Přibývá rakoviny u lidí pod 50 let. Velký vliv má strava.

Na světě přibývá onemocnění rakovinou u lidí mladších 50 let. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil Shuji Ogino, jenž přednáší patologii na lékařské fakultě Harvardovy univerzity. Studie obsahuje údaje ze 44 zemí a pokrývá 14 druhů rakoviny, z nichž osm se týká trávicího systému. Výsledek výzkumu byl otištěn v odborném časopise Nature Reviews Clinical Oncology.

Z údajů vyplývá, že raného onemocnění rakovinou, o němž se hovoří u pacientů mladších 50 let, přibývá zejména v případě tlustého střeva. Postihuje mnoho lidí v zemích se středním a vyšším příjmem obyvatel.

Autoři studie vysvětlují vysoká čísla zkvalitňujícími se diagnostickými metodami, které jsou schopné rakovinu zachytit, což se týká například rakoviny štítné žlázy.

Podle Ogina nárůst případů souvisí se souběhem několika faktorů, přičemž ne všechny jsou zřejmé. Ke známým patří obezita, fyzická nečinnost, diabetes, pití alkoholu, kouření, znečištěné ovzduší a západní způsob stravování, který zahrnuje červené maso a cukr. K tomu se přidává práce na směny a nedostatek spánku. "Existuje také mnoho neznámých faktorů, mohou to být škodliviny nebo potravinářská aditiva," řekl Ogino, jehož citovala stanice CNN.

To, že je mezi 14 druhy přibývající rakoviny osm týkajících se trávicího ústrojí podle něj ukazuje na významný vliv toho, co lidé jedí a jaké bakterie žijí v jejich střevech.

Epidemioložka Elizabeth Platzová z lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse považuje za významné, že studie ukazuje častější výskyt rizikových faktorů v dřívějším věku. Obezita například kdysi bývala výjimečná. Teď je nebezpečně vysoký index tělesné hmotnosti nejen běžnější, ale lidé začínají být obézní už v mládí, dokonce i v dětství. Riziko rakoviny tak vzniká o desítky let dříve, než jak tomu bylo u předchozích generací.

Mimořádně rychle přibývá případů raného kolorektálního karcinomu, jemuž se říká také rakovina tlustého střeva. Podle Oginovy studie v době prováděného pozorování přibývalo tohoto druhu rakoviny v USA, Austrálii, Kanadě, Francii a Japonsku o dvě procenta ročně, v Británii o tři a v Koreji a Ekvádoru o pět procent. "Nezdá se to být moc, ale musíte brát v úvahu nárůst. Jsou-li to nyní ročně dvě procenta, za deset dvacet let se to hodně změní, není to zanedbatelné," řekl Ogino.

Jiná studie uvádí, že v letech 1988 až 2015 přibylo raných případů rakoviny tlustého střeva z osmi procent na 100.000 lidí na 13 procent, což je 63procentní nárůst. Z deseti případů tohoto druhu rakoviny diagnostikovaného v USA připadá jeden na pacienta ve věku 20 až 50 let.

U mladších Američanů přibývá také rakoviny prsu, dělohy, žlučníku a žlučovodů, ledvin, slinivky, štítné žlázy, žaludku a plazmatických buněk. Karen Knudsonová z americké společnosti výzkumu rakoviny označila studii za "volání do zbraně". Rakovina je vážné onemocnění v každém věku, ale u mladších lidí bývají nádory většinou agresivnější a zůstávají delší dobu nerozpoznané.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele majkl1679
  majkl1679 (anonym)

  Mekáče a hanbáče , dobře jim tak , smradi

  Říj 25, 2022
 • Obrázek uživatele Tadeáš
  Tadeáš (anonym)

  nejdůležitější je psychika - jakýkoliv závažný dlouhotrvající duševní konflikt (hlavně ten potlačovaný, nezvědomělý) může způsobit v těle rakoinné bujení. Proto se říká, že často rakovinou onemocní ti nejhodnější lidé - ti, co si na nic nestěžují, nerozčilují se. není to vždy kvli tomu, že by byli šťastni, nic jim nevadilo a neměli žádné problémy, ale nehovoří o tom, nechtějí druhého zatěžovat a postupně je to rozežírá zevnitř. A dnes bohužel psychické problémy mají čím dál tím mladší ročníky.

  Říj 26, 2022
 • Obrázek uživatele Zdeňka B
  Zdeňka B (anonym)

  Ano situace je alarmující. Je potvrzeno výzkumy a klinickými studiemi, že současný životni styl a stravování způsobuje skrytý chronický zánět na buněčné úrovni, který je příčinou rakoviny, kardiovaskulárních onemocněni, zánětů kloubů, artróz atd. 97 % lidí je v nebezpečí. Existuje jednoduchý test na vyhodnocení rizika v těle, který bohužel není u nás v prevenci plošně využívaný. Manžel pracuje v programu primární prevence, kde se dělá diagnostika a úspěšně i řešení na odstranění skrytých buněčných zánětů. Jejich nebezpečí je velké, protože není diagnostikovat a včas řešené. V případě zájmu postabb@seznam.cz

  Říj 26, 2022
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  A bude někdo zkoumat, zda na zvýšený výskyt nemá též vliv mRNA očkování?

  Lis 13, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama