibiře, napsala agentura Reuters.

V polovině 90. let zde prudce nakažlivá nemoc zabíjela vězně každý týden. Ale s pomocí skupiny amerických lékařů se věznice u jednoho z největších močálů na světě stala vzorem pro zbytek světa, jak se vypořádat s formami tuberkulózy (TBC) odolnými vůči lékům.

Z iniciativy amerického ústavu pro zdravotní výzkum, který založil finančník George Soros, rozběhla tomský projekt skupina lékařů z Bostonu Partneři ve zdraví (PIH), která se odvážila zavrhnout tradiční představy o mimořádně náročné a nákladné léčbě rezistentní tuberkulózy.

"Bez tomského projektu bychom byli v léčbě o roky zpět, než jsme teď. Stalo se z něj měřítko řešení problému," tvrdí bostonský lékař Jussi Saukkonen, který do Tomsku přijel na kontrolu projektu.

Díky projektu, který se mezitím rozšířil z vězeňské i na běžnou populaci, klesla během osmi let úmrtnost na TBC v regionu skoro na polovinu. Na 100.000 obyvatel připadá 12 úmrtí. To je třetina sibiřského průměru.

Reklama

Hlavní věc je prostá: je lepší důsledně aplikovat stávající léčbu, než se pouštět do posledních nejvyspělejších objevů či drahých léků.


Na TBC ročně umírá okolo dvou milionů lidí. Tento trend je vzestupný, což z TBC dělá jednoho z nejhorších zabijáků na světě. Na AIDS ročně umírá okolo tří milionů lidí, na malárii milion.


Rezistentní TBC se objevila v posledních pár desetiletích hlavně vinou okolnosti, že pacienti nebrali léky až do konce.
Nápravné zařízení v Tomsku se ukázalo být správným místem pro projekt, k jehož hlavním zbraním patří kázeň. Jako nejúčinnější odpověď na chorobu se ukázalo lpění na důsledném vykonávání řady známých opatření, jako je lepší větrání, patřičné vyškolení zdravotního personálu, placení za léky a přísná kontrola pacientů, aby určitě dokončili své léčení.

Mimo vězení lékaři obcházejí pacienty a doslova fyzicky sledují, že si berou léky. Pokud by pacient léčbu odbyl, přišel by o státní příspěvky. Zlepšilo se i testování na TBC a osvěta. Lékaři používají řadu antibiotik a jsou připraveni změnit způsob léčby, pokud by nezabral. Tuto strategii nyní prosazuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Tuberkulóza v minulosti zahubila miliony lidí, včetně polského skladatele Fryderyka Chopina, skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona či anglického publicisty George Orwella. Baktérie šířící se v kapénkách obvykle napadaly plíce a způsobovaly vykašlávání krve. Zlepšené životní podmínky a antibiotika ji v polovině 20. století ve vyspělých zemích prakticky vyhubily. Ale stále zůstává metlou chudších zemí, kde jsou nejzranitelnější lidé nakažení virem HIV.

Podle statistik je nyní nemocných na TBC více než kdy jindy. WHO odhaduje, že ročně se ve světě nakazí skoro půl milionu lidí některou z podob TBC odolných vůči obvykle používaným lékům.


K nejpostiženějším končinám patří někdejší sovětské republiky.
Přibližně 15 procent nových případů v Tomsku patří k rezistentním formám, ačkoliv světový průměr se pohybuje jen nad pěti procenty. Nejhůře je na tom Baku: 22 procent mezi novými případy.

Ale PIH tvrdí, že dosáhli téměř osmdesátiprocentní úspěšnosti v léčbě rezistentní TBC. Skupina založená s cílem poskytovat zdravotní péči chudým používá zkušenosti z Tomsku ke spouštění projektů v dalších postsovětských republikách, jakož i ve Rwandě a Malawi v Africe.
Tomský projekt podpořily také nadace Billa a Melindy Gatesových, farmaceutická skupina Eli Lilly a v roce 2004 i grant 10,8 milionu dolarů (163 milionů Kč) z fondu vytvořeného nejbohatšími státy světa k potírání AIDS, TBC a malárie.

Ruská vězeňská správa nyní posílá trestance z jiných káznic do Tomska, aby se tu léčili. Oblastní úřady se tu letos chystají zřídit středisko pro výzkum TBC.

V jednom křídle, odděleném od zbytku věznice, bylo uzavřeno několik desítek trestanců nakažených rezistentní TBC. Vstup jen v ochranném oblečení. Než dorazili lékaři z USA, mohli se tu vězni cítit jako pohřbeni zaživa.

"Možná proto měl pro nás Tomsk tolik pochopení," říká doktor Ed Nardell. "Doslova počítali mrtvoly a věděli, že něco s tím musí udělat."
Vězeň Rašíd potvrzuje, že život ve vězeňské nemocnici se změnil k lepšímu. "Už jsem tu osm let," říká a pak se zašklebí: "A ještě déle si tu pobudu."

Reklama

Komentáře

Reklama